reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Deficyt Torunia w 2013 r. mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku

Deficyt Torunia w 2013 r. mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku

W przyszłorocznym budżecie Torunia zapisano, że deficyt będzie mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku. Zaplanowano też większe wydatki na oświatę i opiekę społeczną, ale mniejsze na remonty. Rada Miasta zaakceptowała budżet.

"To budżet rozważny i oszczędny, ale jednocześnie ciągle proinwestycyjny. Z uwagi na docierający do Polski ogólnoświatowy kryzys, będzie to budżet trudny, ale mam nadzieję, że będziemy go wszyscy wspólnie i współodpowiedzialnie realizować" - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Za przyjęciem budżetu Torunia na 2013 rok głosowało 15 radnych z prezydenckiego klubu "Czas Gospodarzy" oraz wspierających Zaleskiego PiS i SLD. Dziesięciu radnych PO - pozostającej w opozycji - wstrzymało się od głosu.

"Zdajemy sobie sprawę, że przyszły rok będzie bardzo trudny (...) To budżet na trudne czasy, dlatego też nie będziemy przeszkadzać prezydentowi w jego realizacji" - zaznaczył szef klubu radnych PO Waldemar Przybyszewski.

W budżecie Torunia zaplanowano na 2013 rok dochody w wysokości 1,03 mld zł i wydatki na poziomie 1,14 mld zł, w tym na inwestycje 436 mln zł. Deficyt wyniesie 114,2 mln zł, czyli o prawie 41 mln zł mniej niż ma wynieść w tym roku. Jak podkreślają władze miasta, deficyt wynika z prowadzonych inwestycji, gdyż działalność bieżąca miasta da nadwyżkę budżetową w wysokości 158,7 mln zł.

Deficyt ma być pokryty długoterminowymi kredytami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W przyszłorocznym budżecie miasta zapisano też dwie nowe opłaty lokalne: miejscową oraz za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacji miejskiej. Większe wydatki bieżące miasto ponosić będzie na pomoc społeczną: dodatki mieszkaniowe, pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, usługi opiekuńcze, program wsparcia dla rodzin, zasiłki i pomoc w naturze, opiekę pielęgniarską w szkołach, utrzymanie mieszkań chronionych i interwencji kryzysowych.

"Zwiększymy wydatki na zapewnienie opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli pobyt w żłobkach, na utworzenie nowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, zapewnienie standardów wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także na organizację sportu dzieci i młodzieży" - dodał prezydent.

W 2013 roku Toruń czekają wyższe koszty obsługi zadłużenia. Wzrost wydatków w tej dziedzinie został sfinansowany oszczędnościami w wydatkach bieżących, m.in. w zakresie remontów kapitalnych dróg. Nie przewidziano podwyżek płac w żadnej instytucji finansowanej z budżetu.

Na inwestycje miasto przeznaczy w przyszłym roku 436 mln zł, czyli o 40,4 mln zł mniej niż w roku 2012. Wynika to głównie z harmonogramów realizacji już prowadzonych inwestycji, a także przeniesienia finansowania trzech projektów do spółek miejskich.

Inwestycje to 38 proc. ogółu planowanych na 2013 rok wydatków, najwięcej pieniędzy przeznaczono na drogi i transport (w tym budowę mostu przez Wisłę), sport i turystykę, gospodarkę komunalną, oświatę oraz opiekę społeczną i zdrowie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama