REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie mieniem państwowym

Zarządzanie mieniem państwowym./ fot. Fotolia
Zarządzanie mieniem państwowym./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu.

W październiku rząd powinien przyjąć projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym - poinformował PAP szef Stałego Komitetu Rady Ministrów Henryk Kowalczyk. Wskazał, że projekt doprecyzowuje m.in. obecne przepisy dot. kompetencji premiera w tym zakresie.

REKLAMA

W wykazie prac legislacyjnych rządu znalazł się projekt nowelizacji ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym. Na stronie KPRM napisano, że projekt rozszerza na wszystkie spółki z udziałem Skarbu Państwa zakres kompetencji premiera "dotyczących koordynowania wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach"

REKLAMA

Kowalczyk powiedział, że ma nadzieję, iż za tydzień projekt trafi na Komitet Stały Rady Ministrów. "Rząd, jak wszystko dobrze pójdzie, przyjmie projekt we wtorek na Radzie Ministrów po Komitecie Stałym. To może nastąpić mniej więcej za dwa tygodnie. Rząd w październiku powinien przyjąć projekt" - wyjaśnił.

Minister powiedział, że projekt nie zmienia zasad delegowania bieżącego zarządzania spółkami Skarbu Państwa na poszczególnych ministrów. "To pozostaje, tutaj nic się nie zmienia" - zaznaczył. Wskazał, że projekt precyzuje natomiast wiele kwestii związanych z kompetencjami premiera w zakresie nadzoru nad spółkami.

Zobacz: Rozwój i promocja

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodał, że przewidziano w nim też wyłączenie - dla przedstawicieli załogi w radach nadzorczych spółek skarbu państwa - wymagań, które muszą spełnić członkowie rad nadzorczych tych spółek. "Do tej pory było to niejasne. Były różne interpretacje, np. że przedstawiciele załogi też muszą mieć zdany egzamin, wyższe wykształcenie itd. To w niektórych przypadkach było trudne" - powiedział Kowalczyk.

Zaznaczył, że zgodnie z projektem wymogi dla członków rad nadzorczych będą dotyczyć przedstawicieli Skarbu Państwa, ale nie wybieranych demokratycznie przedstawicieli załóg.

W informacji na temat istoty projektu napisano, że zmiana m.in. przyznaje premierowi ogólną kompetencję do nabywania akcji w imieniu Skarbu Państwa, stwarza możliwość występowania do wszystkich organów lub podmiotów, które wykonują prawa z akcji Skarbu Państwa, z żądaniem udzielenia informacji dotyczących wykonywania uprawnień przysługujących Skarbowi Państwa w spółkach oraz działalności spółek z udziałem Skarbu Państwa.

Ponadto, w odniesieniu do spółek o istotnym znaczeniu dla gospodarki państwa projekt rozszerza zakres spraw, w których szef rządu będzie zatwierdzał instrukcje do głosowania.

Autopromocja

REKLAMA

Projekt wprowadza nowy wyjątek od konieczności uzyskiwania zgody Rady Ministrów na zbycie akcji Skarbu Państwa dotyczący spółek, w których Skarb Państwa posiada nie więcej niż 10 proc. kapitału zakładowego, chyba że wartość rynkowa tych akcji przekracza 200 000 złotych.

Projekt ma także umożliwić przyznanie członkom zarządów spółek prawa do "płatnej przerwy w świadczeniu usług" oraz "świadczeń dodatkowych", które może przyznać walne zgromadzenie. Do wynagrodzeń członków zarządów ma być też doliczany VAT.

Na podstawie pochodzącej z grudnia 2016 roku ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym (oraz ustawy zawierającej przepisy wprowadzające) z dniem 1 stycznia zlikwidowane zostało Ministerstwo Skarbu Państwa (proces likwidacji zakończył się ostatecznie 31 marca br.). Likwidację tę koordynował minister Kowalczyk, który jest także wskazany jako autor obecnej nowelizacji.

Na podstawie tej ustawy nadzór nad spółkami skarbu państwa został przekazany szefowi rządu. Następnie przyjęte zostało rozporządzenie, w ramach którego premier powierzała nadzór nad poszczególnymi grupami spółek konkretnym ministrom. Większość spółek trafi pod nadzór ministra rozwoju i finansów.

Z kolei spółki energetyczne, górnicze przeszły pod nadzór ministra energii, spółki transportowe - do ministra infrastruktury i budownictwa, spółki związane z żeglugą śródlądową, gospodarką morską - do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. Spółki z sektora rolnego trafiły pod nadzór ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Kilka spółek, w tym media publiczne, trafiły do ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Kilka spółek przejął też resort sportu i turystyki. (PAP)

Autor: Marcin Musiał, Piotr Śmiłowicz

edytor: Jacek Ensztein

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Sektor publiczny
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Dodatek osłonowy wraca w 2024 r.! 2,3 mld do wydania! Dla 7 mln rodzin. Poprzednio do 1437,50 zł! Ile dostaną w 2024 r.? [druk sejmowy nr 72]

    Dodatek osłonowy ma być wypłacony jednorazowo do końca czerwca 2024 r. Projekt ustawy złożyli posłowie (druk sejmowy nr 72). I nie są to posłowie PIS, a mający większość posłowie KO i Polski 2050 - TD.

    Koszt miesięcznego utrzymania studenta wynosi średnio 3 867 zł. Coraz więcej żaków się zadłuża

    O ile wzrosło miesięczne utrzymanie studenta? Jaki procent studentów bierze pod uwagę rezygnację z kształcenia z przyczyn materialnych? Na jaką kwotę średnio zadłużony jest student? 

    Kiedy zgłosić się do okulisty, a kiedy do optometrysty?

    Wady i choroby oczu dotykają coraz więcej osób. Przyczynia się do tego również nadmierna ekspozycja na ekrany oraz brak profilaktyki. Kiedy umówić się na badanie wzroku z optometrystą, a kiedy konieczna jest wizyta u lekarza okulisty wyjaśnia ekspert.

    Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

    Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

    REKLAMA

    Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

    W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

    Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

    Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

    Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

    29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

    Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

    W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

    REKLAMA

    Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

    Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

    Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

    Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

    REKLAMA