Czy w DPS-ach będzie zakaz spożywania alkoholu?
REKLAMA
REKLAMA
ZPP chce uregulowania kwestii alkoholu w DPS-ch
REKLAMA
Związek Powiatów Polskich zwrócił się z wnioskiem, by w ramach opiniowania przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego nowelizacji rozporządzenia w sprawie domów pomocy społecznej doprecyzować możliwość wprowadzenia w regulaminie organizacyjnym DPS-u zakazu spożywania alkoholu. Przedstawicielom powiatów chodzi m.in. o to, że obecnie różne organy odmiennie interpretują obowiązujące w tym zakresie przepisy.
REKLAMA
ZPP wskazał, że na problem braku systemowego uregulowania kwestii spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej zwracał uwagę m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich w raporcie „Prawa mieszkańców domów pomocy społecznej. Jak wspólnie zadbać o godne życie osób starszych, chorych i z niepełnosprawnościami?”. RPO wskazywał, że przyjmowanie tego typu obostrzeń wobec osób, które alkohol spożywają jedynie okazjonalnie lub nie mają ku temu przeciwskazań natury medycznej ma charakter dyskusyjny. Natomiast powoływany w tym zakresie przez dyrektorów domów pomocy społecznej art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi odnosi się jedynie do miejsc, w których przebywają dzieci i młodzież czyli grupy społeczne najbardziej narażone na szkodliwe działanie alkoholu, a nie domów pomocy społecznej.
Stanowisko RPO
REKLAMA
Zastrzeżenia RPO budzi sposób postępowania w domach pomocy społecznej z osobami spożywającymi lub wnoszącymi na teren placówki alkohol polegający m. in. na dokonywaniu kontroli mieszkańców, kontroli ich zakupów oraz przeszukiwaniu rzeczy wnoszonych przez odwiedzających w przypadku podejrzenia o wnoszenie na teren domu pomocy społecznej alkoholu, kontrolowaniu rzeczy osobistych i wyposażenia pokoju w przypadku podejrzenia o posiadanie alkoholu przez mieszkańca oraz konfiskowaniu i utylizacji alkoholu. „Zauważyć należy, iż przedstawione formy nadzoru wkraczają w sferę wolności osobistej chronionej art. 31 Konstytucji” – wskazywał rzecznik.
Odmienne stanowisko w tej kwestii prezentowała Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, które wskazała, że zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi „zabrania się sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych: na terenie szkół oraz innych zakładów i placówek oświatowo-wychowawczych, opiekuńczych i domów studenckich (...).” Natomiast zgodnie z treścią art. 55 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej jedną z zasadniczych funkcji realizowanych przez domy pomocy społecznej jest funkcja opiekuńcza. Według PARPA stanowisko to znajduje również swoje odzwierciedlenie w art. 5 ust. 1 pkt. 2 Rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej, który odnosi się do usług świadczonych przez wszystkie typy domów pomocy społecznej, a więc zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży.
Co z ustawą o wychowaniu w trzeźwości
Z uwagi na rozbieżne stanowiska w sprawie wprowadzania zakazu spożywania alkoholu w domach pomocy społecznej ZPP oczekuje od resortu rodziny i polityki społecznej odpowiedzi na pytanie, czy ministerstwo ma opracowane rekomendacje dla kierowników domów pomocy społecznej w zakresie pogodzenia prawa pełnoletniego mieszkańca domu pomocy społecznej do spożycia alkoholu z prawem pozostałych mieszkańców domów pomocy społecznej do zagwarantowania im bezpiecznego pobytu, przy uwzględnieniu zastrzeżeń, które sygnalizował Rzecznik Praw Obywatelskich.
Przedstawiciele powiatów oczekują też informacji dlaczego zaniechano prac nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi i czy któryś z resorów pracuje nad rozwiązaniem legislacyjnym dotyczącym systemowego uregulowania zakazów i ograniczeń w spożyciu alkoholu w jednostkach pomocy społecznej, w szczególności w domach pomocy społecznej.
mr/
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA