REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk i Azarow: Ukraina i Polska przygotowane na Euro 2012

REKLAMA

Ukraina i Polska są przygotowane do przeprowadzenia Euro 2012 - zapewniali w czwartek premier Donald Tusk i szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow. Tusk zadeklarował też, że Polska będzie nadal pracowała na rzecz zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską.

Tusk i Azarow przewodniczyli w czwartek w Warszawie posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds. Euro 2012; wcześniej obaj politycy rozmawiali w wąskim gronie. Podczas posiedzenia Komitetu został omówiony stan przygotowań obu krajów do turnieju.

REKLAMA

Polski premier podkreślił na wspólnej z Azarowem konferencji prasowej, że - jeśli chodzi o przygotowanie do Euro 2012, "największego wydarzenia sportowego w tej części świata w historii" - oba państwa dobrze wykonały swoje zadania.

REKLAMA

"Nadzwyczajna determinacja obu państw, rządów Ukrainy i Polski, a także środowisk sportowych i gospodarczych, także wysiłek finansowy - to wszystko doprowadziło nas do tego momentu, w którym obaj mogliśmy powiedzieć bardzo otwarcie i odpowiedzialnie, że Ukraina i Polska są przygotowane na przeprowadzenie Euro 2012" - oświadczył Tusk.

Przyznał jednocześnie, że "nie wszystkie bardzo ambitne plany, szczególnie te rozwojowe, cywilizacyjne, infrastrukturalne, zostały zrealizowane", ale - jak zaznaczył - nie powinno to wpłynąć na przebieg samych mistrzostw Europy. Polski premier ocenił też, że światowy kryzys gospodarczy "z całą pewnością" wpłynął na możliwości Polski i Ukrainy.

Tusk dodał, że zwracał uwagę gościom z Ukrainy na potrzebę pewnych inwestycji drogowych i na kwestię przejść granicznych. "Otrzymałem od pana premiera Azarowa optymistyczne i jednoznaczne deklaracje, że kwestie drogowe na przejściach granicznych zostaną wykonane" - mówił premier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Azarowa rozmowa na posiedzeniu Komitetu dotyczyła m.in.: komunikacji, przejść granicznych, transportu, opieki medycznej i bezpieczeństwa podczas mistrzostw. Jak ocenił, oba państwa poradziły sobie z przygotowaniem do Euro 2012 - pomimo światowego kryzysu gospodarczego. "Nasze państwa potrafiły się zmobilizować" - przekonywał ukraiński premier.

Tusk z Azarowem rozmawiali w czwartek także o współpracy Ukrainy z Unią Europejską, m.in. o umowie stowarzyszeniowej z UE oraz o stosunkach dwustronnych i współpracy gospodarczej.

REKLAMA

Tusk zadeklarował, że Polska będzie nadal pracowała na rzecz postępującego zbliżenia między Ukrainą i Europą. "Tak definiujemy interes Ukrainy, Polski i Europy" - podkreślił. W imieniu Polski i jej partnerów w UE wyraził jednak zaniepokojenie sytuacją b. premier Julii Tymoszenko.

"Wspólny wysiłek Ukrainy i Polski na rzecz skrócenia drogi do Europy dla naszych wschodnich sąsiadów i przyjaciół, te wysiłki przyniosły naprawdę niezłe rezultaty" - ocenił szef polskiego rządu. Jak dodał, bardzo się cieszy, że 30 marca - jeśli nie zajdą jakieś nadzwyczajne okoliczności - dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej UE - Ukraina. W tym kontekście podkreślił "osobistą determinację" Azarowa.

Według pierwotnych planów umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE miała zostać parafowana w grudniu ubiegłego roku, w czasie polskiej prezydencji. Nie doszło do tego ze względu na wyrok dla Julii Tymoszenko. Sprawa Tymoszenko - skazanej w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku - doprowadziła do poważnego ochłodzenia między Ukrainą a UE.


Azarow podziękował Polsce za starania na rzecz zbliżenia Ukrainy do UE. Podkreślił, że Ukraina doskonale wie, że zawsze może liczyć na Polskę.

Ukraiński premier zadeklarował, że - jeśli chodzi o współpracę z UE - Ukraina będzie szukała rozwiązań "do przyjęcia" dla obu stron. Przekonywał, że umowa stowarzyszeniowa z Unią będzie korzystna dla Ukrainy, ale również dla wszystkich krajów unijnych.

Tusk powiedział, że Polska pozytywnie ocenia postępy Ukrainy we wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej z UE. "Widać wyraźnie, że na tyle, na ile pozwalają okoliczności, ostrożnie, krok po kroku, proces zbliżania Europy i Ukrainy postępuje, a nasze rządy odgrywają w tym pozytywną rolę" - ocenił polski premier.

Tusk poinformował, że rozmowa z Azarowem dotyczyła też "tego, co niepokojące z punktu widzenia polskiej i europejskiej opinii publicznej". Wyjaśnił, że "dotyczy to sytuacji liderów opozycji na Ukrainie". Ukraiński premier - relacjonował Tusk - szczegółowo wyjaśniał okoliczności prawne związane z procesem, a następnie uwięzieniem b. premier Julii Tymoszenko.

"Z punktu widzenia Polski i naszych partnerów w UE - chcąc zrozumieć jak najlepiej okoliczności i argumenty rządu ukraińskiego - wyrażamy zaniepokojenie tą sytuacją" - powiedział Tusk. Premier ocenił, że dla wizerunku Ukrainy bardzo ważny będzie też przebieg październikowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.

Polski premier wyraził nadzieję, że wysiłek Ukrainy na rzecz rządów prawa i demokratyzacji, nie zostanie "zaprzepaszczony".

Zdaniem Tuska Ukraina i Polska po raz kolejny bardzo dobrze przechodzą test przyjaźni i przyjaznego sąsiedztwa. Jak powiedział, "mimo różnicy zdań czy ocen niektórych zjawisk, trzeba powiedzieć, że Kijów i Warszawa umieją współpracować i że jest to w tym regionie współpraca priorytetowa dla Ukrainy i dla Polski".

Tusk poinformował, że podczas spotkania z Azarowem pojawiły się "bardzo ciekawe informacje, a także propozycje, jeśli chodzi o kwestię mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Jak zaznaczył, rządy starają się w tych sprawach współpracować "bardzo starannie i z dużą wzajemną empatią".

Polski premier powiedział, że rozmawiał z Azarowem także "o potrzebie jak najszybszego zakończenia pracy", związanej z upamiętnieniem miejsca tragedii w Bykowni. "Usłyszałem zapewnienia ze strony pana premiera, że możemy liczyć tutaj na dobre i energiczne współdziałanie obu stron" - powiedział.

Tusk poinformował ponadto, że Azarow zadeklarował, iż w maju konsulat generalny RP w Doniecku rozpocznie swoje działania. Premier ocenił, że jest to ważne w kontekście Euro 2012.

Kolejny temat rozmów to stosunki gospodarcze, m.in. warunki inwestowania w obu krajach. Tusk zaznaczył, że nadal poważnym problemem dla polskich przedsiębiorców na Ukrainie jest "regularny, systematyczny i sprawiedliwy zwrot podatku VAT-u" . "Tu także odnotowaliśmy postęp, ale liczmy na jak najszybsze osiągnięcie takich standardów, do których polscy przedsiębiorcy są przyzwyczajeni tu, w Polsce, czy w UE" - dodał Tusk.

Azarow ocenił, że klimat w stosunkach gospodarczych między Polską a Ukrainą się polepszył. Zadeklarował też wsparcie w rozwiązywaniu problemów - jakie polscy przedsiębiorcy mają na Ukrainie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach już trzeci stopień zagrożenia lawinowego

Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe poinformowało, że zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło już do trzeciego stopnia. Co to oznacza?

Recykling tekstyliów w gminach – co zrobić ze starymi ubraniami?

Od stycznia 2025 r. gminy w Polsce wprowadziły selektywną zbiórkę zużytych tekstyliów. To oznacza, że przykładowo zniszczonych ubrań nie można już wyrzucić do frakcji zmieszane. Część gmin wprowadza ułatwienia dla mieszkańców w postaci dodatkowych kontenerów. W innych mieszkańcy będą musieli samodzielnie dostarczyć tekstylia do punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK).

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? [WYWIAD]

Dylemat fiskalny: inwestycje w przyszłość, czy w dofinansowania emerytów? Co zrobić, by wszystkim żyło się lepiej? Gość Infor.pl prof. Marcin Piątkowski przedstawił kilka pomysłów dotyczących poprawy jakości życia.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

REKLAMA

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.

Podwyżki dla nauczycieli z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r. Ile wyniesie średnie wynagrodzenie nauczycieli w 2025 r.? O ile wzrosną wynagrodzenia nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w 2025 r.?

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes PIBP wskazał poważne niedopatrzenie

Branża pogrzebowa zaniepokojona notorycznym opóźnianiem podwyższenia zasiłku pogrzebowego. Prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej Robert Czyżak w rozmowie z redakcją Infor.pl wskazał poważne niedopatrzenia związane z Koszykiem Usług Funeralnych.

Czy dodatek motywacyjny wpłynie na wysokość trzynastki?

Dodatek motywacyjny będący dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika pomocy społecznej nie może być uwzględniany w podstawie naliczania dodatkowego wynagrodzenia rocznego (tzw. trzynastki).

Chipowanie psów i kotów. Prawo, obowiązek, a może coś więcej?

W przestrzeni publicznej często podejmowany jest temat obowiązkowego chipowania zwierząt domowych. W listopadzie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zakładającego m.in. obowiązkowe chipowanie psów i kotów. Trwają także prace nad ustawą o Krajowym Rejestrze Oznakowanych Psów i Kotów. Do czego mogą być wykorzystywane mikroczipy?

REKLAMA

Ostrzeżenia przed silnym wiatrem i oblodzeniami

Czyżby zima wreszcie do nas przyszła? IMGW wydał alerty I i II stopnia przed silnym wiatrem oraz I stopnia przed oblodzeniem. Alerty o silnym wietrze w pasie Pomorza wysłało RCB.

Prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Tyle wystawili farmaceuci od maja. A to tylko niewielka część wszystkich recept

Od maja do grudnia farmaceuci wystawili prawie 11 tys. recept na pigułki "dzień po". Aptekom, biorącym udział w pilotażowym programie ułatwiającym dostęp do antykoncepcji awaryjnej, Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił do września ponad 335 tys. zł.

REKLAMA