reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"

Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego ma formę rozporządzenia, które określa co dziecko powinno umieć na zakończenie każdego etapu edukacji. Zmiana podstawy programowej wynika z reformy oświatowej, która zniosła obowiązek szkolny sześciolatków.

MEN: projekt podstawy programowej dla "zerówek" do końca tygodnia

Do końca tygodnia projekt nowelizacji podstawy programowej dotyczący zmian w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej zostanie udostępniony na stronie internetowej MEN; stanie się to jeszcze przed skierowaniem projektu do konsultacji zewnętrznych.

Informację taką podał resort edukacji we wtorek komunikacie.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Podczas prac nad projektem noweli minister edukacji Anna Zalewska informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.

"W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej. Zakres zmian dotyczy wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej" - napisano w komunikacie na swojej stronie internetowej resortu. Wyjaśniono w nim, że "podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole; wymagania te będą stanowiły integralną część podstawy programowej wychowania przedszkolnego". "Natomiast zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV–VI szkoły podstawowej)" - wyjaśniono.

W komunikacie podano także, że w związku z licznymi pytaniami, przede wszystkim ze strony nauczycieli i rodziców, w zakresie planowanych zmian, jeszcze przed skierowaniem projektu rozporządzenia do konsultacji zewnętrznych, zostanie on udostępniony na stronie MEN do końca tygodnia. Projekt rozporządzenia będzie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych na początku marca.

Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.

Zobacz również: Godziny nadliczbowe nauczyciela w przedszkolu

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Szkoła, uczniowie /fot. Fotolia
Szkoła, uczniowie /fot. Fotolia

INFORLEX Księgowość i Kadry425.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna ASiW

Obsługa prawna i wsparcie przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama