Przyznano nagrody Super Samorząd 2011
REKLAMA
Nagroda przyznana została w ramach akcji "Masz Głos, Masz Wybór" za współpracę mieszkańców z władzami przy rozwiązywaniu lokalnych problemów.
REKLAMA
Honorowym patronatem nagrodę Super Samorząd 2011 objął prezydent Bronisław Komorowski, a jej wręczenie odbyło się w czwartek w Pałacu Prezydenckim.
W konkursie Super Samorząd 2011 uczestniczyły organizacje pozarządowe, szkoły, biblioteki, domy kultury, parafie oraz media, w partnerstwie z władzami samorządowymi.
REKLAMA
Nagrodzone zostały: Fundacja "Wspólne Świętochłowice" wraz z władzami samorządowymi Świętochłowic (woj. śląskie); Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach i władze samorządowe Katowic (woj. śląskie); Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Nysie i władze samorządowe Nysy (woj. opolskie); Uczniowski Klub Sportowy "Bursa - Puławy", Stowarzyszenie "Rodzina" i władze samorządowe Puław (woj. lubelskie); Zielonkowskie Forum Samorządowe i władze samorządowe Zielonki (woj. mazowieckie).
Zauważone zostały takie pomysły jak: transmisja telewizyjna z posiedzenia rady miejskiej (Zielonka), ujednolicenie adresów mailowych wszystkich urzędników i radnych (Świętochłowice); wręczenie koszulek z napisem "Jestem radnym", w których radni chodzili po mieście (Puławy); wykorzystanie biblioteki publicznej także, jako miejsca spotkań radnych (Katowice); czy zorganizowanie Rady Seniorów i Rady Młodzieży w gminie (Nysa).
Akcja "Masz Głos, Masz Wybór" to ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Szkoła Liderów.
Celem konkursu jest poprawa współpracy między mieszkańcami a lokalnymi władzami; do udziału zgłosiły się 153 partnerstwa samorządów i organizacji pozarządowych. Nominowano 16 uczestników.
Joanna Załuska z Fundacji im. Stefana Batorego powiedziała, że w konkursie wyróżniono te przedsięwzięcia, gdzie jednakowo zaangażowani byli partnerzy społeczni i władze samorządowe.
Gratulacje w imieniu prezydenta wszystkim uczestnikom konkursu złożył szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski.
Prezes Fundacji im. Stefana Batorego Aleksander Smolar zaś w swoim wystąpieniu ocenił, że reforma samorządowa to "właściwie największe osiągnięcie" niepodległej Polski.
REKLAMA
"Wtedy, kiedy ona ogranicza się wyłącznie do wyłonienia władzy, pozostaje w pewnym sensie kaleka (...) aktywność obywatelska - uczestniczenie, motywowanie, kontrolowanie i również branie na siebie w ten sposób współodpowiedzialności jest ogromne istotne dla funkcjonowanie samorządów" - zaznaczył.
By ubiegać się o tytuł Super Samorząd 2011, należało zrealizować cztery zadania. Pierwsze polegało na opracowaniu sposobu komunikacji pomiędzy władzami lokalnymi a mieszkańcami, który zapewni zainteresowanym wygodny dostęp do informacji i jednocześnie nie będzie jedynie wypełnieniem ustawowych obowiązków gminy.
Drugie zadanie to opracowanie założeń prowadzenia przez gminę konsultacji społecznych, szczególnie w zakresie zagospodarowania przestrzeni publicznej. Kolejna próba - nazwana przez organizatorów "Otwarta gmina" - polegała na zorganizowaniu posiedzenia rady lub komisji z udziałem mieszkańców, poświęconego rozwiązaniu konkretnego problemu.
Ostatnie zadanie miało na celu zaangażowanie mieszkańców w proces realizacji planów gminy na 2012 r. Polegało na zorganizowaniu spotkania mieszkańców z władzami gminy, na którym wójt prezentował założenia budżetowe na przyszły rok.
Wkrótce kolejna edycja konkursu.
REKLAMA
REKLAMA