Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada
REKLAMA
REKLAMA
Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, w jaki sposób mają być urzeczywistniane zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej. Ponadto, wskazuje zakres czasowy jej obowiązywania w zbliżających się wyborach.
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z informacją podaną przez Państwową Komisję Wyborczą „cisza wyborcza” trwa od godz. 0.00 w dniu 15 listopada 2014 r., czyli rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania. Zakończy się o godz. 21.00 w dniu 16 listopada 2014r., pod warunkiem iż żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania (w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń).
PKW ponadto wskazuje, że we wspomnianym okresie media mogą m.in. informować o przebiegu wyborów, relacjonować głosowanie kandydatów na radnych i wójtów /burmistrzów / prezydentów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach. Co więcej, mają prawo także do podawania informacji o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach (pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych lub na wójta/burmistrza/prezydenta ) przy czym sposób prezentacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów.
Zobacz również: Znaczenie terytorialnych komisji wyborczych
Natomiast jeśli chodzi o materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych , umieszczone w Internecie (przed rozpoczęciem „ciszy wyborczej”) mogą tam pozostać, pod warunkiem że nie będą dokonywane w nich żadne zmiany.
REKLAMA
Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne są, w szczególności, dwie sytuacje. Po pierwsze, podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych przeprowadzonych w dniu głosowania (także szacowanej frekwencji). Po drugie, informowania o osobach kandydujących w konkretnym okręgu wyborczym lub w gminie, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów lub komitetów wyborczych.
Naruszenie zakazu agitacji w okresie „ciszy wyborczej” stanowi wykroczenie. Natomiast naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem. Wobec tego ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów.
Źródło: Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 listopada 2014 r. w sprawie „ciszy wyborczej”.
Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.