REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce. 20% śmiertelność w USA

Morze Bałtyckie
Niemiec zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Przypadki zakażeń także w Polsce
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zakażenia bakterią Vibrio vulnificus nie są częste, ale są niebezpieczne. Leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią - powiedziała PAP dr Monika Kurpas, specjalistka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zajmująca się tą bakterią.

Zakażenie bakterią Vibrio vulnificus kończą się nawet śmiercią

REKLAMA

W ostatnich dniach niemieckie media podały wiadomość o 74-letnim mieszkańcu Niemiec, który zmarł po kąpieli w Bałtyku i zakażeniu bakterią Vibrio vulnificus. Niemiecki incydent nie jest pierwszy, a przypadki zakażeń były także w Polsce - zwróciła uwagę ekspertka.

„W Niemczech więcej się o tym mówi, ale pacjenci z Vibrio vulnificus byli leczeni także w Klinice Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego - Krajowym Ośrodku Medycyny Hiperbarycznej” – powiedziała w rozmowie z PAP dr Monika Kurpas, adiunkt w Zakładzie Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska GUMed, która od kilku lat bada obecność Vibrio vulnificus w wodach przybrzeżnych Zatoki Gdańskiej.

REKLAMA

Zakażenia bakterią nie są częste, ale są niebezpieczne. "W Polsce brakuje dokładnych danych epidemiologicznych, jednak w Stanach Zjednoczonych co roku odnotowuje się 150-200 przypadków, z czego blisko 20 proc. pacjentów umiera" - podała specjalistka.

Jak zaznaczyła, leczenie zakażenia jest trudne, a choroba może zakończyć się śmiercią. "Terapia jest skomplikowana. Bakterie mogą wniknąć do rany i spowodować martwicze zakażenie tkanek miękkich. Leczenie trwa długo, często trzeba podawać jednocześnie kilka różnych antybiotyków i stosować inne metody, takie jak właśnie terapia hiperbaryczna czy leczenie chirurgiczne” - opisała dr Kurpas.

Kto jest szczególnie narażony na zakażenie?

Warto więc uważać, choć - jak zaznaczyła - ludzie zdrowi są co do zasady bezpieczni. „Bakteria przede wszystkim atakuje osoby starsze, które dodatkowo mają zranienia. Mowa też o osobach z osłabioną odpornością czy leczonych z powodu chorób współistniejących (cukrzyca, nowotwory, choroby nerek czy zapalenie wątroby). Na podstawie dostępnej literatury wiadomo, że zakażenie może rozwinąć się w otwartych skaleczeniach, ranach pooperacyjnych czy świeżych tatuażach i przekłuciach” – wyjaśniła badaczka.

Tropikalna bakteria Vibrio vulnificus - Bałtyk jest dla niej coraz bardziej atrakcyjnym środowiskiem

REKLAMA

Obecność V. vulnificus w Bałtyku nie jest naturalna - jest to bakteria występująca przede wszystkim w regionach tropikalnych. W Polsce nie prowadzi się regularnego monitoringu jej występowania. "W przypadku Vibrio vulnificus nie mamy oficjalnego monitoringu całego wybrzeża. W ramach badań prowadzonych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, przez Zakład Immunobiologii i Mikrobiologii Środowiska (Wydział Nauk o Zdrowiu z IMMIT), od ponad 3 lat poszukuję tej bakterii w regionie Zatoki Gdańskiej i Półwyspu Helskiego. Już w 2021 roku ukazała się nasza pierwsza publikacja dotycząca potwierdzenia obecności tego patogenu w Zatoce Gdańskiej" – przypomniała specjalistka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bakteria może stanowić coraz większe zagrożenie w związku ze zmianami klimatycznymi. „Ocieplenie klimatu jest jednym z głównych czynników wpływających na występowanie tej bakterii w Morzu Bałtyckim. Generalnie bakterie należące do rodzaju Vibrio preferują słonawe i ciepłe zbiorniki wodne, dlatego Morze Bałtyckie jest dla nich atrakcyjnym środowiskiem, szczególnie w sezonie letnim. Co roku udaje się nam wyizolować te bakterie zarówno z wody, jak i z piasku w rejonie Zatoki Gdańskiej” – opisała dr Kurpas.

Dobrze jest też uważać na wakacjach w ciepłych krajach. „W ciepłych wodach zagrożenie jest większe. Na stronie Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) dostępna jest mapa ryzyka" - podała dr Kurpas. Mapa jest dostępna pod adresem https://geoportal.ecdc.europa.eu/vibriomapviewer (PAP)

Marek Matacz
mat/ bar/

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP o elektronicznych dziennikach w szkołach. Rodzice oczekują odpowiedzi od nauczyciela w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

Dodatkowe 50 mln zł z rezerwy Funduszu Pracy na działania dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe

Są zwolnienia grupowe na rynku pracy, jest też reakcja rządowa. "Chcemy dmuchać na zimne, dlatego podjęłam decyzję, żeby prewencyjnie uruchomić dodatkowe 50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe" - przekazała ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł już pewna. Czy jeszcze w 2024 roku?

22 kwietnia 2024 r. (w odpowiedzi na interpelację poselską) Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw - przewidujący podwyższenie kwoty zasiłku pogrzebowego z 4000 zł do 7000 zł zostanie w najbliższych dniach skierowany do opiniowania w ramach uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych.

PFRON +15%: Nowe stawki dofinansowań dla przedsiębiorców. [dopłaty do etatów osób niepełnosprawnych]

PFRON: zwiększenie stawek dofinansowań: dla stopnia znacznego kwota bazowa 2760 zł (do tej pory: 2400 zł), dla stopnia umiarkowanego kwota bazowa 1550 zł (do tej pory: 1350 zł), dla stopnia lekkiego kwota bazowa 575zł (do tej pory: 500zł)

REKLAMA

Około 6000 zł minimalnego wynagrodzenia od 1 maja 2024 r. Dla kursanta w Straży Granicznej. Ze wszystkimi stałymi dodatkami. Wyższy mnożnik kwoty bazowej [rozporządzenie MSWiA]

Opublikowany 22 kwietnia 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przewiduje podwyższenie mnożnika kwoty bazowej dla grupy uposażenia zasadniczego 01 w I kategorii uposażenia zasadniczego z 1,372 do 1,862, co stanowi kwotę wzrostu uposażenia zasadniczego o 1.020 zł  oraz w II kategorii z 1,322 do 1,862, co daje wzrost o 1.130 zł. Te zmiany spowodują podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariusza Straży Granicznej zaszeregowanego na stanowisku kursanta do ok. 6.000 zł (z dodatkami o charakterze stałym). 

Wenecja - od kiedy będą obowiązywać nowe zasady wjazdu, obowiązkowa rejestracja i opłata?

Aż 60 tysięcy turystów odwiedziło Wenecję w ostatnią niedzielę przed wejściem w życie nowych zasad wjazdu do historycznego centrum i rezerwacji wizyt. Ponadto w tych dniach odbyło się także Biennale Sztuki. Takich tłumów we włoskim mieście jeszcze nie było. 

Kto wygrał w drugiej turze wybory na prezydenta miasta? PKW podała wyniki

Państwowa Komisja Wyborcza podała wyniki II tury niedzielnych wyborów samorządowych. Jak wyglądają one w największych miastach?

Będzie eksplozja w Polsce? 15 000 zachorowań w Chinach. Wzrost o 1500%. Źle w Bułgarii, Czechach. I Chorwacji

Czy ta choroba eksploduje w Polsce tak jak w innych krajach. Krztusiec atakuje coraz więcej krajów.

REKLAMA

Min. edukacji B. Nowacka: W najbliższym roku szkolnym nie będzie HIT, WOS i edukacji obywatelskiej

Min. B. Nowacka Nowacka odrzuciła pomysł ZNP co do przywrócenia WOS na rok szkolny 2024/2025. Krótko stwierdziła: To byłby chaos.

Wniosek o bon energetyczny będą przyjmowały gminy do 31 października 2024 r. Sprawdź, czy przysługuje Ci nowe świadczenie!

Bon energetyczny jako nowe świadczenie pieniężne ma być przyznawany na wniosek beneficjenta złożony do końca października 2024 r. Obsługą bonu będą zajmowały się gminy i to tam należy kierować swoje kroki, by przejść całą procedurę. Szczegóły dotyczące składania wniosku zawiera ustawa, która właśnie ujrzała światło dzienne. Sprawdź, czy bon energetyczny jest dla Ciebie!

REKLAMA