Wykaz bezpłatnych leków dla seniorów poznamy w sierpniu 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Radziwiłł: prace nad wykazem bezpłatnych leków dla seniorów trwają
Prace nad stworzeniem wykazu bezpłatnych leków dla osób powyżej 75. roku życia trwają; na początku sierpnia będzie on znany - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.
REKLAMA
„Nie mogę podać dokładnej daty ale myślę, że około 1 sierpnia projekt listy powinien się pojawić; wejdzie ona w życie z dniem 1 września” – powiedział minister.
Polecamy produkt: Więcej praw dla pacjentów Zmiany przez cały 2016 rok (PDF)
W niedzielę w życie weszła ustawa wprowadzająca darmowe leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Przewiduje ona, że osoby w tym wieku, bez względu na status materialny będą miały prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą wymienione w wykazie ogłaszanym przez ministra zdrowia - tzw. liście "S". Pierwsza lista ma obowiązywać od września.
„Leki dla seniorów należą się z racji wieku, nie ma żadnych innych kryteriów, jeśli chodzi o pacjenta” – przypominał w poniedziałek minister.
W wykazie "S" mają znaleźć się w szczególności medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego.
„To będą leki, które są już na liście leków refundowanych, czyli leki, co do których skuteczności, bezpieczeństwa nie ma żadnych wątpliwości; są to również leki, które przeszły kryterium efektywności kosztowej” – podkreślił Radziwiłł.
Dodał, że jednym z kryteriów wyboru leków z listy refundowanej do wykazu „S” jest przeznaczenie ich dla osób w wieku podeszłym; ma to ograniczać ryzyko nadużyć.
Minister poinformował, że prace nad wykazem już trwają, ale na obecnym etapie nie chciał mówić o szczegółach.
REKLAMA
„Będziemy starać się wybierać leki, nie te najtańsze, bo te nie są problemem dla przytłaczającej większości chorych; będziemy starać się wybierać z listy leków refundowanych takie, które są z jednej strony przypisane do starości, a z drugiej strony są nieco droższe i stosowane w chorobach przewlekłych, więc są rzeczywistym obciążeniem” – stwierdził.
Bezpłatne leki będą mogli pacjentowi przepisywać: lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (wskazany w deklaracji wyboru) oraz niektóre pielęgniarki POZ. Przepisywać je będą też mogli lekarze posiadający prawo wykonywania zawodu, którzy zaprzestali wykonywania zawodu - dla siebie lub członków najbliższej rodziny.
To, że recepty będą mogli wystawiać jedynie lekarze POZ, to - jak przypominał Radziwiłł - pierwszy krok do nakłonienia osób chorujących przewlekle, aby leczyły się u lekarza rodzinnego, gdy nic nadzwyczajnego się nie dzieje.
„Osoby 75 plus to osoby, które mają wiele schorzeń; lekarz POZ zna pacjentów najlepiej, może koordynować, sprawdzać, czy leki, które przyjmują, mówiąc brzydko, nie gryzą się” – dodał.
W ubiegłym tygodniu MZ opublikowało projekt noweli rozporządzenia dotyczącego recept, który umożliwi ordynowanie bezpłatnych leków dla seniorów przez uprawnionych lekarzy. Przewiduj on m.in. wprowadzenie nowego kodu uprawnień, oznaczonego literą „S”.
Bezpłatne leki dla osób, które ukończyły 75. rok życia, to jedna z zapowiedzi z expose premier Beaty Szydło.
Polecamy serwis: Zdrowie
REKLAMA
REKLAMA