REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochronę zdrowia w całej Europie czeka rewolucja. Coraz większa część składki zdrowotnej ma finansować profilaktykę

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Modele opieki zdrowotnej funkcjonujące obecnie w krajach Europy wymagają gruntownych zmian - za najważniejszy element reformy uważa się położenie większego nacisku na profilaktykę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Profilaktyka zaś ma w jeszcze większym stopniu wykorzystywać nowe technologie. Taką naukę wyciągnęli eksperci z COVID-19. Jednak do całkowitej zmiany polegającej na zrównoważeniu wydatków na leczenie z wydatkami na profilaktykę potrzeba jeszcze co najmniej 15 lat.

Nowe prognozy wskazują bowiem, że to w okolicach 2040 r. połowa europejskich funduszy zdrowotnych będzie przeznaczana na profilaktykę, zaś w odpowiednio wczesnym wykrywaniu chorób pomogą nowoczesne technologie.

REKLAMA

Przyszłość Europy w ochronie zdrowia: mocna profilaktyka

REKLAMA

Największym wyzwaniem ostatnich lat w obszarze stabilności systemów opieki zdrowotnej w krajach europejskich była pandemia COVID-19. Szereg głęboko zakorzenionych problemów strukturalnych oraz wyzwań, jakie unaoczniła nieznana wcześniej choroba, skłonił wszystkie kraje Europy do zwiększenia wydatków na zdrowie.

Chociaż wysokość środków przeznaczanych na opiekę medyczną ma nadal rosnąć, to według autorów najnowszego raportu  firmy doradczej Deloitte – Przyszłość Europy w ochronie zdrowia,  konieczne jest także opracowanie modelu bardziej zrównoważonego, odpornego na sytuacje kryzysowe i w większym stopniu uwzględniającego potrzeby pacjentów. Jest to bowiem działanie niezbędne w kontekście nowych wyzwań, wynikających m.in. z konsekwencji zmian klimatycznych.

Nauka z pandemii, ale i ze zmian demograficznych

Już w 2017 r. firma doradcza Deloitte rozpoczęła kampanię The Future of Health, której zadaniem jest analiza bieżących i przyszłych wyzwań z zakresu opieki zdrowotnej, stojących przed współczesnymi społeczeństwami.

REKLAMA

Pandemia COVID-19 nadała tej kampanii dodatkową dynamikę. Tegoroczna edycja publikacji uwzględnia istotną rolę nowoczesnych technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy platformy typu open source, w kształtowaniu nowego modelu leczenia.
Pierwotnie skupiająca się na rynku amerykańskim analiza od kilku lat dotyczy także Europy, która mierzy się z podobnymi wyzwaniami i zmianami co Stany Zjednoczone Ameryki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zachodzące w krajach Europy zmiany demograficzne, kulturowe i gospodarcze stwarzają wiele wyzwań dla stabilności systemów opieki zdrowotnej. Wymagają one przyjęcia nowej strategii, kładącej większy nacisk na profilaktykę oraz kształtowanie właściwych nawyków, wynika z raportu Przyszłość ochrony zdrowia w Europie, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Zmiana podejścia może przynieść wymierne korzyści w postaci oszczędności przekraczających wysokość środków przeznaczonych na promocję zdrowia i zapobieganie chorobom.

Jak komentuje raport Andrzej Skasko, partner associate, Deloitte Digital, przyszłość europejskiego sektora opieki zdrowotnej w dużej mierze zależy od opracowania długofalowych strategii, uwzględniających obecne i przyszłe wyzwania w zakresie leczenia. Równie istotna jest otwartość na nowoczesne narzędzia, będące szansą na usprawnienie jakości oferowanych usług medycznych.

– Zaoszczędzone środki dzięki upowszechnieniu m.in. sztucznej inteligencji można z kolei przeznaczyć na edukację w zakresie profilaktyki, która stanowi jedną z najskuteczniejszych metod troski o zdrowie – dodaje Andrzej Skasko.

Jaki będzie nowy model opieki zdrowotnej

Modele opieki zdrowotnej funkcjonujące obecnie w krajach Europy wymagają gruntownych zmian. Za najważniejszy element reformy uważa się położenie większego nacisku na profilaktykę. Proces starzenia europejskich społeczeństw sprawia, że obecne reaktywne podejście do problemu zdrowia jest strategią nieefektywną i zbyt kosztowną.
– Kluczową kwestią jest więc zapobieganie chorobom poprzez odpowiednio wczesne ich wykrywanie. Nie bez znaczenia jest także promowanie właściwych nawyków zdrowotnych, stanowiących jeden z fundamentów zdrowego społeczeństwa – mówi Krzysztof Wilk, partner, lider praktyki Life Sciences & Health Care, Deloitte.

Zdaniem autorów raportu nowoczesne systemy leczenia będą oparte o tzw. podejście 5 P – partycypację, personalizację, precyzję, prognozowanie i prewencję. Dzięki świadomemu wdrożeniu tej strategii redukcja częstotliwości występowania niektórych chorób może zmniejszyć wydatki na opiekę zdrowotną w Europie o ok. 250 mld euro do 2030 r., a w perspektywie kolejnej dekady o nawet 595 mld euro.

Chatboty i urządzenia wearables dostępne dla wszystkich

W wykrywaniu chorób na odpowiednio wczesnym etapie mogą pomóc nowoczesne technologie. Autorzy raportu Deloitte wskazują na rosnącą popularność urządzeń typu wearables, które nie tylko będą sprzyjać trosce o zdrowie fizyczne i psychiczne, ale również pomogą skrócić czas i obniżyć koszt badań klinicznych.

Z kolei chatboty oparte o sztuczną inteligencję umożliwiają diagnozowanie stanu zdrowia pacjenta bez konieczności odwiedzenia przez niego placówki medycznej. Wygenerowane za pośrednictwem zarówno urządzeń ubieralnych, jak i zdalnej diagnostyki dane posłużą pracownikom służby zdrowia do opracowania skutecznych planów zdrowotnych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Nie bez znaczenia jest także zmniejszenie nierówności w dostępie do opieki medycznej dzięki upowszechnieniu profilaktyki i leczenia opartego o nowoczesne technologie.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, by umożliwić obniżki cen

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

REKLAMA

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

REKLAMA

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA