REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON: prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów

REKLAMA

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów - przypomniał w Sejmie wiceminister obrony Czesław Mroczek. Poinformował, że choć MON chce docelowo przekazać wszystkie przedszkola, które są jeszcze w jego gestii, to nie będzie tego robić na siłę.

Mroczek odpowiadał na pytania posłów PO dotyczące planów przekazania prowadzenia przedszkola w osiedlu wojskowym w Leżnicy Wielkiej w woj. łódzkim. Znajdują się tam dwie jednostki wojskowe: 1. Dywizjon Lotniczy oraz 1. Batalion Szwoleżerów Ziemi Łęczyckiej. MON chce przekazać prowadzenie tamtejszego przedszkola samorządowi. Do przedszkola chodzi około 60 dzieci, wszystkie są dziećmi wojskowych.

REKLAMA

REKLAMA

"Resort obrony narodowej przywiązuje szczególną wagę do właściwego poziomu zabezpieczenia socjalnego żołnierzy, którego jednym z elementów jest zapewnienie wychowania przedszkolnego ich dzieciom. Jednak nie jest to zadanie ustawowe resortu obrony narodowej. Prowadzenie przedszkoli, zapewnienie wychowania przedszkolnego, jest zadaniem własnym gmin. Zadanie to ma swoje źródło finansowania w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego" - mówił Mroczek.

Stąd też - jak poinformował wiceszef MON - od początku lat 90. wojsko systematycznie przekazuje samorządom prowadzenie przedszkoli usytuowanach przy jednostkach wojskowych. Przekazywane są one wraz z całym mieniem: z nieruchomościami, budynkami i wyposażeniem.

Na początku lat 90. w gestii resortu obrony były 193 przedszkola przy jedniostkach wojskowych. Do 2011 r. przekazanych zostało 160 placówek przedszkolnych. Tam, gdzie niemożliwe było przekazanie, a dzieci miały w pobliżu zapewnione inne przedszkole, placówki zostały zlikwidowane przez stopniowe ich wygaszanie.

Obecnie przy jednostkach wojskowych działa jeszcze 13 przedszkoli; chodzi do nich ponad 800 dzieci, a pracują w nich 183 osoby. Utrzymanie przedszkoli przy jednostkach kosztuje resort obrony ponad 8 mln zł rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W sytuacjach szczególnych, tam gdzie mamy do czynienia z tzw. zielonymi garnizonami, czyli jednostkami wojskowymi oddalonymi od miejscowości, od terenów zubranizowanych, staramy się nie likwidować placówek przedszkolnych, gdy nie ma woli przejęcia i ich prowadzenia " - zapewnił Mroczek. Dodał, że wojsko będzie prowadzić te przedszkola tak długo, aż znajdzie się podmiot, który będzie chciał przejąć ich prowadzenie. Wiceszef resortu obrony przypomniał, że obok przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy jest wiele przeszkoli prowadzonych przez inne podmioty. Takim podmiotami są np. stowarzyszenia.

Mroczek poinformował, że w przypadku przedszkola w Leżnicy Wielkiej nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, dopiero rozpoczęto rozmowy z samorządem. "Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia" - zaznaczył.

Poinformował także, że resort obrony wszystkie procedury związane z przekazywaniem przedszkoli zaplanowane na ten rok skłonny jest przełożyć tak, by skorelować je z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W styczniu Sejm zdecydował o przesunięciu wprowadzenia tego obowiązku z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r.

Mroczek podkreślił, że MON nie będzie przekazywać przedszkoli na siłę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA