Zmiana podstawy programowej dla "zerówek"
REKLAMA
REKLAMA
MEN: projekt podstawy programowej dla "zerówek" do końca tygodnia
Do końca tygodnia projekt nowelizacji podstawy programowej dotyczący zmian w wychowaniu przedszkolnym i edukacji wczesnoszkolnej zostanie udostępniony na stronie internetowej MEN; stanie się to jeszcze przed skierowaniem projektu do konsultacji zewnętrznych.
REKLAMA
Informację taką podał resort edukacji we wtorek komunikacie.
Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)
REKLAMA
Zapowiedziana zmiana podstawy programowej to konsekwencja uchwalenia w grudniu ub.r. nowelizacji ustawy o systemie oświaty znoszącej obowiązek szkolny dla sześciolatków. Podczas prac nad projektem noweli minister edukacji Anna Zalewska informowała, że do "zerówek", w których w myśl noweli od września będą uczyć się sześciolatki, wrócić ma nauka czytania, pisania i liczenia.
"W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie podstawy programowej. Zakres zmian dotyczy wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej" - napisano w komunikacie na swojej stronie internetowej resortu. Wyjaśniono w nim, że "podstawa programowa wychowania przedszkolnego zostanie uzupełniona o zapisy dotyczące wiadomości i umiejętności potrzebnych do kontynuowania przez dzieci edukacji w szkole; wymagania te będą stanowiły integralną część podstawy programowej wychowania przedszkolnego". "Natomiast zmieniona podstawa programowa edukacji wczesnoszkolnej będzie, jak dotychczas, spójna z wymaganiami podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej dla II etapu edukacyjnego (klasy IV–VI szkoły podstawowej)" - wyjaśniono.
W komunikacie podano także, że w związku z licznymi pytaniami, przede wszystkim ze strony nauczycieli i rodziców, w zakresie planowanych zmian, jeszcze przed skierowaniem projektu rozporządzenia do konsultacji zewnętrznych, zostanie on udostępniony na stronie MEN do końca tygodnia. Projekt rozporządzenia będzie skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych na początku marca.
Podstawa programowa do wychowania przedszkolnego i kształcenia ogólnego, która prawnie ma formę rozporządzenia, określa co przedszkolak, a później uczeń musi umieć i wiedzieć na zakończenie każdego etapu kształcenia począwszy od przedszkola, a kończąc na szkole ponadgimnazjalnej włącznie.
Zobacz również: Godziny nadliczbowe nauczyciela w przedszkolu
REKLAMA
REKLAMA