REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-recepty a wizyty domowe

Subskrybuj nas na Youtube
E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia
E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-recepty coraz bliżej. Lekarz wystawi receptę po nowemu także na wizycie domowej.

Lekarze będą mogli wystawiać pacjentom e-recepty zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim lub wizyty domowej, jak też podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych - przewiduje ustawa, którą w poniedziałek bez poprawek poparła senacka komisja zdrowia.

REKLAMA

Rządowa ustawa dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Została ona przygotowana w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Rząd chce umożliwić m.in. wystawienie recepty bez osobistego zbadania pacjenta, jedynie po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Założenia ustawy przedstawił na senackiej komisji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreślił, że jej głównym celem jest umożliwienie przeprowadzenia pilotażu wystawiania recept w formie elektronicznej.

Pilotaż e-recepty od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Cieszyński podkreślił, że ustawa do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych. To jest proces, którego informatyzacja przyniesie bardzo duże efekty - zarówno społeczne, jak i ekonomiczne - dla systemu ochrony zdrowia" - przekonywał.

Senatorowie podczas dyskusji pytali wiceministra przede wszystkim o szczegóły funkcjonowania elektronicznych recept.

Zobacz: Zdrowie

Wiceminister tłumaczył, że wystawiona recepta w momencie wystawienia jest "gotowa do pobrania przez każdą aptekę w Polsce". Zaznaczył, że dla chętnych pacjentów będzie także możliwość wydruku informacyjnego, którego nie będzie trzeba zostawiać w aptece.

"Jeżeli ktoś nie będzie chciał (wydruku informacyjnego), będzie mógł ten kod otrzymać w formie e-maila, na telefon komórkowy lub będzie mógł podać swój numer PESEL i kod przypisany do recepty otrzyma sms-em" - wyjaśniał Cieszyński.

"Nie chcemy wprowadzać rewolucji na siłę. Nie chcemy, żeby to się odbyło kosztem lekarzy, farmaceutów i przede wszystkim pacjentów. Chcemy wchodzić z możliwie szerokim pakietem rozwiązań" - powiedział.

Senator Andrzej Stanisławek (PiS), z zawodu lekarz, pytał wiceministra o ryzyko związane z konsultacją medyczną przez telefon. Jak mówił, taka konsultacja "nie jest poradą, a informacją telemedyczną" i może prowadzić do wymuszania przepisania recepty przez pacjentów.

"Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek państwa zmuszał do realizowania świadczeń w formule telemedycznej, jeśli państwo tego nie chcecie robić" - odpowiedział wiceminister.

"Nie może być tak, że komuś, kto ma w rękach ludzki życie, każe się realizować świadczenia bez poszanowania jego komfortu. Wszystkie przepisy, które my wdrażamy, ułatwiające dostęp do konsultacji telemedycznych - to są przepisy opcyjne" - podkreślił.

Komisja zdrowia opowiedziała się za rządową ustawą. Sprawozdawcą komisji został jej przewodniczący Waldemar Kraska (PiS).

REKLAMA

Rządowa ustawa przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

Ustawa zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Ponadto ustawa modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Według rządu, chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami.

autor: Karolina Kropiwiec

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Konkurs "Aktywny Senior 2025". Wnioski o dofinansowania można składać do 11 czerwca 2025 r.

12 maja 2025 r. Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło nabór wniosków do zadania Aktywny Senior w ramach programu Aktywność dla Każdego. Wnioski o dofinansowania w ramach konkursu "Aktywny Senior 2025" można składać do 11 czerwca 2025 r.

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

REKLAMA

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

REKLAMA

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA