reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > NFZ: 96 proc. placówek przystąpiło do eWUŚ

NFZ: 96 proc. placówek przystąpiło do eWUŚ

Do systemu eWUŚ przystąpiło 96 proc. placówek ochrony zdrowia, które mają umowę z NFZ; od 1 do 9 stycznia świadczeniodawcy wysłali ponad 19 mln zapytań, aby sprawdzić online ubezpieczenie pacjentów - podsumowuje NFZ pierwsze dni funkcjonowania systemu.

W podsumowaniu dotychczasowego funkcjonowania systemu elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców (eWUŚ) zamieszczonym w czwartek na stronie internetowej NFZ, Fundusz podkreślił, że w pierwszych dniach działania eWUŚ, pomimo dużego obciążenia, system funkcjonował sprawnie i bez zakłóceń, obsługując bezproblemowo ponad 3 mln zapytań o uprawnienia pacjentów dziennie.

"Łącznie, w ciągu pierwszych dziewięciu dni, świadczeniodawcy wysłali do eWUŚ ponad 19 mln zapytań, sprawdzając w systemie około 12,5 mln osób" - informuje NFZ.

Jak zapewnił Fundusz, działanie systemu nie zostało zakłócone przez nieprawidłowości w oprogramowaniu niektórych świadczeniodawców, a w takich przypadkach "NFZ informował o potrzebie wprowadzenia niezbędnych poprawek".

Według Funduszu wprowadzenie systemu eWUŚ spowodowało, że pacjenci są bardziej zainteresowani kwestią własnego ubezpieczenia; w efekcie znacznie spadła liczba osób, które odnotowano w systemie NFZ jako nieuprawnione do świadczeń. "Wśród osób sprawdzonych w ciągu pierwszych dni, było ich ok. 4 proc." - informuje NFZ. Fundusz podkreśla, że większość z nich mogła skorzystać ze świadczeń dzięki możliwości złożenia oświadczenia o posiadanych uprawnieniach (w przypadku hospitalizacji takie oświadczenie może być składane jednorazowo, do czasu ewentualnych zmian uprawnień pacjenta).

Fundusz zwrócił uwagę, że dzięki możliwości automatycznego sprawdzania numerów PESEL wszystkich pacjentów raz dziennie, znacząco został skrócony czas potrzebny na weryfikację uprawnień np. w szpitalach. Jak podaje Fundusz, np. w warszawskim Szpitalu Bielańskim uruchomione sprawdzenie uprawnień 200 pacjentów zajęło ok. 20 sekund, a w warszawskiej przychodni internistyczno-specjalistycznej przy ul. Jagiellońskiej 34, w której na dany dzień zapisanych było 2800 pacjentów, taka weryfikacja trwała ok. 5 minut.

Jak poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ Karol Chojnacki, w Wielkopolsce wnioski o dostęp do systemu eWUŚ złożyło 93 proc. - z ponad 2,7 tys. uprawnionych świadczeniodawców.

Z danych wielkopolskiego NFZ wynika, że przy sprawdzaniu statusu ubezpieczonych system wskazał brak uprawnień do świadczeń w ok. 4,7 proc. przypadków.

Jak dodał Chojnacki, pacjenci mogą zweryfikować swoje uprawnienia do świadczeń na stronie internetowej wielkopolskiego NFZ za pośrednictwem funkcjonującego od kilku lat "Zdrowotnego Informatora Pacjenta".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy177.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama