REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świętokrzyskie: Przeniosą XVII-wieczny zabytek w inne miejsce

REKLAMA

Ponadtrzystuletnia kapliczka św. Antoniego we Wzorkach (świętokrzyskie) zostanie przeniesiona. Zarządca drogi, w pasie której znajduje się zabytek, zdecydował o tym ze względu na bezpieczeństwo ruchu. Przy okazji zdewastowany obiekt odzyska dawny blask.

Wybudowana na planie ośmiokąta kapliczka jest - zdaniem Dariusz Skiby ze Stowarzyszenia Łysica-Sabat, radnego powiatu kieleckiego - unikatem na skalę regionu. "Nie spotkałem w żadnych zapiskach ani w naszym regionie takiego kształtu kaplicy" - powiedział Skiba.

REKLAMA

Zabytek stoi w pasie drogi wojewódzkiej nr 752, dlatego jego właścicielem jest zarząd dróg. "Kapliczka znajduje się na dość ostrym łuku, tuż przed wjazdem do Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Ze względu na to, że stwarza to niebezpieczeństwo dla ruchu, podjęliśmy decyzję, że przeniesiemy tę kapliczkę na drugą stronę drogi" - powiedział PAP zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji w Świętokrzyskim Zarządzie Dróg Wojewódzkich, Karol Rożek.

Decyzję podjęto wspólnie z władzami samorządowymi i proboszczem miejscowej parafii, w porozumieniu z konserwatorem zabytków.

Do 14 września zarządca drogi czeka na oferty od potencjalnych wykonawców. Koszt przedsięwzięcia szacuje maksymalnie na 100 tys. zł.

REKLAMA

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach w ogłoszeniu o zamówieniu na roboty budowlane napisał, że chodzi o "odtworzenie całości kapliczki na bazie wzorów istniejących, z nowych materiałów". Według radnego Skiby, jeśli tylko będzie to możliwe, powinny być wykorzystane oryginalne materiały. Jak z kolei ocenił w rozmowie z PAP Karol Rożek, z uwagi na stan dewastacji kapliczki "wykorzystanie oryginalnych materiałów jest praktycznie niemożliwe". To oznacza, że po drugiej stronie drogi powstanie wierna replika XVII-wiecznej kapliczki. Jak zapewnił PAP Rożek, będzie odtworzona zgodnie z planami pierwotnymi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Siedemnastowieczny budynek, kryty gontem, jest obecnie mocno zdewastowany. "Na czubku dachu była sygnaturka (rodzaj wieżyczki) z krzyżem - to się rozpadło, zgniło - opowiadał Skiba. Zniszczone są także ściany i wnętrze obiektu.

Zdaniem Skiby kapliczka może być jedną z tych, o których wspominał Stefan Żeromski w opowiadaniu "Puszcza Jodłowa". Według pisarza, w tym regionie budowali je pustelnicy chrześcijańscy. "Domki ich do dnia dzisiejszego przetrwały, zamienione na przydrożne kapliczki" - pisał piewca regionu.

Zabytek znajduje się w pasie drogi nr 752 Górno-Rzepin Pierwszy (świętokrzyskie). Trasa jest częścią tzw. Małej Pętli Świętokrzyskiej - ważnej trasy turystycznej Gór Świętokrzyskich.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    REKLAMA

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA

    MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

    W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

    Kiedy wyniki wyborów samorządowych? Szefowa KBW o możliwym terminie

    Szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak ocenia, że zbiorcze wyniki głosowania w wyborach samorządowych mogłyby być ogłoszone w środę 10 kwietnia. 

    REKLAMA