| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Katowice: Radni sejmiku za przekształceniem szpitala i budową Orlików

Katowice: Radni sejmiku za przekształceniem szpitala i budową Orlików

Uchwały o połączeniu dwóch jednostek kulturalnych, zajmujących się upowszechnianiem historii górnictwa, zmianie nazwy i przeszktałceniu szpitala w Tychach oraz budowie kolejnych Orlików - podjęli w poniedziałek radni sejmiku województwa śląskiego.

Uchwała intencyjna o połączeniu dwóch zabrzańskich jednostek kultury w jedną, dotyczy Muzeum Górnictwa Węglowego i Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". Argumentowano, że w efekcie tego połączenia jedna jednostka kulturalna będzie miała do dyspozycji ok. 6,8 km zabytkowych tras podziemnych przedstawiających historię górnictwa; poza tym obie instytucje współpracują ze sobą m.in. przy realizacji projektów unijnych.

Zgodę na połączenie muzeum z jednostką niemuzealną musi podjąć Rada ds. Muzeów działająca przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa jednostka miałaby nosić nazwę Muzeum Górnictwa Węglowego Guido - Królowa Luiza, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem miałaby zostać otwarta pod nową nazwą od października tego roku.

Nową instytucją będą zarządzać miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

Po raz kolejny radni sejmiku zastanawiali się również nad przyszłością Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach, który od kilku lat boryka się z problemami finansowymi, a od kilku miesięcy jego konto bankowe jest zablokowane przez komorników, m.in. po wystąpieniu części pracowników z roszczeniami o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Jako pierwsze do komornika o egzekucję sądowego nakazu wypłacenia zaległych pensji zwróciły się niektóre pielęgniarki.

W poniedziałek Sejmik zdecydował o zmianie nazwy placówki i przekształceniach wewnątrz samego szpitala. Obecna nazwa zmieni się na: Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 im. prof. Gasińskiego, a leczenie szpitalne od 1 maja przejmie spółka samorządowa Megrez, w której 100 proc. udziałów należeć będzie do Województwa Śląskiego. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska, samorząd jest na etapie przejęcia akcji spółki.

"Dalsze prowadzenie działalności medycznej w formule samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest obciążone zbyt wysokim ryzykiem całkowitej utraty płynności finansowej (prawie 70 mln zł długu-PAP)" - napisano w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej zmiany nazwy i przekształcenia szpitala.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, "nowy podmiot działać będzie w oparciu o kontrakt z NFZ, ale będzie miał także możliwość udzielania świadczeń częściowo lub całkowicie odpłatnych". Te zmiany "nie będą zakłócać działalności szpitala".

W poniedziałek radni zdecydowali także, że kolejne gminy mogą liczyć na wsparcie w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012". W nadwyżce budżetowej znalazła się dodatkowa kwota prawie 2 mln zł, która pozwoli na realizację kolejnych inwestycji w pięciu gminach: Ciasna, Koniecpol, Niegowa, Miedźna, Kłomnice i Miasto Zawiercie.

Marcowa sesja składała się z dwóch części. W pierwszej minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla dzieci osieroconych w wyniku tej tragedii. Każdemu dziecku, które straciło w katastrofie co najmniej jednego rodzica, przysługiwać będzie zapomoga w wysokości 10 tys. zł. W rezerwie budżetu Województwa Śląskiego zabezpieczono 160 tys. zł na ten cel.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »