reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

Wypoczynek dzieci i młodzieży - zmiany od 1 kwietnia 2016 r.

W projekcie noweli ustawy określono m.in. tryb zgłaszania wypoczynku przez jego organizatorów oraz elementy, jakie musi zawierać zgłoszenie wypoczynku. Zamiar zorganizowania wypoczynku nadal trzeba będzie zgłaszać kuratorowi oświaty, który nie będzie jednak już wydawał organizatorowi zaświadczenia o zaakceptowaniu zgłoszenia wypoczynku. Potwierdzeniem akceptacji będzie umieszczenie zgłoszenia w bazie wypoczynku.

Projekt noweli dot. wypoczynku dzieci skierowany do podkomisji

Projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty zawierający szczegółowe regulacje dotyczące organizacji i nadzoru nad wypoczynkiem dzieci sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży skierowała w czwartek po pierwszym czytaniu do dalszych prac w podkomisji ds. młodzieży.

Przedstawiając rządowy projekt nowelizacji wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki przypomniał, że obecnie kwestie związane z organizacją i nadzorem nad wypoczynkiem reguluje rozporządzenie ministra edukacji z 1997 r., które było tylko raz nowelizowane w 2009 r. "Od tego czasu bardzo wiele się zmieniła rzeczywistość" - zauważył Sławecki. Dodał, że kontrole dotyczące wypoczynku, w tym niedawna kontrola Najwyższej Izby Kontroli, wykazały nieprawidłowości w jego organizacji.

Zobacz również: Wyprawka szkolna - nowe zasady w roku szkolnym 2014/2015

Według wiceministra brakowało m.in. definicji tego, co to jest wypoczynek. Stąd w projekcie znalazł się zapis, że pod tym pojęciem należy rozumieć: "wypoczynek organizowany dla dzieci i młodzieży w celach rekreacyjnych lub regeneracji sił fizycznych i psychicznych, połączony ze szkoleniem lub pogłębianiem wiedzy, rozwijaniem zainteresowań, uzdolnień lub kompetencji społecznych dzieci i młodzieży, trwający nieprzerwanie co najmniej dwa dni, w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, zimowiska, obozu i biwaku".

Jednocześnie z wymogów określonych w ustawie wyłączono wypoczynek "organizowany dla dzieci własnych lub dzieci znajomych przez rodzinę lub osoby znane rodzicom osobiście".

Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy minister edukacji na dotychczasowych zasadach będzie prowadził elektroniczną bazę wypoczynku. Działa ona od 2010 r. Jest ogólnodostępna, zawiera podstawowe informacje o zgłoszonym do kuratora oświaty wypoczynku. Chodzi o takie informacje jak: potwierdzenie kuratora właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania organizatora o prawidłowo zorganizowanym wypoczynku, dane organizatora, liczbę uczestników oraz termin i lokalizację wypoczynku.

Baza wypoczynku umożliwia rodzicom zamierzającym wysłać dzieci na obóz czy kolonie sprawdzenie wiarygodności ich organizatora oraz zgłoszenie uwag odpowiedniemu kuratorowi oświaty lub innym służbom, w sytuacji stwierdzenia przez nich nieprawidłowości w funkcjonowaniu wypoczynku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama