Kontrola ministra w samorządach
REKLAMA
REKLAMA
Samorząd województwa ma za zadanie dokonywać wyboru lokalnej grupy działania do realizowania lokalnej strategii rozwoju oraz monitorować i oceniać realizację tej strategii pod względem zgodności z przepisami prawa i Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007–2013. Jak z tych zadań wywiązują się samorządy, kontroluje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
REKLAMA
Od 1 czerwca br. obowiązuje rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 14 maja 2012 r. w sprawie kontroli w zakresie wykonywania przez samorząd województwa zadań związanych z dokonywaniem wyboru lokalnej grupy działania do realizacji lokalnej strategii rozwoju oraz monitorowaniem i oceną realizacji tej strategii (Dz.U. z 2012 r. poz. 538). Przeprowadzanie kontroli przez ministra polega w szczególności na sprawdzeniu: prawidłowości i terminowości wykonywania zadań, przestrzegania przyjętych przez właściwy organ samorządu województwa procedur, przestrzegania wytycznych, o których mowa w ustawie z 7 marca 2007 r. o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz wykonania zaleceń pokontrolnych.
Kontrola jest przeprowadzana w siedzibie właściwego organu samorządu województwa lub w innym miejscu wykonywania przez samorząd zadań. Kontrola dokumentów lub informacji przekazanych przez samorząd województwa może być również przeprowadzona w urzędzie ministra. Kontrolujący ustalają stan faktyczny na podstawie zebranych w toku kontroli dowodów. Zebrane dowody są przez kontrolujących w razie potrzeby odpowiednio zabezpieczane, w szczególności przez:
• oddanie do przechowania, za pokwitowaniem, kierownikowi jednostki kontrolowanej lub upoważnionemu pracownikowi tej jednostki,
• przechowanie w jednostce kontrolowanej w oddzielnym i zamkniętym pomieszczeniu.
Z kontroli sporządzana jest informacja pokontrolna. Sporządza się ją na piśmie, w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, z których jeden otrzymuje kierownik jednostki kontrolowanej, a drugi pozostaje u kontrolujących. Kierownik jednostki kontrolowanej albo osoba przez niego upoważniona, przed podpisaniem informacji pokontrolnej, może zgłosić na piśmie uzasadnione zastrzeżenia co do ustaleń zawartych w tej informacji, w terminie 14 dni roboczych od dnia jej otrzymania.
REKLAMA
REKLAMA