reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Katowice: Radni sejmiku za przekształceniem szpitala i budową Orlików

Katowice: Radni sejmiku za przekształceniem szpitala i budową Orlików

Uchwały o połączeniu dwóch jednostek kulturalnych, zajmujących się upowszechnianiem historii górnictwa, zmianie nazwy i przeszktałceniu szpitala w Tychach oraz budowie kolejnych Orlików - podjęli w poniedziałek radni sejmiku województwa śląskiego.

Uchwała intencyjna o połączeniu dwóch zabrzańskich jednostek kultury w jedną, dotyczy Muzeum Górnictwa Węglowego i Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego "Guido". Argumentowano, że w efekcie tego połączenia jedna jednostka kulturalna będzie miała do dyspozycji ok. 6,8 km zabytkowych tras podziemnych przedstawiających historię górnictwa; poza tym obie instytucje współpracują ze sobą m.in. przy realizacji projektów unijnych.

Zgodę na połączenie muzeum z jednostką niemuzealną musi podjąć Rada ds. Muzeów działająca przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nowa jednostka miałaby nosić nazwę Muzeum Górnictwa Węglowego Guido - Królowa Luiza, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem miałaby zostać otwarta pod nową nazwą od października tego roku.

Nową instytucją będą zarządzać miasto Zabrze i Województwo Śląskie.

Po raz kolejny radni sejmiku zastanawiali się również nad przyszłością Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. Gasińskiego w Tychach, który od kilku lat boryka się z problemami finansowymi, a od kilku miesięcy jego konto bankowe jest zablokowane przez komorników, m.in. po wystąpieniu części pracowników z roszczeniami o wypłatę zaległych wynagrodzeń. Jako pierwsze do komornika o egzekucję sądowego nakazu wypłacenia zaległych pensji zwróciły się niektóre pielęgniarki.

W poniedziałek Sejmik zdecydował o zmianie nazwy placówki i przekształceniach wewnątrz samego szpitala. Obecna nazwa zmieni się na: Wojewódzki Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 im. prof. Gasińskiego, a leczenie szpitalne od 1 maja przejmie spółka samorządowa Megrez, w której 100 proc. udziałów należeć będzie do Województwa Śląskiego. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Aleksandra Marzyńska, samorząd jest na etapie przejęcia akcji spółki.

"Dalsze prowadzenie działalności medycznej w formule samodzielnego publicznego zakładu opieki zdrowotnej jest obciążone zbyt wysokim ryzykiem całkowitej utraty płynności finansowej (prawie 70 mln zł długu-PAP)" - napisano w uzasadnieniu do uchwały dotyczącej zmiany nazwy i przekształcenia szpitala.

Jak poinformowało biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego, "nowy podmiot działać będzie w oparciu o kontrakt z NFZ, ale będzie miał także możliwość udzielania świadczeń częściowo lub całkowicie odpłatnych". Te zmiany "nie będą zakłócać działalności szpitala".

W poniedziałek radni zdecydowali także, że kolejne gminy mogą liczyć na wsparcie w ramach programu "Moje boisko - Orlik 2012". W nadwyżce budżetowej znalazła się dodatkowa kwota prawie 2 mln zł, która pozwoli na realizację kolejnych inwestycji w pięciu gminach: Ciasna, Koniecpol, Niegowa, Miedźna, Kłomnice i Miasto Zawiercie.

Marcowa sesja składała się z dwóch części. W pierwszej minutą ciszy uczczono pamięć ofiar katastrofy kolejowej pod Szczekocinami. Radni przyjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej dla dzieci osieroconych w wyniku tej tragedii. Każdemu dziecku, które straciło w katastrofie co najmniej jednego rodzica, przysługiwać będzie zapomoga w wysokości 10 tys. zł. W rezerwie budżetu Województwa Śląskiego zabezpieczono 160 tys. zł na ten cel.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Krenc

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama