REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Tusk i Azarow: Ukraina i Polska przygotowane na Euro 2012

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Ukraina i Polska są przygotowane do przeprowadzenia Euro 2012 - zapewniali w czwartek premier Donald Tusk i szef ukraińskiego rządu Mykoła Azarow. Tusk zadeklarował też, że Polska będzie nadal pracowała na rzecz zbliżenia Ukrainy z Unią Europejską.

Tusk i Azarow przewodniczyli w czwartek w Warszawie posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Komitetu ds. Euro 2012; wcześniej obaj politycy rozmawiali w wąskim gronie. Podczas posiedzenia Komitetu został omówiony stan przygotowań obu krajów do turnieju.

REKLAMA

Polski premier podkreślił na wspólnej z Azarowem konferencji prasowej, że - jeśli chodzi o przygotowanie do Euro 2012, "największego wydarzenia sportowego w tej części świata w historii" - oba państwa dobrze wykonały swoje zadania.

REKLAMA

"Nadzwyczajna determinacja obu państw, rządów Ukrainy i Polski, a także środowisk sportowych i gospodarczych, także wysiłek finansowy - to wszystko doprowadziło nas do tego momentu, w którym obaj mogliśmy powiedzieć bardzo otwarcie i odpowiedzialnie, że Ukraina i Polska są przygotowane na przeprowadzenie Euro 2012" - oświadczył Tusk.

Przyznał jednocześnie, że "nie wszystkie bardzo ambitne plany, szczególnie te rozwojowe, cywilizacyjne, infrastrukturalne, zostały zrealizowane", ale - jak zaznaczył - nie powinno to wpłynąć na przebieg samych mistrzostw Europy. Polski premier ocenił też, że światowy kryzys gospodarczy "z całą pewnością" wpłynął na możliwości Polski i Ukrainy.

Tusk dodał, że zwracał uwagę gościom z Ukrainy na potrzebę pewnych inwestycji drogowych i na kwestię przejść granicznych. "Otrzymałem od pana premiera Azarowa optymistyczne i jednoznaczne deklaracje, że kwestie drogowe na przejściach granicznych zostaną wykonane" - mówił premier.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Azarowa rozmowa na posiedzeniu Komitetu dotyczyła m.in.: komunikacji, przejść granicznych, transportu, opieki medycznej i bezpieczeństwa podczas mistrzostw. Jak ocenił, oba państwa poradziły sobie z przygotowaniem do Euro 2012 - pomimo światowego kryzysu gospodarczego. "Nasze państwa potrafiły się zmobilizować" - przekonywał ukraiński premier.

Tusk z Azarowem rozmawiali w czwartek także o współpracy Ukrainy z Unią Europejską, m.in. o umowie stowarzyszeniowej z UE oraz o stosunkach dwustronnych i współpracy gospodarczej.

REKLAMA

Tusk zadeklarował, że Polska będzie nadal pracowała na rzecz postępującego zbliżenia między Ukrainą i Europą. "Tak definiujemy interes Ukrainy, Polski i Europy" - podkreślił. W imieniu Polski i jej partnerów w UE wyraził jednak zaniepokojenie sytuacją b. premier Julii Tymoszenko.

"Wspólny wysiłek Ukrainy i Polski na rzecz skrócenia drogi do Europy dla naszych wschodnich sąsiadów i przyjaciół, te wysiłki przyniosły naprawdę niezłe rezultaty" - ocenił szef polskiego rządu. Jak dodał, bardzo się cieszy, że 30 marca - jeśli nie zajdą jakieś nadzwyczajne okoliczności - dojdzie do parafowania umowy stowarzyszeniowej UE - Ukraina. W tym kontekście podkreślił "osobistą determinację" Azarowa.

Według pierwotnych planów umowa stowarzyszeniowa Ukrainy z UE miała zostać parafowana w grudniu ubiegłego roku, w czasie polskiej prezydencji. Nie doszło do tego ze względu na wyrok dla Julii Tymoszenko. Sprawa Tymoszenko - skazanej w październiku 2011 roku na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu przez jej rząd kontraktów gazowych z Rosją w 2009 roku - doprowadziła do poważnego ochłodzenia między Ukrainą a UE.


Azarow podziękował Polsce za starania na rzecz zbliżenia Ukrainy do UE. Podkreślił, że Ukraina doskonale wie, że zawsze może liczyć na Polskę.

Ukraiński premier zadeklarował, że - jeśli chodzi o współpracę z UE - Ukraina będzie szukała rozwiązań "do przyjęcia" dla obu stron. Przekonywał, że umowa stowarzyszeniowa z Unią będzie korzystna dla Ukrainy, ale również dla wszystkich krajów unijnych.

Tusk powiedział, że Polska pozytywnie ocenia postępy Ukrainy we wdrażaniu planu działań na rzecz liberalizacji wizowej z UE. "Widać wyraźnie, że na tyle, na ile pozwalają okoliczności, ostrożnie, krok po kroku, proces zbliżania Europy i Ukrainy postępuje, a nasze rządy odgrywają w tym pozytywną rolę" - ocenił polski premier.

Tusk poinformował, że rozmowa z Azarowem dotyczyła też "tego, co niepokojące z punktu widzenia polskiej i europejskiej opinii publicznej". Wyjaśnił, że "dotyczy to sytuacji liderów opozycji na Ukrainie". Ukraiński premier - relacjonował Tusk - szczegółowo wyjaśniał okoliczności prawne związane z procesem, a następnie uwięzieniem b. premier Julii Tymoszenko.

"Z punktu widzenia Polski i naszych partnerów w UE - chcąc zrozumieć jak najlepiej okoliczności i argumenty rządu ukraińskiego - wyrażamy zaniepokojenie tą sytuacją" - powiedział Tusk. Premier ocenił, że dla wizerunku Ukrainy bardzo ważny będzie też przebieg październikowych wyborów parlamentarnych w tym kraju.

Polski premier wyraził nadzieję, że wysiłek Ukrainy na rzecz rządów prawa i demokratyzacji, nie zostanie "zaprzepaszczony".

Zdaniem Tuska Ukraina i Polska po raz kolejny bardzo dobrze przechodzą test przyjaźni i przyjaznego sąsiedztwa. Jak powiedział, "mimo różnicy zdań czy ocen niektórych zjawisk, trzeba powiedzieć, że Kijów i Warszawa umieją współpracować i że jest to w tym regionie współpraca priorytetowa dla Ukrainy i dla Polski".

Tusk poinformował, że podczas spotkania z Azarowem pojawiły się "bardzo ciekawe informacje, a także propozycje, jeśli chodzi o kwestię mniejszości polskiej na Ukrainie i ukraińskiej w Polsce. Jak zaznaczył, rządy starają się w tych sprawach współpracować "bardzo starannie i z dużą wzajemną empatią".

Polski premier powiedział, że rozmawiał z Azarowem także "o potrzebie jak najszybszego zakończenia pracy", związanej z upamiętnieniem miejsca tragedii w Bykowni. "Usłyszałem zapewnienia ze strony pana premiera, że możemy liczyć tutaj na dobre i energiczne współdziałanie obu stron" - powiedział.

Tusk poinformował ponadto, że Azarow zadeklarował, iż w maju konsulat generalny RP w Doniecku rozpocznie swoje działania. Premier ocenił, że jest to ważne w kontekście Euro 2012.

Kolejny temat rozmów to stosunki gospodarcze, m.in. warunki inwestowania w obu krajach. Tusk zaznaczył, że nadal poważnym problemem dla polskich przedsiębiorców na Ukrainie jest "regularny, systematyczny i sprawiedliwy zwrot podatku VAT-u" . "Tu także odnotowaliśmy postęp, ale liczmy na jak najszybsze osiągnięcie takich standardów, do których polscy przedsiębiorcy są przyzwyczajeni tu, w Polsce, czy w UE" - dodał Tusk.

Azarow ocenił, że klimat w stosunkach gospodarczych między Polską a Ukrainą się polepszył. Zadeklarował też wsparcie w rozwiązywaniu problemów - jakie polscy przedsiębiorcy mają na Ukrainie.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA