reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lubuskie: 3 mln zł na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

Lubuskie: 3 mln zł na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

Inwestycje na ponad 3 mln zł, np. nowe trasy rowerowe, mają zostać zrealizowane w Zielonej Górze dzięki tzw. budżetowi obywatelskiemu na 2013 rok.

Budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy sami decydują, jakie najważniejsze - według nich - zadania mają być finansowane z publicznych pieniędzy. To rozwiązanie sprawdza się np. w Ameryce Południowej czy Europie Zachodniej.

"Każdy mieszkaniec Zielonej Góry mógł zgłosić swoje propozycje zadań, które jego zdaniem są bardzo ważne, np. remont ulicy, budowa chodnika, oświetlenia czy ścieżki rowerowe" - wyjaśnił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Dzięki głosom mieszkańców w Zielonej Górze powstanie m.in. rowerostrada "Zielona Strzała" za 1,4 mln zł od ul. Ogrodowej do ul. Browarnej.

Ma być też stworzona droga rowerowa i chodniki przy ul. Krępowskiej za 700 tys. zł i drogi dla rowerów przy al. Wojska Polskiego, na co przeznaczono 400 tys. zł. 400 tys. zł przyznano także na boisko "Chynowianka" przy ul. Truskawkowej.

Kubicki zdecydował ponadto o przeznaczeniu dodatkowych 366 tys. zł na dziesięć innych, mniejszych inwestycji o wartości do 100 tys. zł. Dzięki temu powstaną m.in. nowe wiaty przystankowe i zostaną wyremontowane chodniki. Inwestycje te zostaną wpisane do przyszłorocznej uchwały budżetowej.

Wybór inwestycji wpisanych do budżetu obywatelskiego przebiegał w kilku etapach. Na początku zielonogórzanie na specjalnym formularzu składali wnioski do budżetu miasta. W ten sposób do magistratu trafiło ponad 600 wniosków dotyczących 186 spraw.

Były to m.in. remonty nawierzchni ulic, budowa placu zabaw, postawienie lamp, stworzenie wydawnictwa komiksowego o Zielonej Górze czy dofinansowanie nauki pływania dla dzieci.

Następnie zgłoszenia były weryfikowane przez pracowników urzędu, którzy sprawdzali, czy są one zgodne z prawem i możliwe do realizacji pod względem finansowym.

Ze 186 wniosków urzędnicy wybrali 117, na które do końca października mieszkańcy oddawali swoje głosy przez internet i wypełniając ankiety. Zagłosowało ponad 11 tys. osób. Ostatecznie wybrano propozycje na kwotę ok. 3 mln zł.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Klasyfikacja budżetowa 202090.30 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama