REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

E-recepty a wizyty domowe

E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia
E-recepty a wizyty domowe./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

E-recepty coraz bliżej. Lekarz wystawi receptę po nowemu także na wizycie domowej.

Lekarze będą mogli wystawiać pacjentom e-recepty zarówno podczas wizyty w gabinecie lekarskim lub wizyty domowej, jak też podczas konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych - przewiduje ustawa, którą w poniedziałek bez poprawek poparła senacka komisja zdrowia.

REKLAMA

Rządowa ustawa dotyczy nowelizacji ośmiu ustaw, w tym Prawa farmaceutycznego. Została ona przygotowana w związku z wprowadzaniem recept elektronicznych. Rząd chce umożliwić m.in. wystawienie recepty bez osobistego zbadania pacjenta, jedynie po konsultacji za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności.

Założenia ustawy przedstawił na senackiej komisji wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Podkreślił, że jej głównym celem jest umożliwienie przeprowadzenia pilotażu wystawiania recept w formie elektronicznej.

Pilotaż e-recepty od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach. Trwa testowanie oprogramowania, a od maja planowane jest wystawianie pierwszych e-recept dla pacjentów z tych miast.

Cieszyński podkreślił, że ustawa do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty mają być już wystawiane w każdym gabinecie medycznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Według szacunków, rocznie wystawia się 250 mln recept w Polsce, 156 mln tych recept jest refundowanych. To jest proces, którego informatyzacja przyniesie bardzo duże efekty - zarówno społeczne, jak i ekonomiczne - dla systemu ochrony zdrowia" - przekonywał.

Senatorowie podczas dyskusji pytali wiceministra przede wszystkim o szczegóły funkcjonowania elektronicznych recept.

Zobacz: Zdrowie

Wiceminister tłumaczył, że wystawiona recepta w momencie wystawienia jest "gotowa do pobrania przez każdą aptekę w Polsce". Zaznaczył, że dla chętnych pacjentów będzie także możliwość wydruku informacyjnego, którego nie będzie trzeba zostawiać w aptece.

"Jeżeli ktoś nie będzie chciał (wydruku informacyjnego), będzie mógł ten kod otrzymać w formie e-maila, na telefon komórkowy lub będzie mógł podać swój numer PESEL i kod przypisany do recepty otrzyma sms-em" - wyjaśniał Cieszyński.

"Nie chcemy wprowadzać rewolucji na siłę. Nie chcemy, żeby to się odbyło kosztem lekarzy, farmaceutów i przede wszystkim pacjentów. Chcemy wchodzić z możliwie szerokim pakietem rozwiązań" - powiedział.

Senator Andrzej Stanisławek (PiS), z zawodu lekarz, pytał wiceministra o ryzyko związane z konsultacją medyczną przez telefon. Jak mówił, taka konsultacja "nie jest poradą, a informacją telemedyczną" i może prowadzić do wymuszania przepisania recepty przez pacjentów.

"Nie wyobrażam sobie, żeby ktokolwiek państwa zmuszał do realizowania świadczeń w formule telemedycznej, jeśli państwo tego nie chcecie robić" - odpowiedział wiceminister.

"Nie może być tak, że komuś, kto ma w rękach ludzki życie, każe się realizować świadczenia bez poszanowania jego komfortu. Wszystkie przepisy, które my wdrażamy, ułatwiające dostęp do konsultacji telemedycznych - to są przepisy opcyjne" - podkreślił.

Komisja zdrowia opowiedziała się za rządową ustawą. Sprawozdawcą komisji został jej przewodniczący Waldemar Kraska (PiS).

REKLAMA

Rządowa ustawa przewiduje m.in. zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM), w tym e-recepty. Zaproponowano, by EDM mogła być podpisywana także za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego bezpłatnie w grudniu przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (obecnie może ona być podpisywana podpisem kwalifikowanym oraz przez profil zaufany ePUAP).

Ustawa zmienia także przepisy regulujące kwestie związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept (w tym wystawianych w postaci elektronicznej) oraz dotyczące sprawozdawczości aptek przekazywanej Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

Ponadto ustawa modyfikuje niektóre przepisy dotyczące wystawiania zapotrzebowania na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą. Według rządu, chodzi m.in. o "uszczelnienie" obrotu tymi produktami.

autor: Karolina Kropiwiec

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA