REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MON: prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów

REKLAMA

Prowadzenie przedszkoli jest zadaniem samorządów - przypomniał w Sejmie wiceminister obrony Czesław Mroczek. Poinformował, że choć MON chce docelowo przekazać wszystkie przedszkola, które są jeszcze w jego gestii, to nie będzie tego robić na siłę.

Mroczek odpowiadał na pytania posłów PO dotyczące planów przekazania prowadzenia przedszkola w osiedlu wojskowym w Leżnicy Wielkiej w woj. łódzkim. Znajdują się tam dwie jednostki wojskowe: 1. Dywizjon Lotniczy oraz 1. Batalion Szwoleżerów Ziemi Łęczyckiej. MON chce przekazać prowadzenie tamtejszego przedszkola samorządowi. Do przedszkola chodzi około 60 dzieci, wszystkie są dziećmi wojskowych.

REKLAMA

REKLAMA

"Resort obrony narodowej przywiązuje szczególną wagę do właściwego poziomu zabezpieczenia socjalnego żołnierzy, którego jednym z elementów jest zapewnienie wychowania przedszkolnego ich dzieciom. Jednak nie jest to zadanie ustawowe resortu obrony narodowej. Prowadzenie przedszkoli, zapewnienie wychowania przedszkolnego, jest zadaniem własnym gmin. Zadanie to ma swoje źródło finansowania w ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego" - mówił Mroczek.

Stąd też - jak poinformował wiceszef MON - od początku lat 90. wojsko systematycznie przekazuje samorządom prowadzenie przedszkoli usytuowanach przy jednostkach wojskowych. Przekazywane są one wraz z całym mieniem: z nieruchomościami, budynkami i wyposażeniem.

Na początku lat 90. w gestii resortu obrony były 193 przedszkola przy jedniostkach wojskowych. Do 2011 r. przekazanych zostało 160 placówek przedszkolnych. Tam, gdzie niemożliwe było przekazanie, a dzieci miały w pobliżu zapewnione inne przedszkole, placówki zostały zlikwidowane przez stopniowe ich wygaszanie.

Obecnie przy jednostkach wojskowych działa jeszcze 13 przedszkoli; chodzi do nich ponad 800 dzieci, a pracują w nich 183 osoby. Utrzymanie przedszkoli przy jednostkach kosztuje resort obrony ponad 8 mln zł rocznie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"W sytuacjach szczególnych, tam gdzie mamy do czynienia z tzw. zielonymi garnizonami, czyli jednostkami wojskowymi oddalonymi od miejscowości, od terenów zubranizowanych, staramy się nie likwidować placówek przedszkolnych, gdy nie ma woli przejęcia i ich prowadzenia " - zapewnił Mroczek. Dodał, że wojsko będzie prowadzić te przedszkola tak długo, aż znajdzie się podmiot, który będzie chciał przejąć ich prowadzenie. Wiceszef resortu obrony przypomniał, że obok przedszkoli publicznych prowadzonych przez samorządy jest wiele przeszkoli prowadzonych przez inne podmioty. Takim podmiotami są np. stowarzyszenia.

Mroczek poinformował, że w przypadku przedszkola w Leżnicy Wielkiej nie zapadła jeszcze ostateczna decyzja, dopiero rozpoczęto rozmowy z samorządem. "Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia" - zaznaczył.

Poinformował także, że resort obrony wszystkie procedury związane z przekazywaniem przedszkoli zaplanowane na ten rok skłonny jest przełożyć tak, by skorelować je z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla sześciolatków. W styczniu Sejm zdecydował o przesunięciu wprowadzenia tego obowiązku z 1 września 2012 r. na 1 września 2014 r.

Mroczek podkreślił, że MON nie będzie przekazywać przedszkoli na siłę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Donald Tusk powołał Anitę Noskowską-Piątkowską na stanowisko Szefa Służby Cywilnej

  Jest nowy Szef Służby Cywilnej. Premier powołał na to stanowisko Anitę Noskowską-Piątkowską.

  Otyłość to poważna, przewlekła choroba. Matka wszystkich chorób. Jak ją skutecznie leczyć? Są leki, trzeba zmienić styl życia, w ostateczności operacja bariatryczna

  Na całym świecie 4 marca jest obchodzony Światowy Dzień Otyłości. Z tej okazji wczoraj na konferencji w centrum prasowym PAP prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości (PTLO) prof. Lucyna Ostrowska podkreśliła, że otyłość to choroba, nie defekt kosmetyczny. "Jest to choroba, którą widać, ale która jest niestety przezroczysta, ponieważ wciąż mamy niedodiagnozowaną tę chorobę i niedostatecznie leczoną" - powiedziała. W wywiadzie dla PAP endokrynolog prof. Wojciech Bik powiedział, że choroba otyłościowa jest matką wszystkich chorób i możemy mówić o epidemii. Jego zdaniem leczenie otyłości należy zacząć od modyfikacji stylu życia. W leczeniu otyłości są też sprawdzone leki inkretynowe, które modulują wydzielanie insuliny i pobudzają uczucie sytości. 

  Darmowe badania w 18 szpitalach i placówkach medycznych Województwa Małopolskiego. Kraków, Tarnów, Zakopane i inne miasta

  Badania wzroku, piersi, poziomu cukru we krwi, echo serca, EKG czy USG – to niektóre z darmowych badań, jakie będzie można wykonać w 18 wojewódzkich szpitalach i placówkach medycznych w niemal wszystkie soboty marca (oprócz ostatniej) - poinformował w czwartek Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Na Małopolan czekają również konlsultacje z lekarzami specjalistami i fizjoterapeutami. Z porad będzie można skorzystać bezpłatnie i bez skierowania. 

  Maksymalnie 20 uczniów w klasie, bezpłatne korepetycje i darmowe posiłki w szkołach (z opcją wegetariańską i wegańską). Obietnice dla Warszawy kandydatki Lewicy

  Magdalena Biejat, kandydatka Lewicy na prezydenta Warszawy obiecuje zmniejszenie liczebności klas do 20 osób, bezpłatne korepetycje i posiłki w szkołach oraz uspokojenie ruchu ulicznego wokół szkół.

  REKLAMA

  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  REKLAMA