Rzeszów: Apel samorządowców o szybką budowę drogi Via Carpatia
REKLAMA
Samorządowcy m.in. Rumunii, Litwy i Słowacji spotkali się w piątek w Rzeszowie na konferencji "Szlak drogowy Via Carpatia - szansą na wzmocnienie przewag konkurencyjnych wschodnich regionów UE".
REKLAMA
Na jej zakończenie konferencji uczestnicy wystosowali apel m.in. do posłów PE, Komisji Europejskiej oraz rządów państw, przez które przebiegać ma Via Carpatia o potraktowanie budowy tej trasy jako priorytetu.
W rzeszowskiej konferencji uczestniczył także m.in. wiceminister transportu Maciej Jankowski. Podkreślił, że w projekcie przyjętym w marcu br. przez radę ministrów UE trasa ta została wpisana do Transeuropejskiej Sieci Transportowej (TEN-T). "Rozporządzenie nie jest jeszcze gotowe, ale moim zdaniem nie ma zagrożenia, aby droga nie była wpisana w sieć TEN-T" - zaznaczył.
Jego zdaniem ważne jest, aby Via Carpatia została wpisana do TEN-T, bo dzięki temu możliwe będzie pozyskiwanie na jej budowę pieniędzy z UE.
Pytany przez dziennikarzy o Polski odcinek Via Carpatia, odpowiedział, że kilka fragmentów tej trasy już jest. "W najbliższym czasie, tak jak zapowiedział premier, budowany będzie odcinek Lublin-Rzeszów" - dodał.
Szlak Via Carpatia ma przebiegać wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej z Kłajpedy i Kowna na Litwie przez Białystok, Lublin, Rzeszów i Koszyce do Debreczyna na Węgrzech i dalej do Rumunii, Bułgarii i Grecji. W Polsce szlak ma liczyć łącznie niecałe 700 km i przebiegać drogami S8 i S19.
Pomysł budowy drogi Via Carpatia to inicjatywa Polski. Została sformalizowana w październiku 2006 r.
Nie masz czasu na śledzenie częstych zmian w przepisach, a musisz szybko rozwiązać problemy, które pojawiają się w rozliczaniu finansów Twojej jednostki?
Znajdź rozwiązania swoich aktualnych problemów!
Rachunkowość Budżetowa - wydanie elektroniczne
REKLAMA
REKLAMA