REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świętokrzyskie: Policja planuje likwidację 35 posterunków

REKLAMA

35 posterunków policji zostanie zlikwidowanych w Świętokrzyskiem. Zmiany mogą zostać wprowadzone już 1 grudnia - powiedział rzecznik świętokrzyskiej policji podkom. Grzegorz Dudek. Według władz gmin, których dotyczy reorganizacja, zmiana zmniejszy poczucie bezpieczeństwa.

Zamiany zapowiadane przez Komendę Wojewódzką Policji w Kielcach przewidują likwidację 35 posterunków policji. Trzy kolejne zostaną przekształcone w komisariaty.

REKLAMA

"To nie budynek chroni ludzi. Naszą receptą na poprawę bezpieczeństwa jest zwiększenie liczby mobilnych patroli w terenie" - powiedział Dudek.

"Większa liczba zmotoryzowanych, całodobowych patroli na ulicach, mniej policjantów pracujących za biurkiem, szybsza reakcja na zgłoszenia obywateli, jeszcze sprawniej przeprowadzane akcje, równomierne rozłożenie pracy między funkcjonariuszy - to efekty, których można się spodziewać dzięki wprowadzeniu zmian organizacyjnych w Policji" - tak w komunikacie potrzebę zmian uzasadnia Komenda Wojewódzka Policji w Kielcach.

Jak zaznacza policja, reorganizacja nie oznacza redukcji etatów. Obecnie na posterunkach w Świętokrzyskiem pracuje 240 funkcjonariuszy.

REKLAMA

Decyzje nie podobają się władzom gmin, których dotyczy reorganizacja. Burmistrz Skalbmierza Michał Markiewicz powiedział PAP, że gmina przesłała protesty do komendanta głównego, do ministra spraw wewnętrznych. "Teraz likwidujemy, a później koszty odbudowy czy powołania nowych posterunków będą ogromne. Traci autorytet miasto i cała gmina" - dodał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W opinii wójta Pierzchnicy Stanisława Strąka "pogorszy się poczucie bezpieczeństwa, bo obecność posterunku niewątpliwie je daje". Jak zapewnił, gmina zdecydowała się na sfinansowanie policyjnego punktu obsługi, w którym funkcjonariusze w określonych godzinach będą obsługiwali interesantów. "Tyle możemy zrobić, żeby były jakieś dyżury" - powiedział.

Podobne rozwiązanie możliwe jest w każdej gminie, w której zlikwidowany będzie posterunek. Warunkiem jest jednak sfinansowanie przez samorząd kosztów utrzymania takiego punktu obsługi.

Zmiany przewidują też, że przeniesienie dwóch komisariatów do innych miejscowości. Taki los czeka m.in. placówkę w Chmielniku. Zdaniem burmistrza tego miasta Jarosława Zatorskiego "mieszkańcy przyzwyczajeni byli do tego, że policja jest pod ręką i że w każdej chwili można skorzystać z jej pomocy". Teraz najbliższy komisariat będzie znajdował się w oddalonej o 18 kilometrów Morawicy.

Jak uspokaja podkom. Grzegorz Dudek, świętokrzyska policja ma pozytywne doświadczenia z reorganizacji przeprowadzonej w 2002 roku w powiecie koneckim i 2011 w powiecie buskim. Tam posterunków policji już nie ma i nie potwierdziły się obawy związane z ich likwidacją.

Jak tłumaczy KWP w Kielcach w komunikacie, "nowa struktura pozwoli policjantom na rozsądne zaplanowanie swojej służby - w małych posterunkach jest to zazwyczaj niemożliwe".

Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?

Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!

Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA