REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostrów Wlkp.: Nagrody za program e-tornister i modernizację synagogi

REKLAMA

Samorząd Ostrowa Wlkp. został zdobywcą statuetki HIT 2011 za innowacyjny w skali kraju program e-tornister dla gimnazjalistów. Taką samą nagrodę otrzymało za modernizację synagogi Ostrowskie Centrum Kultury.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka prezydenta Ostrowa, Sylwia Nowicka, HIT jest konkursem gospodarczo-samorządowym. Statuetki przyznaje Agencja Promocyjna Punkt S w Pile. Nagradzane są przede wszystkim firmy. Według Nowickiej, samorządy otrzymują je rzadziej, ponieważ urzędom trudniej niż przedsiębiorstwom jest wdrażać innowacje, takie jak na przykład program e-tornister.

REKLAMA

REKLAMA

Nowicka wyjaśniła, że pilotażowy program e-tornister doceniono właśnie za innowacyjność oraz za połączenie go z ekologią. W 2011 r. prawie 650 gimnazjalistów klas pierwszych z Ostrowa Wlkp. otrzymało niewielkie tablety z wgranymi podręcznikami, ćwiczeniami i wszystkimi wymaganymi lekturami. Według Nowickiej, to pierwszy w kraju tak kompleksowy program.

"We wszystkich gimnazjalnych bibliotekach są podręczniki papierowe, stanowiące alternatywę dla tabletów. Projekt z tabletami połączony jest z akcją recyklingu i odzysku zużytych płyt CD, DVD, plastikowych korków, tonerów oraz papieru" - zaznaczyła wiceprezydent miasta Marlena Maląg.

Wyjaśniła, że w ramach programu młodzież otrzymała bezpłatnie czytniki z wgranymi podręcznikami i lekturami. Urządzenia te zapewniają również dostęp do zasobów internetu, uczniowie mogą więc korzystać m.in. z Wikipedii. Maląg zaznaczyła, że czytniki zapamiętują ostatnio czytane strony i po otwarciu automatycznie wyświetlają ten sam materiał.

"Uczniowie mogą dodawać w nich zakładki, adnotacje i odręczne szkice, a także uzupełniać informacje wiadomościami znalezionymi w internecie" - powiedziała wiceprezydent.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nagrodzoną synagogę wybudował w latach 1857-1860 Moritz Lande. W obiekcie powstało Forum Synagoga, które służy celom kulturalnym. Jest sala koncertowa dla około 150 osób, empory (balkony) wykorzystywane są jako galerie. W synagodze odbywają się także przedstawienia teatralne i wystawy. Jej właścicielem jest Ostrowskie Centrum Kultury. Modernizację, zakończoną w 2011 r., dofinansowano ze środków UE.

Według znawców, świątynia należy do najpiękniejszych tego typu bożnic w Europie. Jej pierwowzorami były okazałe synagogi na terenie Prus (w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Kolonii, Kassel) oraz Budapesztu i Wiednia, które przybrały styl mauretański, czerpiący także z biblijnych opisów świątyni Salomona w Jerozolimie.

Konkurs HIT odbywa się w Wielkopolsce (od 1995 r.) oraz w województwach: kujawsko-pomorskim (od 1999 r.), lubuskim (od 2003 r.) i pomorskim (od 2004 r.). Patronami konkursów są wojewodowie lub marszałkowie województw.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA