REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt Kodeksu budowlanego gotowy

Kodeks budowlany/ Fot. Fotolia
Kodeks budowlany/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort infrastruktury ma gotowy projekt Kodeksu budowlanego. W części szczegółowej kodeksu znalazły się m.in. zapisy dotyczące zgody budowlanej.

Projekt Kodeksu budowlanego, zapowiedziany w expose premier Ewy Kopacz, Komisja Kodyfikacyjna Prawa Budowlanego przekazała już do resortu infrastruktury, teraz MIR analizuje propozycję - poinformował PAP Piotr Popa, rzecznik resortu.

REKLAMA

"Obecnie projekt jest analizowany w resorcie. Jeśli będziemy mieć do niego uwagi, zgłosimy je do komisji, która ustosunkuje się do nich merytorycznie" - powiedział Popa. Według niego powinno to nastąpić w ciągu najbliższych tygodni.

Polecamy serwis: Gospodarka przestrzenna

REKLAMA

Prof. Marek Wierzbowski, szef Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego pytany przez PAP, czy spodziewa się wielu uwag ze strony resortu podkreślił, że projekt został przyjęty przez Komisję jednogłośnie, a w obradach komisji brał udział wiceszef MIR Paweł Orłowski. "Gdyby kodeks nie budził zaufania, to Komisja złożona z wielu fachowców różnych dziedzin nie przyjęłaby go jednogłośnie, ale różne uwagi mogą być. Jeśli minister zażąda jakichś poprawek, przedstawię sprawę komisji" - powiedział.

Komisja, po objęciu nad nią przewodnictwa przez prof. Wierzbowskiego pod koniec listopada 2014 r., podzieliła się na zespoły, które pracowały nad dwoma częściami kodeksu: księgą budowlaną i przestrzenną. "Zrobienie w krótkim czasie kodeksu, który obejmowałby prawo przestrzenne i prawo budowlane nie wydawało się być możliwe, więc postanowiliśmy rozdzielić to na dwie części, zakładając, że część budowlaną może udać się przeprowadzić jeszcze w tej kadencji Sejmu, a część planistyczna wymaga dłuższej pracy. Powołaliśmy więc zespół, który cały czas pracował nad częścią kodeksu dot. zagospodarowania przestrzennego, podczas gdy drugi zespół pracował nad Kodeksem budowlanym" - wyjaśnił prof. Wierzbowski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Dlatego też Komisja przekazując projekt kodeksu do MIR nie kończy swojej działalności. "Założenie jest takie, że teraz kontynuujemy prace nad częścią dotyczącą zagospodarowania przestrzennego w pełnym składzie. Wprowadzenie planowania przestrzennego, do już przygotowanego Kodeksu budowlanego, będzie wymagało też zmiany w tej już istniejącej treści Kodeksu, bo te dwie rzeczy muszą być ze sobą zharmonizowane" - podkreślił Wierzbowski.

Szef komisji tak opisał projekt: "Na początku kodeksu znajdują się przepisy ogólne, są to takie zasady jak np.: prawo zabudowy, czy zakres działania administracji, która nie może szkodzić inwestorom. W części szczegółowej znalazły się zapisy dot. zgody budowlanej, która może mieć postać zgłoszenia czy pozwolenia na budowę, przy czym nie zwiększaliśmy przypadków zgłoszenia, natomiast ustaliliśmy takie rzeczy, jak sprzeciw wobec zgłoszenia budowy i formy tego sprzeciwu. Uregulowaliśmy też kwestie odległości od granic nieruchomości, ponieważ uznaliśmy, że nie jest to problematyka pasująca do aktów wykonawczych. Wprowadziliśmy trwałość pozwolenia na budowę, to znaczy, ograniczyliśmy do jednego roku możliwość wzruszenia pozwolenia na budowę. W tej chwili w przepisach nie jest to ograniczone w czasie. Wprowadziliśmy również możliwość etapowania budowy. Uregulowaliśmy kwestie opłat legalizacyjnych, które stają się procentem od wartości budynku. Włączyliśmy do kodeksu przepisy dotyczące materiałów budowlanych. Kodeks jest większy od starego prawa budowlanego, a problematyka w nim ujęta jest szersza".

Jak podkreślił, w ocenie Komisji kodeks spełnia swój cel: porządkuje istniejące ustawodawstwo i orzecznictwo. "Ze względu na poprzednie nowelizacje nie chcieliśmy, żeby inwestorzy byli wystawieni na nadmierną zmianę przepisów. Więc raczej była to weryfikacja istniejących przepisów i jeżeli Komisja była usatysfakcjonowana dotychczasowymi rozwiązaniami, to je zostawiała" - przyznał.

Wierzbowski nie krył też zadowolenia, że komisja opracowała Kodeks i przyjęła jego projekt w wyznaczonym terminie - do 28 lutego. "Żeby zdążyć na czas, często musieliśmy pracować w weekendy. Nad Kodeksem pracował bardzo liczny zespół ludzi, a nie tylko komisja, była to duża liczba pracowników MIR i Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego" - opowiadał.

Paweł Orłowski, wiceszef MIR przyznał PAP, że resort już pracuje nad przepisami wykonawczymi do Kodeksu budowlanego. Resort chce też w pierwszym kwartale tego roku przedstawić rządowi nie tylko księgę budowalną kodeksu, ale też architekturę docelowego kodeksu (wraz z częścią planistyczną). Wiceminister nie przesądził jednak, kiedy nowy Kodeks budowlany wejdzie w życie. To zależy od dalszych decyzji rządu - podkreślił.

Zadaniem Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego jest przedstawienie propozycji nowego, kompleksowego prawa w zakresie budownictwa, które ma zlikwidować szereg biurokratycznych barier. To jeden ze sztandarowych projektów premier Ewy Kopacz, który przedstawiła ona w swoim expose. Premier także zapowiadała, że założenia Kodeksu budowlanego zostaną przedstawione Radzie Ministrów już w pierwszym kwartale 2015 r.

Szybkie zakończenie prac nad kodeksem jest oczekiwane przez środowiska planistyczne i budowlane oraz biznes. Jest ono istotne także ze względu na nowy front robót infrastrukturalnych wynikających z kolejnej perspektywy unijnej.(PAP)

Zobacz również: Powstaną miejskie plany adaptacji do zmian klimatu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA