REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świętokrzyskie: W kolejnych gminach w regionie będą sterylizowane zwierzęta

REKLAMA

Ponad 300 psów w gminie Wąchock (Świętokrzyskie) zostało wysterylizowanych i oznakowanych mikrochipami, dzięki współpracy samorządu i szwajcarskiej fundacji. Do projektu, który ma pomóc w zapobieganiu bezdomności zwierząt, chcą przystąpić także gminy Brody i Pawłów.

Jak powiedział PAP koordynator projektu Wojciech Nagłowski z Urzędu Miasta i Gminy w Wąchocku, samorząd partycypował w kosztach zakupu obroży i chipów dla psów i kotów - co ułatwia ich identyfikację - a Fundacja Tierschutzbund z Zurychu opłaciła zabiegi sterylizacji w gabinetach weterynaryjnych.

REKLAMA

W gminie Wąchock akcję prowadzono od czerwca 2011 r. Mieszkańcy zawozili zwierzęta do dwóch gabinetów weterynaryjnych - w Wąchocku i Starachowicach. Czworonogi były także dowożone do gabinetów przez organizatorów przedsięwzięcia.

REKLAMA

O możliwości udziału w projekcie informowały plakaty, wiadomość na gminnej stronie internetowej, a także ogłoszenia cystersów w wąchockim klasztorze. "Akcja w naszej gminie nie jest jeszcze skończona. W tym roku planujemy zakupić dodatkowe 100 chipów i 150 obroży" - powiedział Nagłowski.

W 2012 r. do udziału w projekcie przystąpią również dwie pobliskie gminy - Pawłów i Brody. Oba samorządy planują zakupić w sumie ok. 900 sztuk obroży i chipów. Do przedsięwzięcia włączy się także kolejny gabinet weterynaryjny - w Starachowicach. Dane oznakowanych zwierząt trafią do ogólnopolskiej bazy.

Inicjatorką projektu jest mieszkanka Wąchocka Anna Lorenzen, która współpracuje ze szwajcarską fundacją. Lorenzen od kilku lat działa na rzecz poprawy losu zwierząt.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak powiedziała, mieszkańcy gminy Wąchock początkowo sceptycznie podchodzili do przedsięwzięcia, ale z czasem zmienili opinię o całej akcji. "Niektórzy wierzyli w zabobony, mówiące o tym, że sterylizacja to uszczerbek na zdrowiu zwierzęcia. Ale odkąd gospodarze zobaczyli, że psy sąsiadów po zabiegach są zdrowe, chętniej podchodzą do naszych działań" - powiedziała PAP Lorenzen.

Dodała, że obecnie w gminie nie ma już wielu porzuconych psów czy szczeniaków wyrzucanych w workach przez nieodpowiedzialnych właścicieli.

W województwie świętokrzyskim działa jedno schronisko dla zwierząt - w kieleckich Dyminach. Może w nim przebywać jedynie ok. 120 psów, co nie rozwiązuje problemu bezdomności zwierząt w regionie. W planach jest także budowa schroniska w Janiku k. Ostrowca Świętokrzyskiego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rada Języka Polskiego opublikowała PDF-a z nowymi zasadami ortografii. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami

Rada Języka Polskiego opublikowała 11 nowych zasad polskiej ortografii. Nowe reguły pisowni w PDF-ie w artykule. Zmiany w dużych literach. Prościej z imiesłowami. 

35-godzinny tydzień pracy dla urzędników miejskich. Już od 1 lipca w jednym z miast

Już od 1 lipca 2024 roku urzędnicy miejscy w Lesznie będą pracować 35 zamiast 40 godzin tygodniowo przy zachowaniu dotychczasowej wysokości wynagrodzenia i wymiaru urlopu wypoczynkowego. Wierzę, że moi pracownicy to docenią i sprostają wyzwaniu podniesienia efektywności pracy – mówi prezydent Leszna Grzegorz Rusiecki.

Kto może dorabiać do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego? Wyjaśnienia ZUS

ZUS wyjaśnia, że przejście na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne nie musi oznaczać końca aktywności zawodowej. Kadra pedagogiczna może w dalszym ciągu pracować, ale aby ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia, trzeba spełnić określone warunki. Jakie?

Zmiany w nauczaniu religii. Rzecznik Praw Obywatelskich wyraził obawy

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził obawy co do proponowanych zmian w organizacji nauki religii w szkołach. Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji ma uelastyczniać możliwość organizacji lekcji religii i etyki, umożliwiając tworzenie grup dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Jednak RPO wskazuje na trudności związane z ochroną konstytucyjnego prawa do nauki oraz ochroną pracy. Nowa organizacja lekcji religii może prowadzić do redukcji zatrudnienia katechetów, dlatego RPO zwraca uwagę na potrzebę określenia mechanizmów pomocy dla tej grupy nauczycieli.

REKLAMA

Reforma możliwa już od 2025 r. Kilkadziesiąt miliardów złotych więcej dla JST

Reforma finansowania samorządów możliwa już od 2025 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Finansów wynika, że dzięki nim w przyszłym roku do JST trafiłoby o kilkadziesiąt miliardów złotych więcej niż w obecnym. Projekt nowych przepisów dotyczących finansowania jednostek samorządu terytorialnego jest już na ukończeniu i ma zostać skierowany do konsultacji publicznych.

Min. edukacji B. Nowacka: Kontrole w szkołach ze słabymi wynikami. Matura dalej bez progu zdawalności

Dalej łatwo zdać maturę. Aż do 2026 roku nie ma ryzyka oblania egzaminu dodatkowego przez punkty (nie ma progu zdawalności 30%). Słabsze szkoły (takie, których uczniowie mają złe wyniki) muszą się przygotować na kontrole kuratorów. Sprawdzą doskonalenie zawodowe nauczycieli w szkołach uzyskujących najniższe wyniki z egzaminu ósmoklasisty.

Dostałeś wiadomość o ogromnych podwyżkach cen energii? Ministerstwo Klimatu wydało oświadczenie

W ostatnim czasie pojawiły się grafiki i posty w mediach społecznościowych, które wykorzystują wizerunki znanych osób i zawierają linki wyłudzające dane. Te fałszywe informacje sugerują, że można uniknąć ogromnych podwyżek cen energii. Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że od 1 lipca 2024 r. obowiązuje ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. 

Uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych już w 2025 r. Znamy szczegóły projektu

Pojawią się uproszczenia dla rolników, którzy ubiegają się o płatności ekologiczne do powierzchni upraw paszowych. Ministerstwo rolnictwo przygotowało projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty pomocy finansowej w formie płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla wspólnej polityki rolnej na lata 2023–2027.

REKLAMA

Prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju Warszawy wyznaczą jej politykę przestrzenną na najbliższe 20 lat

Stołeczny Ratusz poinformował o rozpoczęciu prac nad strategią rozwoju Warszawy 2040+ oraz planem ogólnym miasta. Dokumenty muszą być gotowe do końca 2025 r.

Warszawa rozpoczęła prace nad planem ogólnym i strategią rozwoju określającymi nową politykę przestrzenną miasta

Wiceprezydent m.st. Warszawy Renata Kaznowska poinformowała, że już wkrótce rozpoczną się prace nad strategią rozwoju Warszawy 2040 oraz planem ogólnym. To dokumenty, które określą, w jakim kierunku powinna się rozwijać stolica przez najbliższe 20 lat.

REKLAMA