REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-recepty a wizyty domowe

E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia
E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-recepty coraz bliżej. Lekarz wystawi receptę po nowemu także na wizycie domowej.

Lekarze będą mogli wystawiać pacjentom e-recepty zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim lub wizyty domowej, jak też podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych - przewiduje ustawa, którą w poniedziałek bez poprawek poparła senacka komisja zdrowia.

REKLAMA

Rządowa ustawa dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Została ona przygotowana w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Rząd chce umożliwić m.in. wystawienie recepty bez osobistego zbadania pacjenta, jedynie po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Założenia ustawy przedstawił na senackiej komisji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreślił, że jej głównym celem jest umożliwienie przeprowadzenia pilotażu wystawiania recept w formie elektronicznej.

Pilotaż e-recepty od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Cieszyński podkreślił, że ustawa do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych. To jest proces, którego informatyzacja przyniesie bardzo duże efekty - zarówno społeczne, jak i ekonomiczne - dla systemu ochrony zdrowia" - przekonywał.

Senatorowie podczas dyskusji pytali wiceministra przede wszystkim o szczegóły funkcjonowania elektronicznych recept.

Zobacz: Zdrowie

Wiceminister tłumaczył, że wystawiona recepta w momencie wystawienia jest "gotowa do pobrania przez każdą aptekę w Polsce". Zaznaczył, że dla chętnych pacjentów będzie także możliwość wydruku informacyjnego, którego nie będzie trzeba zostawiać w aptece.

"Jeżeli ktoś nie będzie chciał (wydruku informacyjnego), będzie mógł ten kod otrzymać w formie e-maila, na telefon komórkowy lub będzie mógł podać swój numer PESEL i kod przypisany do recepty otrzyma sms-em" - wyjaśniał Cieszyński.

"Nie chcemy wprowadzać rewolucji na siłę. Nie chcemy, żeby to się odbyło kosztem lekarzy, farmaceutów i przede wszystkim pacjentów. Chcemy wchodzić z możliwie szerokim pakietem rozwiązań" - powiedział.

Senator Andrzej Stanisławek (PiS), z zawodu lekarz, pytał wiceministra o ryzyko związane z konsultacją medyczną przez telefon. Jak mówił, taka konsultacja "nie jest poradą, a informacją telemedyczną" i może prowadzić do wymuszania przepisania recepty przez pacjentów.

"Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek państwa zmuszał do realizowania świadczeń w formule telemedycznej, jeśli państwo tego nie chcecie robić" - odpowiedział wiceminister.

"Nie może być tak, że komuś, kto ma w rękach ludzki życie, każe się realizować świadczenia bez poszanowania jego komfortu. Wszystkie przepisy, które my wdrażamy, ułatwiające dostęp do konsultacji telemedycznych - to są przepisy opcyjne" - podkreślił.

Komisja zdrowia opowiedziała się za rządową ustawą. Sprawozdawcą komisji został jej przewodniczący Waldemar Kraska (PiS).

REKLAMA

Rządowa ustawa przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

Ustawa zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Ponadto ustawa modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Według rządu, chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami.

autor: Karolina Kropiwiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Matura 2024. Zdajesz maturę z geografii? Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Matura 2024. W jakim terminie maturzyści będą pisać egzamin z geografii? Jakie są wymagania egzaminacyjne? 

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

REKLAMA

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

REKLAMA

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

REKLAMA