REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łódź: Radni zdecydowali o likwidacji ośmiu szkół

REKLAMA

Łódzcy radni zdecydowali w środę o likwidacji ośmiu szkół, w tym dwóch liceów ogólnokształcących oraz trzech zespołów szkół ponadgimnazjalnych. Zdaniem władz Łodzi likwidacja placówek jest konieczna, ponieważ uczy się w nich zbyt mało uczniów.

Radni po kilkugodzinnej debacie podczas sesji Rady Miejskiej zdecydowali o likwidacji od września: Gimnazjum nr 4, dwóch Liceów Ogólnokształcących nr XXVIII i XLI, Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 9, trzech Zespołów Szkół Ponadgimnazjalnych nr 8, 11 i 14 oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 przy ul. Spadkowej. Uchwały o zamiarze ich likwidacji radni podjęli już w maju ub. roku.

REKLAMA

REKLAMA

Za likwidacją szkół głosowali głównie radni rządzącej w mieście Platformy Obywatelskiej; przeciw byli przede wszystkim radni SLD i PiS. Przeciwko likwidacji szkół, przy dźwiękach trąbek, protestowali w sali obrad przedstawiciele oświatowych związków i grupa pracowników szkół.

Uczniowie z likwidowanych placówek od września mają trafić do innych szkół; wyjątkiem będą uczniowie z gimnazjum nr 4 przy ul. Tuwima, którego likwidacja wzbudziła najwięcej kontrowersji. Była to jedyna placówka, dla której Łódzki Kurator Oświaty wydał negatywną opinię dotyczącą likwidacji.

Odpowiedzialny za oświatę wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski zapowiedział tuż przed głosowaniem, że choć Gimnazjum nr 4 formalnie zostanie zlikwidowane, to uczące się obecnie w nim dzieci będą mogły dokończyć naukę w tym samym budynku szkoły.

REKLAMA

Dyrektor Wydziału Edukacji UMŁ Małgorzata Zwolińska przekonywała radnych, że zmiany są konieczne ze względu na niż demograficzny, który obejmuje całą łódzką oświatę oraz specyficzną lokalizację tych szkół. Podkreśliła, że w ośmiu likwidowanych szkołach jest obecnie tylko 632 uczniów na ponad 3 tys. miejsc. Pracuje w nich ponad 240 nauczycieli i pracowników administracji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według przedstawicieli magistratu koszty odpraw w wyniku likwidacji placówek wyniosą ponad 2 mln zł. Rocznie miasto ma jednak oszczędzić ponad 8 mln zł, które - według zapewnień władz Łodzi - mają trafić do innych szkół. W opuszczanych budynkach być może powstaną m.in. hospicjum, Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii czy Centrum Designu.

Z danych magistratu wynika, że w Łodzi jest niemal 370 placówek oświatowych, które wykorzystane są zaledwie w 60 proc. W ub. roku na łódzką oświatę przeznaczono 870 mln zł, z czego miasto musiało wyłożyć z własnej kasy niemal 360 mln zł.

"Czy mieszkańcy miasta chcieliby, żeby publiczne pieniądze przeznaczać na remont takiej szkoły, w której mogłoby z powodzeniem uczyć się 700 uczniów, a dzisiaj do niej chodzi 30?" - pytał wiceprezydent Piątkowski.

Przeciwni likwidacji szkół byli radni PiS i SLD. Radny Sojuszu Tomasz Trela podkreślił, że władze miasta nie mają kompleksowego programu dotyczącego sieci placówek oświatowych w mieście i tak naprawdę nie wiadomo, jakie są przyczyny likwidacji.

"Chcemy spojrzenia strategicznego, szerszego i długofalowego, żebyśmy mogli mieszkańcom powiedzieć, jak będzie wyglądała sieć szkół w Łodzi za pięć czy 10 lat. Czegoś takiego oczekujemy i od roku nie możemy się doprosić" - powiedział PAP Trela.

Prawdopodobnie jeszcze w kwietniu łódzcy radni będą też decydować o likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 dla dzieci z wadami słuchu przy ul. Wólczańskiej w Łodzi.

Zgodnie z przepisami prawa oświatowego, organ prowadzący szkołę jest zobligowany, na co najmniej sześć miesięcy przed terminem jej likwidacji, zawiadomić o tym zamiarze rodziców uczniów, nauczycieli oraz kuratora oświaty, który opiniuje uchwały. Decyzja kuratora nie jest jednak wiążąca dla samorządu i nie wstrzymuje likwidacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA