reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Samorząd województwa włącza się w prowadzenie Zamku Cieszyn

Samorząd województwa włącza się w prowadzenie Zamku Cieszyn

Samorząd Śląskiego będzie współprowadził Zamek Cieszyn - instytucję, w której mieści się jedno z najważniejszych centrów design w Polsce. Lokalne władze nie były w stanie samodzielnie prowadzić obiektu, teraz marszałek zdejmie z nich połowę ciężaru finansowego.

O przejęciu części odpowiedzialności za Zamek Cieszyn poinformował marszałek woj. śląskiego Adam Matusiewicz. Przyznał zarazem, że "władze regionu wcale się do tego nie paliły, zwłaszcza, że same borykają się z trudną sytuacją budżetową".

"Bardzo niechętnie przejmujemy nowe instytucje, szczególnie instytucje kultury, bo do nich zawsze się dopłaca, ale są takie wypadki, że nie sposób odmówić (...) Ten Zamek to na pewno nie jest muzeum, które ma charakter miejski. Dzisiaj to jedno z największych, o ile nie najistotniejsze w Polsce centrum designu, nowoczesnego wzornictwa przemysłowego" - podkreślił Matusiewicz.

Przypomniał, że program designu w Zamku Cieszyn był zainicjowany i finansowany poprzez samorząd województwa dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego. Teraz nie można zaprzepaścić tego dorobku.

Z włączenia się samorządu województwa w prowadzenie placówki zadowolone jest kierownictwo Zamku Cieszyn. "Dla nas to bardzo dobra informacja. Staraliśmy się o to także dlatego, że od samego początku pracujemy na rzecz całego województwa" - powiedziała dyrektorka Zamku Cieszyn Ewa Gołębiowska.

Radni i burmistrz Cieszyna przekonywali marszałka, że liczące 35 tys. mieszkańców miasto nie jest w stanie samodzielnie utrzymywać takiego obiektu. Według dyrektor Gołębiowskiej, budżet instytucji to ponad 2 mln zł, z czego około 700 tys. zł to dotacja miasta. W ostatnich latach bardzo istotnym wsparciem finansowym były dla Zamku Cieszyn fundusze unijne.

Zamek Cieszyn ma mieć dwóch organizatorów - miasto i samorząd województwa - od 1 stycznia przyszłego roku. Wcześniej uchwały w tej sprawie muszą przyjąć radni Cieszyna i śląskiego sejmiku.

Niewykluczone, że samorząd wojewódzki wkrótce zaangażuje się także w inne przedsięwzięcia kulturalne w regionie. Chodzi o organizację częstochowskiego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gaude Mater. (PAP)

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama