reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Deficyt Torunia w 2013 r. mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku

Deficyt Torunia w 2013 r. mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku

W przyszłorocznym budżecie Torunia zapisano, że deficyt będzie mniejszy o ok. 40 mln zł niż w tym roku. Zaplanowano też większe wydatki na oświatę i opiekę społeczną, ale mniejsze na remonty. Rada Miasta zaakceptowała budżet.

"To budżet rozważny i oszczędny, ale jednocześnie ciągle proinwestycyjny. Z uwagi na docierający do Polski ogólnoświatowy kryzys, będzie to budżet trudny, ale mam nadzieję, że będziemy go wszyscy wspólnie i współodpowiedzialnie realizować" - powiedział Michał Zaleski, prezydent Torunia.

Za przyjęciem budżetu Torunia na 2013 rok głosowało 15 radnych z prezydenckiego klubu "Czas Gospodarzy" oraz wspierających Zaleskiego PiS i SLD. Dziesięciu radnych PO - pozostającej w opozycji - wstrzymało się od głosu.

"Zdajemy sobie sprawę, że przyszły rok będzie bardzo trudny (...) To budżet na trudne czasy, dlatego też nie będziemy przeszkadzać prezydentowi w jego realizacji" - zaznaczył szef klubu radnych PO Waldemar Przybyszewski.

W budżecie Torunia zaplanowano na 2013 rok dochody w wysokości 1,03 mld zł i wydatki na poziomie 1,14 mld zł, w tym na inwestycje 436 mln zł. Deficyt wyniesie 114,2 mln zł, czyli o prawie 41 mln zł mniej niż ma wynieść w tym roku. Jak podkreślają władze miasta, deficyt wynika z prowadzonych inwestycji, gdyż działalność bieżąca miasta da nadwyżkę budżetową w wysokości 158,7 mln zł.

Deficyt ma być pokryty długoterminowymi kredytami z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

W przyszłorocznym budżecie miasta zapisano też dwie nowe opłaty lokalne: miejscową oraz za korzystanie przez przewoźników z przystanków komunikacji miejskiej. Większe wydatki bieżące miasto ponosić będzie na pomoc społeczną: dodatki mieszkaniowe, pobyt mieszkańców w domach pomocy społecznej i Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym, usługi opiekuńcze, program wsparcia dla rodzin, zasiłki i pomoc w naturze, opiekę pielęgniarską w szkołach, utrzymanie mieszkań chronionych i interwencji kryzysowych.

"Zwiększymy wydatki na zapewnienie opieki nad dziećmi do lat trzech, czyli pobyt w żłobkach, na utworzenie nowych rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, zapewnienie standardów wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, a także na organizację sportu dzieci i młodzieży" - dodał prezydent.

W 2013 roku Toruń czekają wyższe koszty obsługi zadłużenia. Wzrost wydatków w tej dziedzinie został sfinansowany oszczędnościami w wydatkach bieżących, m.in. w zakresie remontów kapitalnych dróg. Nie przewidziano podwyżek płac w żadnej instytucji finansowanej z budżetu.

Na inwestycje miasto przeznaczy w przyszłym roku 436 mln zł, czyli o 40,4 mln zł mniej niż w roku 2012. Wynika to głównie z harmonogramów realizacji już prowadzonych inwestycji, a także przeniesienia finansowania trzech projektów do spółek miejskich.

Inwestycje to 38 proc. ogółu planowanych na 2013 rok wydatków, najwięcej pieniędzy przeznaczono na drogi i transport (w tym budowę mostu przez Wisłę), sport i turystykę, gospodarkę komunalną, oświatę oraz opiekę społeczną i zdrowie.

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

NGL Legal (NGL Wiater sp.k)

Nowoczesne doradztwo prawno-podatkowe dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama