REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawa dochodów jednostek samorządu terytorialnego umorzona

Sprawa dochodów jednostek samorządu terytorialnego umorzona./ fot. Shutterstock
Sprawa dochodów jednostek samorządu terytorialnego umorzona./ fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sprawa dotycząca przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego umorzona przez Trybunał Konstytucyjny. Chodziło dokładnie o zapisy dotyczące procentowego udziału gmin we wpływach podatkowych.

Trybunał Konstytucyjny formalnie umorzył sprawę dotyczącą dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W końcu lutego wnioskodawcy - grupa samorządowców - wycofali swój wniosek na dwie minuty przed rozpoczęciem rozprawy.

REKLAMA

W sprawie chodziło o przepisy ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego określające procentowe udziały gmin we wpływach podatkowych. Zdaniem samorządowców są one nieadekwatne do zakresu zadań nałożonych na jednostki samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Jak przypomniał TK rozprawa miała się rozpocząć 28 lutego o godz. 13. O godz. 12.20 pełnomocnik wnioskodawców wniósł o jej odroczenie z uwagi na konieczność zapoznania się ze stanowiskiem Sejmu i stanowiskiem ministra rozwoju i finansów, wniósł także o wyłączenie z udziału w rozpatrywaniu sprawy sędziego Mariusza Muszyńskiego wyznaczonego zamiast sędziego Marka Zubika.

"Nie czekając na rozpatrzenie powyższych wniosków przez TK, pełnomocnik wnioskodawców o godz. 12.58 cofnął wnioski inicjujące postępowanie w sprawie z uzasadnieniem, że postępowanie przed Trybunałem w jego obecnym stanie nie gwarantuje podstawowych standardów sprawiedliwości proceduralnej" - dodał TK w zamieszczonym na stronie internetowej uzasadnieniu postanowienia o umorzeniu z 11 kwietnia.

Samorządowcy argumentowali wówczas m.in., że doszło do zmiany składu TK i wyznaczenia sędziego Muszyńskiego. "Mamy wątpliwości, czy ten sędzia ma mandat do tego, aby wydawać wyroki" - oświadczali. Reprezentujący wnioskodawców prezydent Nowej Soli Wadim Tyszkiewicz mówił, że jeśli "my nie mieliśmy możliwości, aby zapoznać się z argumentacją rządu i Sejmu, to takiej możliwości na pewno nie miał sędzia Muszyński".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Rozwój i promocja

REKLAMA

Trybunał zajmował się sprawą w składzie pięciu sędziów. Przewodniczącym składu był sędzia Piotr Pszczółkowski, zaś sprawozdawcą sędzia Leon Kieres. W składzie byli także sędziowie: Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski i Julia Przyłębska.

Wnioski do TK w tej sprawie złożyły w marcu i kwietniu 2014 r. rady miast i gmin: Kożuchów, Nowa Sól, Bytom Odrzański, Kolsko i Siedlisko oraz rada powiatu nowosolskiego. W drugiej połowie marca rady miejskie, gminne i powiatowa w tych miejscowościach podjęły formalne uchwały zatwierdzające cofnięcie wniosku przez pełnomocnika.

"Cofnięcie wniosku przed rozpoczęciem rozprawy nie podlega kontroli TK, co w konsekwencji oznacza obligatoryjność umorzenia postępowania" - wskazał w związku z tym Trybunał w uzasadnieniu. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Przymrozki 24-26 kwietnia. Gdzie? kiedy? Jakie? Co z kwitnącymi sadami, ogrodami, plantacjami?

Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: gwałtowna zainteresowanie nauczycieli urlopami dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

REKLAMA

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

REKLAMA

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

REKLAMA