Nowe opłaty za usuwanie drzew
REKLAMA
Zmiany dotyczą przede wszystkim wprowadzenia nowego systemu opłat za usunięcie drzew lub krzewów, obniżenia wysokości kar administracyjnych za zniszczenie lub usunięcie drzew lub krzewów bez zezwolenia, uproszczenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń, a także licznych zmian porządkujących i doprecyzowujących przepisy w zakresie ochrony terenów zieleni i zadrzewień.
REKLAMA
REKLAMA
- Nie może być tak, że kiedy ktoś, kto dla ratowania życia swojego czy swoich bliskich wycina stare, spróchniałe drzewo, zostaje zaraz obłożony niebotycznie wysoką karą. Chcemy obniżyć kary za usuwanie drzew i krzewów i rozszerzyć katalog sytuacji, w których nie będą one w ogóle stosowane. Jednocześnie postaramy się, aby łatwiej było uzyskać zgodę na wycinkę drzew czy krzewów, które zagrażają zdrowiu czy życiu ludzi – wyjaśnia zmiany Janusz Zaleski, Główny Konserwator Przyrody.
- Modyfikacja regulacji prawnych rozdziału 4 ustawy o ochronie przyrody jest krokiem w kierunku uporządkowania przepisów związanych szczególnie z usuwaniem drzew i krzewów - komentuje Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Piotr Otawski. - Wprowadzenie nowego systemu, który przewiduje uproszczenie zasad przygotowania wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów, rozszerzenie katalogu sytuacji, w których uzyskanie zezwolenia nie będzie wymagane oznacza zdecydowanie sprawniejszą i prostszą drogę do uzyskania zezwolenia. Jednocześnie nowy system opłat, jak i kar administracyjnych z tym związanych, będzie rzetelniej odzwierciedlał faktyczną wartość usuwanych drzew.
Czytaj także: Wpływ władz parków narodowych na przestrzeń gmin
Uszczegóławiając, przewiduje się m.in. wprowadzenie odstępstwa od konieczności uzyskiwania zezwolenia w przypadku usuwania drzew należących do gatunków obcych inwazyjnych, usuwania drzew przez właściwe służby w stanie wyższej konieczności, dookreślenie przepisów odnoszących się do pielęgnacji drzew czy instytucji nasadzeń zastępczych.
Ww. propozycje zmian powstały w oparciu o ekspertyzy, w tym m.in. Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa i są następstwem przyjętych przez Radę Ministrów założeń do projektu ustawy o poprawie funkcjonowania i organizacji wykonywania zadań publicznych przez jednostki samorządu terytorialnego, opracowanych przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji przy współpracy resortu środowiska. Projekt ustawy będzie podlegał konsultacjom społecznym i uzgodnieniom międzyresortowym, przed przekazaniem do prac parlamentarnych.
Zobacz też: Forum
Źródło: Ministerstwo ŚrodowiskaREKLAMA
REKLAMA