Spory o właściwość między marszałkiem województwa a starostą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zasadę konieczności uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów wprowadza art. 41 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach (dalej: ustawa o odpadach). Działalność wymagająca uzyskania zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów może być (na wniosek posiadacza odpadów) objęta jednym zezwoleniem - na zbieranie i przetwarzanie odpadów. Kwestia uprawnień wymaganych do gospodarowania odpadami jest regulowana w dziale IV ustawy o odpadach.
REKLAMA
Zezwolenie na zbieranie odpadów i zezwolenie na przetwarzanie odpadów wydaje, w drodze decyzji, organ właściwy odpowiednio ze względu na miejsce zbierania lub przetwarzania odpadów. Ustawodawca wprowadził zasadę, że w większości spraw organem właściwym jest starosta (art. 41 ust. 3 pkt 2 ustawy o odpadach). Wyjątkowo, w ściśle określonych przypadkach, organem właściwym jest marszałek województwa (art. 41 ust. 3 pkt 1 lit. a-c ustawy o odpadach) bądź regionalny dyrektor ochrony środowiska.
Marszałek województwa wydaje zezwolenia dla:
- przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko w rozumieniu ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko,
- odpadów innych niż niebezpieczne, poddawanych odzyskowi w procesie odzysku polegającym na wypełnianiu terenów niekorzystnie przekształconych, jeżeli ilość umieszczanych w wyrobisku lub zapadlisku odpadów jest nie mniejsza niż 10 Mg na dobę lub całkowita pojemność wyrobiska lub zapadliska jest nie mniejsza niż 25 tys. Mg,
- regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych i dla instalacji określonych w wojewódzkim planie gospodarki odpadami jako regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych.
W pozostałych przypadkach właściwy jest starosta. Przepisy przyznają staroście kompetencję we wszystkich sprawach niezastrzeżonych do właściwości marszałka województwa na mocy art. 41 ust. 3 pkt 1 ustawy o odpadach.
Uregulowanych zostało także kilka sytuacji szczególnych:
1) do wydawania zezwolenia na zbieranie odpadów i zezwolenia na przetwarzanie odpadów na terenach zamkniętych właściwym organem jest regionalny dyrektor ochrony środowiska,
2) wydanie zezwolenia na przetwarzanie odpadów, polegające na unieszkodliwianiu zakaźnych odpadów medycznych i zakaźnych odpadów weterynaryjnych, wymaga zgody głównego inspektora sanitarnego (art. 95 ust. 7 ustawy o odpadach).
Spór o właściwość ma miejsce wtedy, gdy rozbieżność poglądów dotycząca zakresu działania organów administracji publicznej zachodzi w odniesieniu do rozpatrywania i rozstrzygania tej samej sprawy. Spór ten może mieć wymiar pozytywny lub negatywny. W pierwszym przypadku oba organy twierdzą, że są właściwe do załatwienia sprawy. W drugim żaden z organów, do którego trafiła sprawa, nie uważa się za właściwy. Spory o to, który organ jest właściwy do wydania pozwolenia na zbieranie odpadów i prowadzenie przetwarzania odpadów z reguły ma charakter negatywny - zarówno marszałek, jak i starosta nie uznają się za organ właściwy do załatwienia sprawy.
Przeczytaj w INFORLEX.PL Sektor publiczny cały artykuł:
Spory o właściwość między marszałkiem województwa a starostą
W publikacji m.in. szczegółowo omówiono znaczenie terminu „znaczące oddziaływanie na środowisko”.
REKLAMA
REKLAMA