reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada

Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do godz. 21.00 w dniu wyborów. W tym czasie media mogą informować o przebiegu głosowania. Niedopuszczalne jest jednak podawanie do publicznej wiadomości przedwyborczych sondaży, z wyjątkiem tych, które zostały opublikowane przed wyborczą ciszą.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, w jaki sposób mają być urzeczywistniane zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej.  Ponadto, wskazuje zakres czasowy jej obowiązywania w zbliżających się wyborach. 

Zgodnie z informacją podaną przez Państwową Komisję Wyborczą  „cisza wyborcza” trwa od godz. 0.00 w dniu 15 listopada 2014 r., czyli rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania.  Zakończy się o godz. 21.00 w dniu 16 listopada 2014r., pod warunkiem  iż żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania (w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń).

PKW ponadto wskazuje, że we wspomnianym okresie media mogą m.in. informować o przebiegu wyborów, relacjonować  głosowanie kandydatów na radnych i wójtów /burmistrzów / prezydentów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach. Co więcej, mają prawo także do podawania informacji o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach (pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych lub na wójta/burmistrza/prezydenta ) przy czym sposób prezentacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów. 

Zobacz również: Znaczenie terytorialnych komisji wyborczych

Natomiast jeśli chodzi o materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych , umieszczone w Internecie (przed rozpoczęciem  „ciszy wyborczej”) mogą tam pozostać, pod warunkiem że nie będą dokonywane w nich żadne zmiany.

Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne są, w szczególności, dwie  sytuacje. Po pierwsze,  podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych przeprowadzonych w dniu głosowania  (także szacowanej frekwencji). Po drugie, informowania o osobach kandydujących w konkretnym okręgu wyborczym lub w gminie, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów  lub komitetów wyborczych.

Naruszenie zakazu agitacji w okresie „ciszy wyborczej” stanowi wykroczenie.  Natomiast naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem. Wobec tego ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów.

Źródło: Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 listopada 2014 r. w sprawie „ciszy wyborczej”.  

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jarosław Danielewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama