reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty weszła w życie

Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma stanowić łagodne zakończenie procesu obniżania wieku rozpoczynania obowiązku szkolnego, dzięki rozwiązaniom ułatwiającym dzieciom młodszym przystosowanie się do warunków szkolnych. Celem ustawy jest bowiem stworzenie w klasach I – III publicznej szkoły podstawowej warunków podobnych do tych, do których dziecko przyzwyczaiło się w przedszkolu.

Objęcie obowiązkiem szkolnym dzieci urodzonych w 2008 r. będzie miało charakter etapowy. Od 1 września 2014 r. do I klasy obowiązkowo pójdą dzieci, które urodziły się do końca czerwca 2008 r. Pozostałe dzieci z tego rocznika zostaną objęte obowiązkiem szkolnym w 2015 r., choć będą mogły pójść do szkoły w wieku sześciu lat na wniosek rodziców. Od września 2015 r. do szkoły pójdą już wszystkie sześciolatki.

Nowe przepisy przewidują, że od września 2014 r. liczba uczniów w klasach I nie będzie mogła przekroczyć 25 dzieci. Dotychczas limit taki był jedynie zaleceniem, a nie obowiązkiem. W kolejnym roku szkolnym limitem objęte będą klasy I i II. Od roku szkolnego 2016/2017 ograniczenie liczby uczniów będzie obowiązywało dla wszystkich oddziałów klas I-III w szkołach publicznych.

W latach szkolnych 2014/2015 oraz 2015/2016 w publicznych szkołach podstawowych, w których zostanie utworzona więcej niż jedna pierwsza klasa, uczniowie zostaną podzieleni wg wieku, począwszy od dzieci najmłodszych. Jednak na wniosek rodziców, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, dyrektor szkoły będzie mógł przyjąć ucznia do pierwszej klasy odstępując od tej zasady.

Objęcie sześciolatków obowiązkiem szkolnym to element reformy systemu edukacji zapoczątkowanej przez MEN w 2009 r.

Sejm uchwalił nowelizację 30 sierpnia 2013 r. Prezydent podpisał ustawę 11 października 2013 r. Nowe przepisy obowiązują od 14 listopada br. z wyjątkiem art. 1 określającego maksymalną liczbę uczniów w klasie, który wchodzi w życie z dniem 1 września 2014 r.

Źródło: Sejm

Polecamy serwis: Oświata

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Ustawa o systemie oświaty, obowiązek szkolny sześciolatków.
Ustawa o systemie oświaty, obowiązek szkolny sześciolatków.

INFORLEX PKWiU + CN ze stawkami VAT i WIS249.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama