REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy w DPS-ach będzie zakaz spożywania alkoholu?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Powiaty pytają o rekomendacje w sprawie wprowadzenia zakazu spożywania alkoholu w DPS-ach
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Trwa dyskusja na temat zakazu spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej. Jak pogodzić prawa pełnoletniego mieszkańca DPS-u do spożycia alkoholu z prawem pozostałych mieszkańców do zagwarantowania im bezpiecznego pobytu? ZPP chce uregulowania tych kwestii. 

ZPP chce uregulowania kwestii alkoholu w DPS-ch

Związek Powiatów Polskich zwrócił się z wnioskiem, by w ramach opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego nowelizacji rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej doprecyzować możliwość wprowadzenia w regulaminie organizacyjnym DPS-u zakazu spożywania alkoholu. Przedstawicielom powiatów chodzi m.in. o to, że obecnie różne organy odmiennie interpretują obowiązujące w tym zakresie przepisy.

REKLAMA

ZPP wskazał, że na problem braku systemowego uregulowania kwestii spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w raporcie „Prawa mieszkańców domów pomocy społecznej. Jak wspólnie zadbać o godne życie osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami?”. RPO wskazywał, że przyjmowanie tego typu obostrzeń wobec osób, które alkohol spożywają jedynie okazjonalnie lub nie mają ku temu przeciwskazań natury medycznej ma charakter dyskusyjny. Natomiast powoływany w tym zakresie przez dyrektorów domów pomocy społecznej art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi odnosi się jedynie do miejsc, w których przebywają dzieci i młodzież czyli grupy społeczne najbardziej narażone na szkodliwe działanie alkoholu, a nie domów pomocy społecznej.

Stanowisko RPO

REKLAMA

Zastrzeżenia RPO budzi sposób postępowania w domach pomocy społecznej z osobami spożywającymi lub wnoszącymi na teren placówki alkohol polegający m. in. na dokonywaniu kontroli mieszkańców, kontroli ich zakupów oraz przeszukiwaniu rzeczy wnoszonych przez odwiedzających w przypadku podejrzenia o wnoszenie na teren domu pomocy społecznej alkoholu, kontrolowaniu rzeczy osobistych i wyposażenia pokoju w przypadku podejrzenia o posiadanie alkoholu przez mieszkańca oraz konfiskowaniu i utylizacji alkoholu. „Zauważyć należy, iż przedstawione formy nadzoru wkraczają w sferę wolności osobistej chronionej art. 31 Konstytucji” – wskazywał rzecznik. 

Odmienne stanowisko w tej kwestii prezentowała Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które wskazała, że zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich (...).” Natomiast zgodnie z treścią art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej jedną z zasadniczych funkcji realizowanych przez domy pomocy społecznej jest funkcja opiekuńcza. Według PARPA stanowisko to znajduje również swoje odzwierciedlenie w art. 5 ust. 1 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej, który odnosi się do usług świadczonych przez wszystkie typy domów pomocy społecznej, a więc zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.

Co z ustawą o wychowaniu w trzeźwości

Z uwagi na rozbieżne stanowiska w sprawie wprowadzania zakazu spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej ZPP oczekuje od resortu rodziny i polityki społecznej odpowiedzi na pytanie, czy ministerstwo ma opracowane rekomendacje dla kierowników domów pomocy społecznej w zakresie pogodzenia prawa pełnoletniego mieszkańca domu pomocy społecznej do spożycia alkoholu z prawem pozostałych mieszkańców domów pomocy społecznej do zagwarantowania im bezpiecznego pobytu, przy uwzględnieniu zastrzeżeń, które sygnalizował Rzecznik Praw Obywatelskich. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedstawiciele powiatów oczekują też informacji dlaczego zaniechano prac nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i czy któryś z resorów pracuje nad rozwiązaniem legislacyjnym dotyczącym systemowego uregulowania zakazów i ograniczeń w spożyciu alkoholu w jednostkach pomocy społecznej, w szczególności w domach pomocy społecznej. 

mr/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA