REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?

Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?/ fot. Fotolia
Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O tym, jaką daninę gmina pobiera za staw, decyduje klasyfikacja gruntu, na którym ten się znajduje. Może się zatem okazać, że – ze względów podatkowych – staw jest stawowi nierówny. Część podatników zapłaci za niego podatek rolny, a część – podatek od nieruchomości.

Co do zasady grunty mogą podlegać opodatkowaniu trzema różnymi podatkami: podatkiem od nieruchomości, uregulowanym w ustawie z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (dalej: u.p.o.l); podatkiem rolnym, uregulowanym przepisami ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (dalej: u.p.r.) albo leśnym, o którym mowa w przepisach 30 października 2002 r. o podatku leśnym (dalej: u.p.l.). Natomiast o tym, jakiemu podatkowi dany grunt będzie podlegał, decyduje klasyfikacja gruntów i budynków. Ta zaś została doprecyzowana przepisami rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (dalej: r.e.g.b.).

REKLAMA

Grunty pod wodami

Staw, czy to hodowlany, czy rekreacyjny, to nic innego jak grunt pod wodą. Tak wynika przynajmniej z treści § 67 r.e.g.b. Zgodnie bowiem z tym przepisem użytki gruntowe wykazywane w ewidencji dzielą się na następujące grupy:

  • użytki rolne,
  • grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione,
  • grunty zabudowane i zurbanizowane,
  • użytki ekologiczne,
  • grunty pod wodami,
  • tereny różne.

Idąc dalej tropem przepisów regulujących zasady klasyfikacji gruntów, stwierdzić można, że grunty pod wodami dzielą się na (§ 68 pkt 4 r.e.g.b.):

  • grunty pod wodami morskimi (symbol Wm);
  • grunty pod wodami płynącymi (symbol Wp);
  • grunty pod wodami stojącymi (symbol Ws).

Na tym jednak nie koniec. Zgodnie bowiem z § 68 pkt 1 r.e.g.b. wśród użytków rolnych można wyróżnić także grunty pod stawami (symbol Wsr).

Z oczywistych przyczyn gruntów pod stawami nie można zaliczyć ani do kategorii gruntów pod wodami morskimi, ani do gruntów pod wodami płynącymi. W konsekwencji mogą one zostać opodatkowane podatkiem od nieruchomości, w przypadku gdy taki grunt został sklasyfikowany pod symbolem Ws. Mogą też być opodatkowane podatkiem rolnym, w przypadku gdy grunt, na którym staw się znajduje, został sklasyfikowany pod symbolem Wsr. Z przepisów ewidencji gruntów i budynków wynika także, że gruntów pod stawami nie można opodatkować podatkiem leśnym. Zgodnie bowiem z § 68 pkt 2 r.e.g.b. grunty leśne (a więc podlegające temu podatkowi) dzielą się jedynie na: lasy (symbol Ls) oraz grunty zadrzewione i zakrzewione (symbol Lz).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:

Jak opodatkować staw: podatkiem rolnym czy od nieruchomości?

W artykule omówiono zasady opodatkowania stawów podatkiem rolnym oraz podatkiem od nieruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA