REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekt socjalny - nowe przepisy ustawy o pomocy społecznej

Pomoc społeczna 2015/2016/ Fot. Fotolia
Pomoc społeczna 2015/2016/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Znowelizowana ustawa o pomocy społecznej wprowadza nową definicję - projekt socjalny. Jest to zespół działań podejmowanych przez gminę w celu poprawy sytuacji życiowej osób, rodzin i grup zagrożonych ubóstwem, marginalizacją czy wykluczeniem społecznym. Wprowadza również wiele rozwiązań, mających poprawić jakość i dostępność do usług pomocy społecznej.

Od poniedziałku 5 października 2015 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące pomocy społecznej. W sposób kompleksowy określają, kto może skorzystać z pomocy państwa i w jakiej formie. Nowela wskazuje, za co odpowiedzialne są gminy. Daje też większą ochronę pracownikom socjalnym.

REKLAMA

REKLAMA

"Znowelizowana ustawa wprowadza wiele rozwiązań poprawiających jakość i dostępność do usług pomocy społecznej, ale również porządkuje i doprecyzowuje obowiązujące przepisy prawa. Wprowadza korzystne zmiany dotyczące odpłatności za usługi świadczone przez środowiskowe domy samopomocy, modyfikuje również sposób ustalania wysokości dotacji dla tych jednostek" - powiedziała PAP wiceminister pracy Elżbieta Seredyn.

Według niej dzięki nowym rozwiązaniom znikną dysproporcje w zakresie obliczania średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy województwami. Za istotną zmianę uznała możliwość prowadzenia przez gminy klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. "Zwiększy to ofertę i ułatwi korzystanie z tej formy wsparcia" - wyjaśniła.

Zobacz również: Zasiłki z pomocy społecznej 2015/2016

Seredyn zwróciła też uwagę na nowe rozwiązania zmierzające do podwyższenia standardów pomocy dla osób bezdomnych. Za ważne uznała zapisy dotyczące poprawy warunków wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników socjalnych, m.in. możliwość asysty policji czy superwizję pracy socjalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ustawa wprowadza nową definicję - projekt socjalny. Jest to zespół działań podejmowanych przez gminę w celu poprawy sytuacji życiowej osób, rodzin i grup zagrożonych ubóstwem, marginalizacją czy wykluczeniem społecznym.

REKLAMA

Do zadań gminy będzie należało też prowadzenie i rozwój infrastruktury ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, m.in. prowadzenie klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Mają one uzupełniać ofertę środowiskowych domów samopomocy (przeznaczonych głównie dla przewlekle chorych psychicznie oraz niepełnosprawnych intelektualnie) i stanowić rozwiązanie, np. dla osób aktywnych zawodowo. Dotychczas takie kluby mogły prowadzić jedynie powiaty, przez co wiele osób nie mogło korzystać z ich usług względu na odległość.

Zgodnie z przepisami odpłatność za usługi w środowiskowych domach samopomocy będą płacić tylko ci ich uczestnicy, którzy mają zasiłek stały lub rentę socjalną przekraczające kwotę 250 proc. odpowiedniego kryterium dochodowego. Opłata wyniesie 5 proc. kwoty dochodu osoby samotnie gospodarującej lub kwoty dochodu na osobę w rodzinie.

Korzystanie z klubów samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest nieodpłatne. Odpłatność za usługi całodobowe w ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi ustala się w wysokości 70 proc. dochodu osoby korzystającej z usług, proporcjonalnie do okresu jej pobytu. Nie może być to jednak więcej niż średnia miesięczna kwota dotacji, jaką wojewoda przeznacza na jednego uczestnika w danym ośrodku wsparcia.

Ustawa eliminuje dysproporcje w zakresie średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, które występują pomiędzy poszczególnymi województwami. W uzasadnieniu do ustawy podawano, że różnice w wysokości - w zależności od województwa - sięgają ok. 400 zł. Przyjęto rozwiązanie polegające na określeniu minimalnej średniej miesięcznej kwoty dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy na poziomie 250 proc. kryterium dochodowego dla osoby samotnie gospodarującej. Powiązanie minimalnej kwoty dotacji z kryterium dochodowym ma umożliwić weryfikację kwot kryterium dochodowego (raz na 3 lata).

W przypadkach, gdy ktoś ma trudną sytuację życiową, jest w podeszłym wieku czy z niepełnosprawnością i potrzebuje wsparcia w codziennym życiu, ale nie wymaga umieszczenia w ośrodku z całodobową opieką, gmina może przyznać mu mieszkanie chronione. Ta pomoc adresowana jest m.in. do osób z zaburzeniami psychicznymi czy tych, które opuszczają pieczę zastępczą. Mieszkanie chronione może być prowadzone przez każdą jednostkę organizacyjną pomocy społecznej lub organizację pożytku publicznego.

W noweli znalazł się także przepis eliminujący możliwość obciążania dorosłych dzieci kosztami za pobyt w domu pomocy społecznej ich rodziców, którzy zostali pozbawieni praw rodzicielskich. Do tej pory musieli oni współfinansować opiekę nad rodzicami.

Sporo zapisów w noweli dotyczy organizacji schronienia dla potrzebujących. Oprócz noclegowni i schronisk dla bezdomnych pojawia się nowa forma - ogrzewalnia, czyli miejsce, gdzie udzielana jest tymczasowa i podstawowa pomoc, a formalności przy przyjęciu do placówki ograniczone do niezbędnego minimum (np. nie ma wywiadu środowiskowego). W nowelizacji jest zapis, że w noclegowniach i schroniskach nie mogą przebywać osoby pod wpływem alkoholu lub substancji psychoaktywnych (dopuszczalne będzie to wyjątkowo w przypadku zaistnienia szczególnie trudnych warunków, np. klęski żywiołowej) oraz osoby niesamodzielne.

Standardy placówek zapewniających nocleg oraz usług przez nie świadczonych i kwalifikacje pracowników będzie określać rozporządzenie ministra pracy.

W nowych przepisach wprowadzono możliwość otrzymania przez osobę lub rodzinę pomocy w formie rzeczowej - odzieży, posiłków w szkole - z pominięciem zbędnych formalności. Ma to przyspieszyć i odformalizować przyznawanie takiej formy pomocy w przypadku dzieci i młodzieży oraz w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej bądź zdarzenia losowego.

W związku z występującymi coraz częściej przypadkami agresywnych zachowań klientów pomocy społecznej wobec pracowników socjalnych wprowadzono zapis, zgodnie z którym przy przeprowadzaniu rodzinnych wywiadów środowiskowych może uczestniczyć dwóch pracowników socjalnych albo - na wniosek kierownika ośrodka pomocy społecznej - pracownik socjalny w asyście policji.

Nowe przepisy regulują również kwestie superwizji. Określono m.in. programy szkoleń dla superwizorów, kształcenia i doskonalenia zawodowego, zasady otrzymywania certyfikatów.

Nowela zmniejsza też opłaty za szkolenie dla superwizorów pracy socjalnej do wysokości 20 proc. przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej oraz wydłuża czas na dostosowanie ogrzewalni, noclegowni i schronisk dla bezdomnych do określonych w ustawie standardów - z 18 miesięcy do trzech lat.(PAP)

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA