REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
W Wielki Piątek 29 marca 2024 r. część urzędów będzie nieczynna
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek nie w każdym urzędzie załatwimy sprawę. Warto zatem wcześniej sprawdzić jak w tym dniu będą pracowały poszczególne instytucje.

Czy 29 marca 2024 r. urzędy są otwarte?

Wielki Piątek nie jest ustawowo wolny od pracy, ale tego dnia nie w każdej instytucji załatwimy urzędową sprawę. 29 marca nieczynne będą m.in. wszystkie placówki ZUS, część urzędów skróci pracę do godz. 13. W Wielką Sobotę placówki Poczty Polskiej będą otwarte maksymalnie do godz. 14.

REKLAMA

W piątek część urzędów będzie nieczynna. Zgodnie z Kodeksem pracy, tego dnia urzędnicy odbiorą wolne za Święto Trzech Króli, które w tym roku wypadło w sobotę, 6 stycznia. Poinformowały o tym: Urząd Miasta w Kielcach, Urząd Miasta w Szczecinie (wraz z filią na Prawobrzeżu), Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego.

Placówki ZUS zamknięte

REKLAMA

Z tego samego powodu zamknięte będą też wszystkie placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie będzie też możliwości konsultacji z pracownikami infolinii ZUS. Jednak dla klientów będzie nadal dostępna elektroniczna forma kontaktu, czyli Platforma Usług Elektronicznych.

W piątek spraw nie załatwimy też w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie i Urzędzie Miasta w Katowicach. Katowicki magistrat podał, że "pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego (rejestracja zgonów) pełnią w tym dniu dyżur w godzinach od 7.00 do 14.00 w biurze na placu Wolności 12a". Jednocześnie urząd przekazał, że w Wielki Czwartek będzie czynny krócej, tj. do godziny 15.30.

Zamknięty będzie też Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego we wszystkich swoich lokalizacjach w Krakowie, a także jego agendy zamiejscowe w Miechowie, Nowym Targu, Nowym Sączu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej, Tarnowie i Zakopanem. Nieczynne będą też Lokalne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich w Krakowie, Chrzanowie, Tarnowie, Nowym Sączu i Nowym Targu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

We Wrocławiu w piątek i sobotę interesanci nie załatwią spraw w urzędzie miejskim. W tych dniach nieczynne będą też centra obsługi mieszkańca. W piątek przy ul. Zapolskiej 4 będzie jednak w godz. 9-15 pełniony dyżur w sprawach wyborczych. Będzie tam można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania lub o ujęcie w stałym obwodzie głosowania.

Niektóre urzędy czynne krócej

REKLAMA

Urząd Miasta Krakowa będzie w piątek czyny, ale krócej - do godz. 15.30. Natomiast do godziny 18.00 mieszkańcy będą mogli załatwić sprawy urzędowe w punktach obsługi funkcjonujących w galeriach handlowych: Galerii Bronowice, Galerii Bonarka City Center oraz w Galerii Serenada.

W Olszynie będzie można załatwić sprawy w godzinach 7.30-15.30 w urzędach: miejskim i wojewódzkim. Przy czym z pójściem do Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie nie należy zwlekać do ostatniej chwili, ponieważ rozważane jest wcześniejsze zakończenie godzin pracy dla kobiet. Krócej mogą też działać: Urząd Miejski w Radomiu i tamtejsze delegatury: Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, a także Powiatowego Urzędu Pracy.

Mniej czasu na załatwienie spraw, do godz. 13, będzie też w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach oraz Łódzkim Urzędzie Wojewódzkim. Jednak od godz. 13 do godz. 16, poszczególni pracownicy wydziałów ŁUW mają pełnić dyżury zapewniające ciągłość pracy urzędu w tym dniu.

W Rzeszowie, krócej niż zwykle, czyli od godz. 10 do 15.30, będą pracować Punkty Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta zlokalizowane w galeriach handlowych. W Wielką Sobotę wszystkie będą zamknięte.

Skrócone godziny pracy zapowiedziała też Poczta Polska, ale w Wielką Sobotę, 30 marca. Placówki pocztowe - czynne standardowo w soboty oraz całodobowe - będą obsługiwać klientów maksymalnie do godz. 14. Te zlokalizowane w obiektach funkcjonujących w innym czasie pracy (np. ministerstwa, sądy, urzędy skarbowe, urzędy gminy, centra/galerie handlowe) przystosują godziny pracy do czasu funkcjonowania podmiotów, w których są zlokalizowane.

Gdzie bez zmian?

29 marca bez zmian działać będzie Małopolski Urząd Wojewódzki, choć – jak poinformowało jego biuro prasowe – wielu urzędników wzięło w tym dniu urlop. Czynne jak zwykle będą też wielkopolskie urzędy: wojewódzki, marszałkowski i poznański magistrat. Podobnie lubelskie instytucje: urząd marszałkowski, wojewódzki i magistrat. W piątek w codziennych godzinach pracy będzie też czynny olsztyński Sąd Okręgowy.

Bez zmian będzie także pracował stołeczny ratusz, co potwierdziła PAP rzeczniczka prasowa Urzędu m.st. Warszawy Monika Beuth. Podobnie Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki. "Dzień wolny za 6 stycznia +odebraliśmy+ 2 stycznia" – poinformował PAP Piotr Pieleszek z centrum prasowego ZUW w Szczecinie.

W Białymstoku urzędy: miejski, marszałkowski i wojewódzki pracują w piątek bez zmian - poinformowały PAP instytucje. Sprawy będzie można tam załatwić w godzinach 7.30-15.30.(PAP)

pak/ mas/ rgr/ tma/ jwo/ szk/ swi/ mt/ bap/ jms/ wdz/ ilp/ al/ pin/ iga/ gkc/ jann/

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

REKLAMA

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

REKLAMA

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

REKLAMA