REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada

Wybory samorządowe 2014 - cisza wyborcza/ Fot. Fotolia
Wybory samorządowe 2014 - cisza wyborcza/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do godz. 21.00 w dniu wyborów. W tym czasie media mogą informować o przebiegu głosowania. Niedopuszczalne jest jednak podawanie do publicznej wiadomości przedwyborczych sondaży, z wyjątkiem tych, które zostały opublikowane przed wyborczą ciszą.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, w jaki sposób mają być urzeczywistniane zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej.  Ponadto, wskazuje zakres czasowy jej obowiązywania w zbliżających się wyborach. 

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z informacją podaną przez Państwową Komisję Wyborczą  „cisza wyborcza” trwa od godz. 0.00 w dniu 15 listopada 2014 r., czyli rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania.  Zakończy się o godz. 21.00 w dniu 16 listopada 2014r., pod warunkiem  iż żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania (w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń).

PKW ponadto wskazuje, że we wspomnianym okresie media mogą m.in. informować o przebiegu wyborów, relacjonować  głosowanie kandydatów na radnych i wójtów /burmistrzów / prezydentów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach. Co więcej, mają prawo także do podawania informacji o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach (pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych lub na wójta/burmistrza/prezydenta ) przy czym sposób prezentacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów. 

Zobacz również: Znaczenie terytorialnych komisji wyborczych

Natomiast jeśli chodzi o materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych , umieszczone w Internecie (przed rozpoczęciem  „ciszy wyborczej”) mogą tam pozostać, pod warunkiem że nie będą dokonywane w nich żadne zmiany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne są, w szczególności, dwie  sytuacje. Po pierwsze,  podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych przeprowadzonych w dniu głosowania  (także szacowanej frekwencji). Po drugie, informowania o osobach kandydujących w konkretnym okręgu wyborczym lub w gminie, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów  lub komitetów wyborczych.

Naruszenie zakazu agitacji w okresie „ciszy wyborczej” stanowi wykroczenie.  Natomiast naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem. Wobec tego ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów.

Źródło: Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 listopada 2014 r. w sprawie „ciszy wyborczej”.  

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wyższe stawki uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Rozporządzenie już obowiązuje

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r.

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  REKLAMA

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  REKLAMA

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane i opublikowane. Wchodzi w życie 22 lutego ze skutkiem od 1 stycznia

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Już 21 lutego rozporządzenie to zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  REKLAMA