Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady grunty mogą podlegać opodatkowaniu trzema różnymi podatkami: podatkiem od nieruchomości, uregulowanym w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l); podatkiem rolnym, uregulowanym przepisami ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: u.p.r.) albo leśnym, o którym mowa w przepisach 30 października 2002 r. o podatku leśnym (dalej: u.p.l.). Natomiast o tym, jakiemu podatkowi dany grunt będzie podlegał, decyduje klasyfikacja gruntów i budynków. Ta zaś została doprecyzowana przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dalej: r.e.g.b.).
REKLAMA
Grunty pod wodami
Staw, czy to hodowlany, czy rekreacyjny, to nic innego jak grunt pod wodą. Tak wynika przynajmniej z treści § 67 r.e.g.b. Zgodnie bowiem z tym przepisem użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:
- użytki rolne,
- grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
- grunty zabudowane i zurbanizowane,
- użytki ekologiczne,
- grunty pod wodami,
- tereny różne.
Idąc dalej tropem przepisów regulujących zasady klasyfikacji gruntów, stwierdzić można, że grunty pod wodami dzielą się na (§ 68 pkt 4 r.e.g.b.):
- grunty pod wodami morskimi (symbol Wm);
- grunty pod wodami płynącymi (symbol Wp);
- grunty pod wodami stojącymi (symbol Ws).
Na tym jednak nie koniec. Zgodnie bowiem z § 68 pkt 1 r.e.g.b. wśród użytków rolnych można wyróżnić także grunty pod stawami (symbol Wsr).
Z oczywistych przyczyn gruntów pod stawami nie można zaliczyć ani do kategorii gruntów pod wodami morskimi, ani do gruntów pod wodami płynącymi. W konsekwencji mogą one zostać opodatkowane podatkiem od nieruchomości, w przypadku gdy taki grunt został sklasyfikowany pod symbolem Ws. Mogą też być opodatkowane podatkiem rolnym, w przypadku gdy grunt, na którym staw się znajduje, został sklasyfikowany pod symbolem Wsr. Z przepisów ewidencji gruntów i budynków wynika także, że gruntów pod stawami nie można opodatkować podatkiem leśnym. Zgodnie bowiem z § 68 pkt 2 r.e.g.b. grunty leśne (a więc podlegające temu podatkowi) dzielą się jedynie na: lasy (symbol Ls) oraz grunty zadrzewione i zakrzewione (symbol Lz).
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:
Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?
W artykule omówiono zasady opodatkowania stawów podatkiem rolnym oraz podatkiem od nieruchomości.
REKLAMA
REKLAMA