Ustawa zmniejszającą wymagania reprezentantów załóg w radach spółek SP
REKLAMA
REKLAMA
Osoby, które zostały wybrane przez pracowników do rady nadzorczej spółki lub grupy kapitałowej, nie będą musiały m.in. spełniać wymogu posiadania pozytywnej opinii Rady do spraw spółek, wykształcenia wyższego - zakłada uchwalona w czwartek przez Sejm ustawa.
REKLAMA
Za przyjęciem ustawy głosowało 248 posłów, przeciw było 174, wstrzymało się 4, a 34 nie głosowało.
Chodzi o nowelę ustaw autorstwa grupy posłów PiS: o zmianie ustawy o zasadach zarządzania mieniem państwowym oraz ustawy o komercjalizacji i niektórych uprawnieniach pracowników.
Ustawa znosi obowiązek spełnienia szeregu warunków wymaganych od kandydata na członka organu nadzorczego w spółkach z udziałem Skarbu Państwa wobec osób wybranych do organu nadzorczego przez pracowników.
Zobacz: Pracownicy
REKLAMA
W uzasadnieniu do uchwalonej ustawy napisano, że osoby wybierane do organu nadzorczego przez pracowników nie będą musiały mieć pozytywnej opinii Rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych, wykształcenia wyższego lub wykształcenia wyższego uzyskanego za granicą uznanego w Polsce oraz m.in. posiadać potwierdzenia złożenia egzaminu dla kandydatów na członków rad nadzorczych.
Ustawa wprowadza również przepisy rozszerzające partycypację pracowników przy wyborze organów nadzorczych podmiotów, które powstały w wyniku komercjalizacji, a które obecnie działają w ramach struktury grupy kapitałowej.
Sejm ustawę uchwalił wraz z poprawką dot. powoływania i odwoływania przedstawicieli pracowników grup kapitałowych w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Poprawka ta doprecyzowuje uprawnienia pracowników grup kapitałowych do odwołania swoich przedstawicieli w radzie nadzorczej.
W ustawie zapisano, że ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Teraz ustawa trafi do Senatu. (PAP)
autor: Aneta Oksiuta
edytor: Jacek Ensztein
REKLAMA
REKLAMA