REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt Kodeksu budowlanego gotowy

Subskrybuj nas na Youtube
Kodeks budowlany/ Fot. Fotolia
Kodeks budowlany/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort infrastruktury ma gotowy projekt Kodeksu budowlanego. W części szczegółowej kodeksu znalazły się m.in. zapisy dotyczące zgody budowlanej.

Projekt Kodeksu budowlanego, zapowiedziany w expose premier Ewy Kopacz, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przekazała już do resortu infrastruktury, teraz MIR analizuje propozycję - poinformował PAP Piotr Popa, rzecznik resortu.

REKLAMA

"Obecnie projekt jest analizowany w resorcie. Jeśli będziemy mieć do niego uwagi, zgłosimy je do komisji, która ustosunkuje się do nich merytorycznie" - powiedział Popa. Według niego powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

REKLAMA

Prof. Marek Wierzbowski, szef Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego pytany przez PAP, czy spodziewa się wielu uwag ze strony resortu podkreślił, że projekt został przyjęty przez Komisję jednogłośnie, a w obradach komisji brał udział wiceszef MIR Paweł Orłowski. "Gdyby kodeks nie budził zaufania, to Komisja złożona z wielu fachowców różnych dziedzin nie przyjęłaby go jednogłośnie, ale różne uwagi mogą być. Jeśli minister zażąda jakichś poprawek, przedstawię sprawę komisji" - powiedział.

Komisja, po objęciu nad nią przewodnictwa przez prof. Wierzbowskiego pod koniec listopada 2014 r., podzieliła się na zespoły, które pracowały nad dwoma częściami kodeksu: księgą budowlaną i przestrzenną. "Zrobienie w krótkim czasie kodeksu, który obejmowałby prawo przestrzenne i prawo budowlane nie wydawało się być możliwe, więc postanowiliśmy rozdzielić to na dwie części, zakładając, że część budowlaną może udać się przeprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu, a część planistyczna wymaga dłuższej pracy. Powołaliśmy więc zespół, który cały czas pracował nad częścią kodeksu dot. zagospodarowania przestrzennego, podczas gdy drugi zespół pracował nad Kodeksem budowlanym" - wyjaśnił prof. Wierzbowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlatego też Komisja przekazując projekt kodeksu do MIR nie kończy swojej działalności. "Założenie jest takie, że teraz kontynuujemy prace nad częścią dotyczącą zagospodarowania przestrzennego w pełnym składzie. Wprowadzenie planowania przestrzennego, do już przygotowanego Kodeksu budowlanego, będzie wymagało też zmiany w tej już istniejącej treści Kodeksu, bo te dwie rzeczy muszą być ze sobą zharmonizowane" - podkreślił Wierzbowski.

Szef komisji tak opisał projekt: "Na początku kodeksu znajdują się przepisy ogólne, są to takie zasady jak np.: prawo zabudowy, czy zakres działania administracji, która nie może szkodzić inwestorom. W części szczegółowej znalazły się zapisy dot. zgody budowlanej, która może mieć postać zgłoszenia czy pozwolenia na budowę, przy czym nie zwiększaliśmy przypadków zgłoszenia, natomiast ustaliliśmy takie rzeczy, jak sprzeciw wobec zgłoszenia budowy i formy tego sprzeciwu. Uregulowaliśmy też kwestie odległości od granic nieruchomości, ponieważ uznaliśmy, że nie jest to problematyka pasująca do aktów wykonawczych. Wprowadziliśmy trwałość pozwolenia na budowę, to znaczy, ograniczyliśmy do jednego roku możliwość wzruszenia pozwolenia na budowę. W tej chwili w przepisach nie jest to ograniczone w czasie. Wprowadziliśmy również możliwość etapowania budowy. Uregulowaliśmy kwestie opłat legalizacyjnych, które stają się procentem od wartości budynku. Włączyliśmy do kodeksu przepisy dotyczące materiałów budowlanych. Kodeks jest większy od starego prawa budowlanego, a problematyka w nim ujęta jest szersza".

Jak podkreślił, w ocenie Komisji kodeks spełnia swój cel: porządkuje istniejące ustawodawstwo i orzecznictwo. "Ze względu na poprzednie nowelizacje nie chcieliśmy, żeby inwestorzy byli wystawieni na nadmierną zmianę przepisów. Więc raczej była to weryfikacja istniejących przepisów i jeżeli Komisja była usatysfakcjonowana dotychczasowymi rozwiązaniami, to je zostawiała" - przyznał.

Wierzbowski nie krył też zadowolenia, że komisja opracowała Kodeks i przyjęła jego projekt w wyznaczonym terminie - do 28 lutego. "Żeby zdążyć na czas, często musieliśmy pracować w weekendy. Nad Kodeksem pracował bardzo liczny zespół ludzi, a nie tylko komisja, była to duża liczba pracowników MIR i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego" - opowiadał.

Paweł Orłowski, wiceszef MIR przyznał PAP, że resort już pracuje nad przepisami wykonawczymi do Kodeksu budowlanego. Resort chce też w pierwszym kwartale tego roku przedstawić rządowi nie tylko księgę budowalną kodeksu, ale też architekturę docelowego kodeksu (wraz z częścią planistyczną). Wiceminister nie przesądził jednak, kiedy nowy Kodeks budowlany wejdzie w życie. To zależy od dalszych decyzji rządu - podkreślił.

Zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego jest przedstawienie propozycji nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła ona w swoim expose. Premier także zapowiadała, że założenia Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.

Szybkie zakończenie prac nad kodeksem jest oczekiwane przez środowiska planistyczne i budowlane oraz biznes. Jest ono istotne także ze względu na nowy front robót infrastrukturalnych wynikających z kolejnej perspektywy unijnej.(PAP)

Zobacz również: Powstaną miejskie plany adaptacji do zmian klimatu

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA