| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada

Wybory samorządowe 2014 – cisza wyborcza od 15 listopada

Cisza wyborcza rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania i trwa do godz. 21.00 w dniu wyborów. W tym czasie media mogą informować o przebiegu głosowania. Niedopuszczalne jest jednak podawanie do publicznej wiadomości przedwyborczych sondaży, z wyjątkiem tych, które zostały opublikowane przed wyborczą ciszą.

Państwowa Komisja Wyborcza wyjaśnia, w jaki sposób mają być urzeczywistniane zasady obowiązujące podczas ciszy wyborczej.  Ponadto, wskazuje zakres czasowy jej obowiązywania w zbliżających się wyborach. 

Zgodnie z informacją podaną przez Państwową Komisję Wyborczą  „cisza wyborcza” trwa od godz. 0.00 w dniu 15 listopada 2014 r., czyli rozpoczyna się na 24 godziny przed dniem głosowania.  Zakończy się o godz. 21.00 w dniu 16 listopada 2014r., pod warunkiem  iż żadna z obwodowych komisji wyborczych nie podejmie uchwały o przedłużeniu głosowania (w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń).

PKW ponadto wskazuje, że we wspomnianym okresie media mogą m.in. informować o przebiegu wyborów, relacjonować  głosowanie kandydatów na radnych i wójtów /burmistrzów / prezydentów, podawać informacje o frekwencji wyborczej w ubiegłych latach. Co więcej, mają prawo także do podawania informacji o komitetach wyborczych uczestniczących w wyborach (pod warunkiem, że zostaną wskazane wszystkie komitety wyborcze, które zarejestrowały kandydatów na radnych lub na wójta/burmistrza/prezydenta ) przy czym sposób prezentacji nie będzie wyróżniać żadnego z komitetów. 

Zobacz również: Znaczenie terytorialnych komisji wyborczych

Natomiast jeśli chodzi o materiały o charakterze agitacyjnym oraz wyniki sondaży przedwyborczych , umieszczone w Internecie (przed rozpoczęciem  „ciszy wyborczej”) mogą tam pozostać, pod warunkiem że nie będą dokonywane w nich żadne zmiany.

Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej niedopuszczalne są, w szczególności, dwie  sytuacje. Po pierwsze,  podawanie do publicznej wiadomości wyników przedwyborczych badań opinii publicznej dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych przeprowadzonych w dniu głosowania  (także szacowanej frekwencji). Po drugie, informowania o osobach kandydujących w konkretnym okręgu wyborczym lub w gminie, podając tylko nazwiska wybranych kandydatów  lub komitetów wyborczych.

Naruszenie zakazu agitacji w okresie „ciszy wyborczej” stanowi wykroczenie.  Natomiast naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów jest występkiem. Wobec tego ocena, czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu będzie należała do organów ścigania i sądów.

Źródło: Wyjaśnienia Państwowej Komisji Wyborczej z dnia 7 listopada 2014 r. w sprawie „ciszy wyborczej”.  

Polecamy serwis: Wybory samorządowe 2014

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »