REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poznań: Ponad 6 milionów zł nadwyżki budżetowej miasta

REKLAMA

Ponad 6 milionów zł nadwyżki budżetowej przewiduje uchwalony w piątek budżet Poznania. Nadwyżka zostanie przekazana na spłatę zadłużenia miasta.

Prezydent miasta uznał budżet za prorozwojowy, ale trudny do realizacji. "Udało się nam budżet zrównoważyć, ale będzie trudno go zrealizować. Niepewności jest bardzo wiele i będziemy zwracać uwagę na realizację założeń budżetowych i reagować natychmiast" - powiedział prezydent Ryszard Grobelny.

REKLAMA

Według przyjętego budżetu miasto wyda w 2013 roku 2 mld 840 milionów złotych, a dochody będą wynosiły 2 mld 846 mln złotych, nadwyżka zostanie przekazana na spłatę zadłużenia.

Po stronie wydatków dominują wydatki bieżące w wielkości 2 mld 233 mln złotych, wydatki majątkowe wynoszą 606 mln zł. Inwestycje związane będą głównie z wydatkami na drogi i komunikację zbiorową.

Wydatki bieżące zmniejszono o ponad 9 proc. w porównaniu do roku 2012. Zmniejszenie wydatków osiągnięto dzięki ograniczeniu pieniędzy na sport i kulturę fizyczną, na gospodarkę komunalną i ochronę środowiska - w tym zieleń i utrzymanie dróg, oraz na promocję.

Przewidziano też zmniejszenie wydatków na bezpieczeństwo, administrację, kulturę, zrezygnowano też z większości profilaktycznych programów zdrowotnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większość zaplanowanych na przyszły rok inwestycji to kontynuacja prac prowadzonych w poprzednich latach. 200 mln zł przeznaczono na inwestycje drogowe, a 168 mln zł - na komunikację zbiorową a także na kontynuacje projektów, m.in. przedłużenie trasy tramwajowej PST, przebudowę Ronda Kaponiera, ul. Grunwaldzkiej, czy zakończenie Interaktywnego Centrum Ostrowa Tumskiego.

Planowane zadłużenie na koniec 2013 roku osiągnie poziom 1 mld 876 mln złotych, co oznacza, że wskaźnik zadłużenia w stosunku do dochodów wyniesie 66,0 proc., jednakże po dokonaniu ustawowych wyłączeń zadłużenie maleje do kwoty 1 mld 612 zł, co stanowi 56,7 proc. planowanych dochodów budżetu.

Budżet poparli radni Platformy Obywatelskiej.

"Zbliżamy się w zadłużaniu miasta do maksymalnego poziomu, i jest ono niebezpieczne, ale jest to cecha większości miast. Poparliśmy budżet, bo w innym wypadku budżet ustaliłaby Regionalna Izba Obrachunkowa, która na pewno wycięłaby z niego programy społeczne. Nie są one obowiązkowe dla samorządu" - powiedział PAP szef klubu radnych Platformy Obywatelskiej Marek Sternalski.

Dokument został skrytykowany przez radnych PiS i SLD.

REKLAMA

"Ten budżet, podobnie jak budżet na rok 2012, jest budżetem nierealnym, nazbyt optymistycznym, co czyni sytuację finansową miasta bardzo niebezpieczną. Dochody miasta zostały, w naszym przekonaniu, w wielu przypadkach zawyżone. Wydatki na oświatę, na realizację różnych zadań z zakresu polityki społecznej zostały często matematycznie obniżone bez głębszej analizy" - powiedział szef klubu radnych SLD Tomasz Lewandowski.

Szef klubu radnych PiS Szymon Szynkowski vel Sęk powiedział, że budżet jest "tak zły, że w istocie nie sposób go poprawić". "Budżet jest, podobnie jak budżety lat ubiegłych, kolejnym wyrazem bezradności prezydenta, który nieprzemyślanymi inwestycjami, nierozważną polityką zadłużania miasta doprowadził Poznań do finansowej zapaści" - powiedział.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA