REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-administracja - ustawa podpisana

E-administracja - ustawa podpisana./ fot. Fotolia
E-administracja - ustawa podpisana./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Sprawy administracyjne będzie można załatwić za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

"Nowelizacja wpisuje się w prowadzone przez Ministra Cyfryzacji we współpracy z innymi Ministrami prace w ramach programu +Od papierowej do cyfrowej Polski+ i stanowią kolejny krok ułatwiający obywatelowi ubieganie się o przysługujące mu świadczenia bez konieczności wielu wizyt w urzędach wydających rozmaite zaświadczenia" - podkreśliła Kancelaria informując o podpisie pod ustawą.

REKLAMA

Wprowadzane przez nowelizację ustaw w związku z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych zmiany dotyczą dwóch obszarów: ruchu drogowego, gdzie tworzy się ramy prawne e-usług, oraz sfery świadczeń społecznych. Wprowadzają m.in. przepisy regulujące funkcjonowanie centralnej ewidencji pojazdów, centralnej ewidencji kierowców i przepisów stanowiących ramy prawne dla uruchomienia systemu CEPiK 2.0.

Ustawa wprowadza zmiany umożliwiające obywatelowi załatwianie spraw związanych z administracją publiczną za pośrednictwem systemów teleinformatycznych.

REKLAMA

Podczas prac w parlamencie wiceminister cyfryzacji Marek Zagórski wyjaśniał, że ma ona umożliwić obywatelom elektroniczne załatwienie spraw z zakresu ruchu drogowego, a także realizacji świadczeń rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych oraz Karty Dużej Rodziny.

"Informacja o liczbie punktów będzie udostępniana po uwierzytelnieniu osoby, której dane dotyczą, profilem zaufanym na ePUAP - na podstawie danych przekazywanych przez policję z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego" - tłumaczył Zagórski.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podpisana przez prezydenta ustawa w części dotyczącej zmian w przepisach o ruchu drogowym pozwala kierowcom np. sprawdzić przez internet liczbę punktów karnych. Ustawa umożliwia także nieodpłatny dostęp do danych o pojazdach zgromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów organom Inspekcji Ochrony Środowiska.

Zobacz również: Prawo administracyjne

REKLAMA

Druga część przewiduje zmiany w przepisach dotyczących realizacji świadczeń rodzinnych, świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń z funduszu alimentacyjnego, świadczeń wychowawczych oraz Karty Dużej Rodziny. Będzie można za pośrednictwem systemów teleinformatycznych składać wnioski oraz uzyskiwać tą drogą informacje, zawarte w systemie informacji oświatowej, w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych, w ogólnopolskim wykazie studentów i ogólnopolskim wykazie doktorantów, na koncie ubezpieczonego i na koncie płatnika składek.

W Sejmie podczas prac komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii dyskutowano o zastrzeżeniach Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Podkreślano, że zmiany porządkują cyberprzestrzeń w administracji państwowej. Zmieniono tam też termin wejścia w życie przepisów.

Zgodnie z podpisaną przez prezydenta nowelizacją, ustawa ma wejść w życie w 1 lipca, z wyjątkiem przepisów pozwalających na sprawdzenie liczby punktów karnych (te wejdą w życie wcześniej - 24 kwietnia 2017 r.) i przepisów zobowiązujących policję do przekazanie takich danych do CEPiK - te wchodzą w życie dzień po ogłoszeniu ustawy.

Po upływie 14 dni od ogłoszenia przepisy pozwalające na uzyskiwanie przez ministra ds. rodziny danych do ustalenia prawa do świadczeń, a od nowego roku część przepisów dotyczących informacji oświatowej, z uwagi na konieczność dostosowania systemów teleinformatycznych. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wybory samorządowe 2024. 29 marca upływa ważny termin dla niepełnosprawnych i starszych wyborców

    Piątek to ostatni dzień, w którym wyborcy z niepełnosprawnością i osoby starsze mogą złożyć wniosek o głosowanie przez pełnomocnika w wyborach samorządowych.

    Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

    Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

    Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

    Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

    Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

    Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

    REKLAMA

    Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

    Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

    Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

    W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

    Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

    Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

    Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

    REKLAMA

    Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

    Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

    Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

    Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

    REKLAMA