Senacka komisja zgłasza poprawkę do ustawy o 6-latkach
REKLAMA
Zgodnie z tą nowelizacją obowiązek szkolny dla dzieci 6-letnich wprowadzony zostanie w 2014 r. Projekt nowelizacji przygotował rząd. Według niego, przesunięcie w czasie wprowadzenia obowiązku ma pomóc w lepszym przygotowaniu szkół na przyjęcie sześciolatków.
REKLAMA
Nowelizacja wydłuża o dwa lata okres, w którym o rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej przez dziecko 6-letnie mają decydować rodzice. Dotyczyć będzie to dzieci urodzonych w latach: 2006 i 2007. Dzieci urodzone w 2008 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pójść do I klasy szkoły podstawowej w wieku sześciu lat.
REKLAMA
Poprawka zaproponowana przez senatorów z komisji samorządu prowadzi do wykreślenia z nowelizacji zapisu, że w ramach zajęć w przedszkolu ma być rozwijana wiedza i umiejętności dziecka 6-letniego, które zgodnie z wolą rodziców nie rozpocznie nauki w szkole. Rozwijanie to miałoby uwzględniać jego potrzeby rozwojowe.
Senatorowie powołali się na zasady techniki prawodawczej, zgodnie z którymi w ustawie nie zamieszcza się treści, które nie służą wyrażaniu norm prawnych, a są apelem, postulatem lub zaleceniem. Podobne zdanie na temat kwestionowanego przez senatorów zapisu wyraziło też biuro legislacyjne senatu.
Wcześniej senatorowie pytali minister edukacji Krystynę Szumilas m.in. o to czy 6-latkowie pozostający w edukacji przedszkolnej będą uczyć się po raz drugi tego samego. Szumilas przypomniała, że w przedszkolach dzieci zdobywają umiejętności, które pomogą im w nauce, a właściwa nauka rozpoczyna się dopiero w szkole.
Sejm przesunął na 2014 r. obowiązek szkolny dla sześciolatków >>
Minister mówiła także, że w jednej grupie w przedszkolu mogą się spotkać dzieci pięcioletnie, które dopiero rozpoczynają wychowanie przedszkolne, oraz takie które zaczęły chodzić do przedszkola w wieku czterech lub trzech lat. Dlatego - jak zaznaczyła - nauczyciel w przedszkolu zawsze musi uwzględniać potrzeby edukacyjne każdego dziecka.
Z kolei senatorowie z Komisji Edukacji, Nauki i Sportu, którzy również zajmowali się we wtorek nowelizacją, nie zgłosili do niej żadnych poprawek.
Podczas posiedzenia pytali oni również o dzieci 6-letnie, które w latach szkolnych 2012/2013 i 2013/2014 nie pójdą do I klasy szkoły podstawowej, a były w wieku 5 lat objętych obowiązkowym wychowaniem przedszkolnym. Senatorowie pytali czy nowelizacja nie tworzy luki prawnej i nie dojdzie do sytuacji, że dzieci te przez rok będą mogły nie chodzić ani do przedszkola, ani do szkoły.
REKLAMA
Jak zaznaczyła minister edukacji w nowelizacji zapisano, że takie dzieci mają kontynuować przygotowanie przedszkolne, które jest obowiązkowe, czyli ich obowiązek przedszkolny jest po prostu wydłużony w czasie. Podobnie wyjaśnił to przedstawiciel biura legislacyjnego Senatu.
Według rządu przesunięcie terminu wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków z 2012 na 2014 r. pozwoli lepiej przygotować się do tego samorządom i szkołom. We wrześniu 2011 r. ok. 20 proc. rodziców zdecydowało się posłać swoje sześcioletnie dzieci do pierwszej klasy szkoły podstawowej. W ubiegłym roku szkolnym na posłanie sześciolatków do szkół zdecydowało się ok. 9 proc. rodziców.
Jak podaje MEN, sześciolatki uczęszczają do blisko 90 proc. szkół podstawowych w Polsce. Są uczniami klas pierwszych lub wychowankami prowadzonych w tych szkołach oddziałów przedszkolnych. Nadal jednak w 92 gminach nie ma żadnej szkoły podstawowej, do której uczęszczaliby 6-letni uczniowie klas pierwszych. Ponadto w 113 gminach do klas pierwszych uczęszcza nie więcej niż 3 proc. sześciolatków (w Polsce jest ponad 2,4 tys. gmin).
Rząd zapewnia, że sfinansuje wyposażenie klas, w których uczą się najmłodsze dzieci, m.in. poprzez realizację programu "Radosna szkoła". W 2011 r. przeznaczono 150 mln zł na zakup pomocy dydaktycznych do miejsc zabaw oraz modernizację i budowę nowych placów zabaw. W 2012 r. na realizację tego programu zaplanowano 200 mln zł. W bieżącym roku samorządy otrzymają także tyle pieniędzy z subwencji oświatowej, jakby do szkół miały pójść wszystkie sześcioletnie dzieci zgodnie z pierwotnym kształtem ustawy, czyli 1 września 2012 r.
Nowelizacją ustawy o systemie oświaty, przesuwającą wprowadzenie obowiązku szkolnego dla sześciolatków o dwa lata, Senat zajmie się na posiedzeniu, które rozpocznie się w środę.
REKLAMA
REKLAMA