REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sezon grypowy 2024/2025: Seniorzy 65+ dostaną od września wysokodawkową, darmową szczepionkę. 64 proc. mniej ciężkich zachorowań

Sezon grypowy 2024/2025: dla seniorów w Polsce wysokodawkowa szczepionka za darmo. 4 razy więcej antygenów
Sezon grypowy 2024/2025: dla seniorów w Polsce wysokodawkowa szczepionka za darmo. 4 razy więcej antygenów
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od sezonu grypowego 2024/2025 po raz pierwszy będzie dostępna w Polsce szczepionka przeciwko grypie w czterokrotnie większej dawce, o silniejszym działaniu - zapowiada prof. Adam Antczak z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych. Ta szczepionka jest przeznaczona dla seniorów, u których choroba ta ma cięższy przebieg i jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów. 
rozwiń >

Sezon grypowy od września

Profesor Adam Antczak jest przewodniczącym Rady Naukowej Programu, kierownikiem Kliniki Pulmonologii Ogólnej i Onkologicznej, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od wielu lat przekonuje do szczepień przeciwko grypie. Przypomina, że we wrześniu rozpoczyna się sezon grypowy i jak co roku zalecane są szczepienia przeciwko grypie.

REKLAMA

Od 2024 r. pierwszy raz w Polsce wysokodawkowa szczepionka przeciwko grypie

W najbliższym sezonie po raz pierwszy w naszym kraju będzie dostępna wysokodawkowa szczepionka przeciwko grypie, o czterokrotnie większej dawce antygenów w porównaniu do szczepionki standardowej.

„Taką wysokodawkową szczepionkę przeciw grypie będziemy mieli w Polsce od sezonu 2024/2025 i takie szczepienie powoduje dodatkową wobec standardowej dawki ochronę. W populacji, która jest zaszczepiona szczepionką wysokodawkową, 4-krotnie silniejszą, jest o 25 proc. mniej przypadków zachorowania na grypę. A co najważniejsze, to redukcja ciężkiego przebiegu grypy, przede wszystkim zapalenia płuc – wynosi aż 64 proc.” – podkreśla w informacji przekazanej PAP prof. Adam Antczak.

Ważne

Szczepionka wysokodawkowa przeznaczona jest dla seniorów. Badania naukowe wykazały, że wywołuje silniejszą odpowiedź immunologiczną u pacjentów w wieku co najmniej 60 lat. To bardzo ważne, gdyż osoby starsze gorzej reagują na szczepienie i są bardziej narażone na zakażenie grypą oraz jej powikłania.

Groźne powikłania po grypie

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych ostrzegają, że najczęstsze powikłania pogrypowe to zapalenie płuc i oskrzeli, oraz zapalenie mięśnia sercowego. Osoby starsze zaliczają się też do grupy podwyższonego ryzyka ciężkiego przebiegu choroby.

„U osób powyżej 65. roku życia znacznie wzrasta ryzyko powikłań grypy wymagających hospitalizacji. Grypa może prowadzić do uszkodzeń i upośledzenia funkcji wielu układów oraz narządów i o 74 proc. zwiększa ryzyko powikłań diabetologicznych (nieprawidłowe wartości glikemii), 8-krotnie zwiększa ryzyko zapalenia płuc lub udaru mózgu, 10-krotnie zwiększa ryzyko zawału serca” - przekonują eksperci OPZChI.

Mało osób decyduje się na szczepienie przeciw grypie

Głównym problemem w zapobieganiu zakażeniom grypą jest to, że w naszym kraju niewiele osób szczepi się przeciwko tej groźnej infekcji, mniej nawet niż przed pandemią. W minionym sezonie 2023/2024 zaszczepiło się zaledwie 5,5 proc. Polaków - o 2 punkty procentowe mniej niż w poprzednim sezonie. Nie pomogło nawet rozszerzenie refundacji szczepień przeciwko grypie.

Dla kogo bezpłatne szczepionki? Kto płaci tylko pół ceny?

Bezpłatne szczepionki przysługują wszystkim dzieciom, kobietom w ciąży i osobom powyżej 65. roku życia. Dorośli pomiędzy 18. a 64. rokiem życia, ponoszą tylko połowę kosztu szczepionki. Mimo to w poprzednim sezonie grypowym zrealizowanych zostało tylko około 2,1 mln szczepień.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najczęściej chorują dzieci i zarażają nią rodziców i dziadków

Najczęściej na grypę i zakażenia grypopodobne chorują dzieci do 14. roku życia, będące głównym rezerwuarem wirusa grypy. Na tę grupę przypada u nas 45 proc. wszystkich zachorowań z tego powodu. Według prof. Teresy Jackowskiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego i członka Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Chorób Infekcyjnych, gdyby udało się zaszczepić przeciw grypie tylko 20 proc. dzieci, liczba zachorowań w całej populacji spadłaby o połowę.

Od dzieci grypą zarażają się seniorzy, u których choroba ta ma cięższy przebieg i jest jedną z 10 najczęstszych przyczyn zgonów. Seniorzy są największa grupą w Polsce, która się szczepi przeciwko grypie. Wyszczepialność w tej populacji sięga u nas 20 proc. To wciąż jednak za mało. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w całym społeczeństwo przeciwko grypie powinno być zaszczepionych co najmniej 75 proc. osób oraz wszyscy seniorzy, u których nie ma przeciwskazań to takich szczepień. 
(PAP)
Zbigniew Wojtasiński
zbw/ agt/

Kiedy się szczepić? Jak się chronić przed grypą?

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m.st. Warszawie informuje, że sezon epidemiczny grypy w Polsce trwa od października do maja, w tym szczyt zachorowań trwa od stycznia do marca. Szczepienie należy wykonać przed rozpoczęciem sezonu wzmożonych zachorowań, najlepiej już we wrześniu lub październiku. Czas wykształcenia odporności po szczepieniu trwa od 2 do 3 tygodni, w związku z tym szczepienia przeciw grypie zalecane są do końca grudnia, przed rozpoczęciem szczytu zachorowań.
To samo źródło informuje, że  Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest coroczne szczepienie ochronne. Szczepionki przeciw grypie są bezpieczne, nie wywołują grypy. Wszystkie dostępne szczepionki w Polsce są 4-walentne. A najprostszą metodą profilaktyki grypy jest higiena rąk. W sezonie epidemicznym grypy zaleca się unikanie skupisk ludzi, stosowanie dystansu społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wybory prezydenckie w USA w 2024 r. już rozstrzygnięte? Taylor Swift poparła Kamalę Harris

Taylor Swift, jedna z najpopularniejszych obecnie gwiazd muzyki pop, zaliczona przez magazyn "Forbes" do najbardziej wpływowych kobiet świata, udzieliła poparcia Kamali Harris. 10 września 2024 r. tuż po debacie telewizyjnej kandydatów na prezydenta USA, Swift na swoim koncie na Instagramie udzieliła jednoznacznego poparcia kandydatce Demokratów.

Wykaz 16 ośrodków monitorujących Krajową Sieć Onkologiczną

W dniu 10 września 2024 r. opublikowano w Dzienniku Ustaw rozporządzenie ministra zdrowia zawierające wykaz 16 wojewódzkich ośrodków monitorujących działających w ramach Krajowej Sieci Onkologicznej. Zacznie obowiązywać od środy 11 września.

Zła kondycja fizyczna uczniów. Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu

Kompetencje ruchowe uczniów są gorsze niż 15-20 lat temu – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego podczas lekcji wychowania fizycznego. Badanie kompetencji ruchowych uczniów będzie robione po raz kolejny.

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.?

Nowacka: Podwyżki 30 proc. są podwyżkami naprawdę solidnymi. Co z podwyżkami dla nauczycieli 2025 r.? Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025. Zgodnie z projektem, w przyszłym roku wzrost kwoty bazowej dla wynagrodzeń nauczycieli wyniesie 5 proc.

REKLAMA

Wyniki matury 2024. Ilu absolwentów uzyskało świadectwo dojrzałości?

Centralna Komisja Egzaminacyjna podała, że świadectwo dojrzałości uzyskało 89,3 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadpodstawowych. Ten wynik nie różni się od zeszłorocznego – wtedy też maturę zdało 89,3 proc. absolwentów.

Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

REKLAMA

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

REKLAMA