Zmiany w służbie zdrowia - sieć szpitali
REKLAMA
REKLAMA
System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali funkcjonuje od 1 października 2017 r.
REKLAMA
Głowala przypominała, że placówki znajdujące się w sieci są na sześć poziomów systemu zabezpieczenia Świadczeń - trzy podstawowe (z których pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie) oraz szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, a także onkologiczne i pulmonologiczne.
Zobacz: Zdrowie
REKLAMA
Wiceminister mówiła, że do sieci zakwalifikowały się 594 szpitale, z których 516 to placówki publiczne, a 78 to szpitale niepubliczne. "To, że szpital nie wszedł do sieci nie oznacza, że został zdyskwalifikowany z systemu; może się ubiegać o środki w ramach konkurów, które są prowadzone na bieżąco" – wskazała.
Placówki zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia; finansowanie świadczeń oparte jest w znacznej mierze na ryczałcie. Wiceminister powiedziała, że trudno oceniać działanie regulacji, bo nie ma jeszcze pełnych raportów za pierwsze miesiące.
Głowala podkreślała, że MZ monitoruje na bieżąco sytuację związana z siecią szpitali. "Cały czas patrzymy jak to funkcjonuje, nie wykluczamy zmian, gdy coś będzie działać nie tak" – powiedziała.
W zamyśle MZ, wprowadzenie sieci szpitali ma poprawić koordynację leczenia pacjenta i zapewnić lepszą dostępność do poradni przyszpitalnych; skrócić mają się także kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. (PAP)
autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
edytor: Danuta Starzyńska-Rosiecka
REKLAMA
REKLAMA