REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON: prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów

REKLAMA

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów - przypomniał w Sejmie wiceminister obrony Czesław Mroczek. Poinformował, że choć MON chce docelowo przekazać wszystkie przedszkola, które są jeszcze w jego gestii, to nie będzie tego robić na siłę.

Mroczek odpowiadał na pytania posłów PO dotyczące planów przekazania prowadzenia przedszkola w osiedlu wojskowym w Leżnicy Wielkiej w woj. łódzkim. Znajdują się tam dwie jednostki wojskowe: 1. Dywizjon Lotniczy oraz 1. Batalion Szwoleżerów Ziemi Łęczyckiej. MON chce przekazać prowadzenie tamtejszego przedszkola samorządowi. Do przedszkola chodzi około 60 dzieci, wszystkie są dziećmi wojskowych.

REKLAMA

REKLAMA

"Resort obrony narodowej przywiązuje szczególną wagę do właściwego poziomu zabezpieczenia socjalnego żołnierzy, którego jednym z elementów jest zapewnienie wychowania przedszkolnego ich dzieciom. Jednak nie jest to zadanie ustawowe resortu obrony narodowej. Prowadzenie przedszkoli, zapewnienie wychowania przedszkolnego, jest zadaniem własnym gmin. Zadanie to ma swoje źródło finansowania w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego" - mówił Mroczek.

Stąd też - jak poinformował wiceszef MON - od początku lat 90. wojsko systematycznie przekazuje samorządom prowadzenie przedszkoli usytuowanach przy jednostkach wojskowych. Przekazywane są one wraz z całym mieniem: z nieruchomościami, budynkami i wyposażeniem.

Na początku lat 90. w gestii resortu obrony były 193 przedszkola przy jedniostkach wojskowych. Do 2011 r. przekazanych zostało 160 placówek przedszkolnych. Tam, gdzie niemożliwe było przekazanie, a dzieci miały w pobliżu zapewnione inne przedszkole, placówki zostały zlikwidowane przez stopniowe ich wygaszanie.

Obecnie przy jednostkach wojskowych działa jeszcze 13 przedszkoli; chodzi do nich ponad 800 dzieci, a pracują w nich 183 osoby. Utrzymanie przedszkoli przy jednostkach kosztuje resort obrony ponad 8 mln zł rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W sytuacjach szczególnych, tam gdzie mamy do czynienia z tzw. zielonymi garnizonami, czyli jednostkami wojskowymi oddalonymi od miejscowości, od terenów zubranizowanych, staramy się nie likwidować placówek przedszkolnych, gdy nie ma woli przejęcia i ich prowadzenia " - zapewnił Mroczek. Dodał, że wojsko będzie prowadzić te przedszkola tak długo, aż znajdzie się podmiot, który będzie chciał przejąć ich prowadzenie. Wiceszef resortu obrony przypomniał, że obok przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy jest wiele przeszkoli prowadzonych przez inne podmioty. Takim podmiotami są np. stowarzyszenia.

Mroczek poinformował, że w przypadku przedszkola w Leżnicy Wielkiej nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, dopiero rozpoczęto rozmowy z samorządem. "Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia" - zaznaczył.

Poinformował także, że resort obrony wszystkie procedury związane z przekazywaniem przedszkoli zaplanowane na ten rok skłonny jest przełożyć tak, by skorelować je z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W styczniu Sejm zdecydował o przesunięciu wprowadzenia tego obowiązku z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r.

Mroczek podkreślił, że MON nie będzie przekazywać przedszkoli na siłę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tutaj lepiej nie jechać na Wielkanoc. Zatrzęsienie turystów

    Planujesz Wielkanoc we Włoszech? Spodziewaj się tłumów. Od Wielkiej Soboty do poświątecznego wtorku turyści zarezerwowali we Włoszech ponad 7 milionów noclegów. To więcej niż w poprzednich latach. 

    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    REKLAMA

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    REKLAMA

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    REKLAMA