REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

Czy 29 marca 2024 r. urzędy są otwarte?

Wielki Piątek nie jest ustawowo wolny od pracy, ale tego dnia nie w każdej instytucji załatwimy urzędową sprawę. 29 marca nieczynne będą m.in. wszystkie placówki ZUS, część urzędów skróci pracę do godz. 13. W Wielką Sobotę placówki Poczty Polskiej będą otwarte maksymalnie do godz. 14.

REKLAMA

W piątek część urzędów będzie nieczynna. Zgodnie z Kodeksem pracy, tego dnia urzędnicy odbiorą wolne za Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę, 6 stycznia. Poinformowały o tym: Urząd Miasta w Kielcach, Urząd Miasta w Szczecinie (wraz z filią na Prawobrzeżu), Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Placówki ZUS zamknięte

REKLAMA

Z tego samego powodu zamknięte będą też wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS. Jednak dla klientów będzie nadal dostępna elektroniczna forma kontaktu, czyli Platforma Usług Elektronicznych.

W piątek spraw nie załatwimy też w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie i Urzędzie Miasta w Katowicach. Katowicki magistrat podał, że "pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego (rejestracja zgonów) pełnią w tym dniu dyżur w godzinach od 7.00 do 14.00 w biurze na placu Wolności 12a". Jednocześnie urząd przekazał, że w Wielki Czwartek będzie czynny krócej, tj. do godziny 15.30.

Zamknięty będzie też Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we wszystkich swoich lokalizacjach w Krakowie, a także jego agendy zamiejscowe w Miechowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie i Zakopanem. Nieczynne będą też Lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We Wrocławiu w piątek i sobotę interesanci nie załatwią spraw w urzędzie miejskim. W tych dniach nieczynne będą też centra obsługi mieszkańca. W piątek przy ul. Zapolskiej 4 będzie jednak w godz. 9-15 pełniony dyżur w sprawach wyborczych. Będzie tam można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania lub o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Niektóre urzędy czynne krócej

REKLAMA

Urząd Miasta Krakowa będzie w piątek czyny, ale krócej - do godz. 15.30. Natomiast do godziny 18.00 mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe w punktach obsługi funkcjonujących w galeriach handlowych: Galerii Bronowice, Galerii Bonarka City Center oraz w Galerii Serenada.

W Olszynie będzie można załatwić sprawy w godzinach 7.30-15.30 w urzędach: miejskim i wojewódzkim. Przy czym z pójściem do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie nie należy zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ rozważane jest wcześniejsze zakończenie godzin pracy dla kobiet. Krócej mogą też działać: Urząd Miejski w Radomiu i tamtejsze delegatury: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a także Powiatowego Urzędu Pracy.

Mniej czasu na załatwienie spraw, do godz. 13, będzie też w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach oraz Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Jednak od godz. 13 do godz. 16, poszczególni pracownicy wydziałów ŁUW mają pełnić dyżury zapewniające ciągłość pracy urzędu w tym dniu.

W Rzeszowie, krócej niż zwykle, czyli od godz. 10 do 15.30, będą pracować Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta zlokalizowane w galeriach handlowych. W Wielką Sobotę wszystkie będą zamknięte.

Skrócone godziny pracy zapowiedziała też Poczta Polska, ale w Wielką Sobotę, 30 marca. Placówki pocztowe - czynne standardowo w soboty oraz całodobowe - będą obsługiwać klientów maksymalnie do godz. 14. Te zlokalizowane w obiektach funkcjonujących w innym czasie pracy (np. ministerstwa, sądy, urzędy skarbowe, urzędy gminy, centra/galerie handlowe) przystosują godziny pracy do czasu funkcjonowania podmiotów, w których są zlokalizowane.

Gdzie bez zmian?

29 marca bez zmian działać będzie Małopolski Urząd Wojewódzki, choć – jak poinformowało jego biuro prasowe – wielu urzędników wzięło w tym dniu urlop. Czynne jak zwykle będą też wielkopolskie urzędy: wojewódzki, marszałkowski i poznański magistrat. Podobnie lubelskie instytucje: urząd marszałkowski, wojewódzki i magistrat. W piątek w codziennych godzinach pracy będzie też czynny olsztyński Sąd Okręgowy.

Bez zmian będzie także pracował stołeczny ratusz, co potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth. Podobnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. "Dzień wolny za 6 stycznia +odebraliśmy+ 2 stycznia" – poinformował PAP Piotr Pieleszek z centrum prasowego ZUW w Szczecinie.

W Białymstoku urzędy: miejski, marszałkowski i wojewódzki pracują w piątek bez zmian - poinformowały PAP instytucje. Sprawy będzie można tam załatwić w godzinach 7.30-15.30.(PAP)

pak/ mas/ rgr/ tma/ jwo/ szk/ swi/ mt/ bap/ jms/ wdz/ ilp/ al/ pin/ iga/ gkc/ jann/

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA