reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Lubuskie: 3 mln zł na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

Lubuskie: 3 mln zł na inwestycje w budżecie obywatelskim Zielonej Góry

Inwestycje na ponad 3 mln zł, np. nowe trasy rowerowe, mają zostać zrealizowane w Zielonej Górze dzięki tzw. budżetowi obywatelskiemu na 2013 rok.

Budżet obywatelski polega na tym, że mieszkańcy sami decydują, jakie najważniejsze - według nich - zadania mają być finansowane z publicznych pieniędzy. To rozwiązanie sprawdza się np. w Ameryce Południowej czy Europie Zachodniej.

"Każdy mieszkaniec Zielonej Góry mógł zgłosić swoje propozycje zadań, które jego zdaniem są bardzo ważne, np. remont ulicy, budowa chodnika, oświetlenia czy ścieżki rowerowe" - wyjaśnił prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

Dzięki głosom mieszkańców w Zielonej Górze powstanie m.in. rowerostrada "Zielona Strzała" za 1,4 mln zł od ul. Ogrodowej do ul. Browarnej.

Ma być też stworzona droga rowerowa i chodniki przy ul. Krępowskiej za 700 tys. zł i drogi dla rowerów przy al. Wojska Polskiego, na co przeznaczono 400 tys. zł. 400 tys. zł przyznano także na boisko "Chynowianka" przy ul. Truskawkowej.

Kubicki zdecydował ponadto o przeznaczeniu dodatkowych 366 tys. zł na dziesięć innych, mniejszych inwestycji o wartości do 100 tys. zł. Dzięki temu powstaną m.in. nowe wiaty przystankowe i zostaną wyremontowane chodniki. Inwestycje te zostaną wpisane do przyszłorocznej uchwały budżetowej.

Wybór inwestycji wpisanych do budżetu obywatelskiego przebiegał w kilku etapach. Na początku zielonogórzanie na specjalnym formularzu składali wnioski do budżetu miasta. W ten sposób do magistratu trafiło ponad 600 wniosków dotyczących 186 spraw.

Były to m.in. remonty nawierzchni ulic, budowa placu zabaw, postawienie lamp, stworzenie wydawnictwa komiksowego o Zielonej Górze czy dofinansowanie nauki pływania dla dzieci.

Następnie zgłoszenia były weryfikowane przez pracowników urzędu, którzy sprawdzali, czy są one zgodne z prawem i możliwe do realizacji pod względem finansowym.

Ze 186 wniosków urzędnicy wybrali 117, na które do końca października mieszkańcy oddawali swoje głosy przez internet i wypełniając ankiety. Zagłosowało ponad 11 tys. osób. Ostatecznie wybrano propozycje na kwotę ok. 3 mln zł.

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FakturaXL.pl

FakturaXL.pl jest producentem oprogramowania w zakresie fakturowania online dla firm i biur rachunkowych. Od ponad 12 lat tworzymy z pasją rozwiązania IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama