REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Recepta przez internet

Recepta przez internet./ fot. Fotolia
Recepta przez internet./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Rewolucyjne zmiany w ochronie zdrowia. Lekarz zbada pacjenta przez internet.

Do wypisania recepty na leki wystarczy, by lekarz zbadał pacjenta przez internet - przewiduje projekt nowelizacji ustaw dot. recept przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt zakłada także zmiany w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej.

REKLAMA

Do Komitetu Stałego Rady Ministrów z prośbą o pilne rozpatrzenie trafił projekt ustawy przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, w związku z wdrożeniem e-recepty. Projekt zakłada zmiany w siedmiu obowiązujących ustawach, w tym w Prawie farmaceutycznym.

REKLAMA

Jak przypomniał wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński w piśmie dołączonym do projektu, część zaproponowanych w nim regulacji była już omawiana podczas obrad Stałego Komitetu w grudniu ub.r. Przepisy dotyczyły projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne, który został przyjęty i rekomendowany Radzie Ministrów.

Obecnie, jak wyjaśnił wiceminister Cieszyński, po wyłączeniu z niego części przepisów projekt ten jest rozpatrywany w Komisji Prawniczej Rządowego Centrum Legislacji. Przedłożona natomiast wersja projektu obejmuje regulacje dotyczące przepisów związanych z e-receptami (które wyłączono z projektu - Prawo farmaceutyczne). "Zawarto w niej przepisy dotyczące recept jako nierozerwalnie związane z e-receptą, a nie tylko przepisy dotyczące samej e-recepty" - wyjaśnił Cieszyński.

Autorzy projektu podkreślili, że jedną z najważniejszych e-usług planowanych do wdrożenia w ramach informatyzacji ochrony zdrowia w Polsce ma być właśnie usługa "e-recepty".

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W uzasadnieniu projektu zwrócono uwagę, że "telemedycyna nie zacznie się dynamiczniej rozwijać, jeżeli nie będzie istniała możliwość wystawienia recepty bez osobistego kontaktu osoby wystawiającej receptę z pacjentem".

Zobacz: Zdrowie

REKLAMA

Ekspert ds. ochrony zdrowia dr Adam Kozierkiewicz podkreślił w rozmowie z PAP, że lekarz zawsze bierze odpowiedzialność za wydanie recepty. Przypomniał, że obecnie wystawienie recepty "może się odbywać zaocznie". "Pacjent zgłasza, że kończą mu się recepty; lekarz, który go prowadzi - co jest głównym założeniem - wystawia tę receptę i pacjent odbiera ją w rejestracji" - tłumaczył.

Zdaniem Kozierkiewicza, najważniejsze jest pytanie, czy osobiste zbadanie musi być związane z dotykaniem pacjenta. "Teoretycznie osobistym zbadaniem może być rozmowa telefoniczna. Pytanie zasadnicze do lekarza brzmi: czy jest w stanie ocenić stan zdrowia bez dotykania pacjenta" - powiedział. "Jeśli lekarz czuje, że może odpowiedzialnie przepisać receptę bez dotykania pacjenta, to uważam, że może to zrobić" - podkreślił.

Projekt nowelizacji ustawy proponuje także zmiany w sposobie podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM). Wykorzystywane do tego ma być narzędzie systemu teleinformatycznego bezpłatnie udostępnionego przez ZUS. Narzędzie to - wytworzone na potrzeby podpisywania elektronicznych zwolnień lekarskich - umożliwia potwierdzanie pochodzenia oraz integralności danych.

Narzędzie - jak podkreślono w uzasadnieniu - będzie dodatkowym, obok obecnie przewidzianego podpisu kwalifikowalnego oraz profilu zaufanego ePUAP - dopuszczalnym sposobem podpisywania EDM.

Wśród propozycji znalazły się również zmiany związane z wystawianiem, realizacją i kontrolą recept oraz sprawozdawczości aptek do Narodowego Funduszu Zdrowia. W projekcie zawarto szereg przepisów znajdujących się dotychczas w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich. Jak zaznaczyli autorzy projektu, w rozporządzeniu wykonawczym pozostawiono tylko kwestie techniczne związane z prawidłowym wypełnieniem recepty i jej realizacji.

W ten sposób - jak podkreślono - wyraźnie rozdzielono przepisy nakładające obowiązki lub nadające uprawnienia, które powinny znaleźć się w ustawie, od pozostałych regulacji.

Projektowana ustawa ma wejść w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, ponieważ - jak wskazali jej autorzy - projekt e-recepty ma "charakter bardzo pilny".(PAP)

autor: Karolina Kropiwiec

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostajesz podejrzane SMS-y? Twój operator sieci komórkowej je zablokuje

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni podłączyli się do systemu służącego do wymiany informacji o fałszywych wiadomościach – telegraf.cert.pl. System służy do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS.

Egzamin ósmoklasisty - język polski. Zrób powtórkę z naszymi testami wiedzy

Egzamin ósmoklasisty już coraz bliżej. Uczniowie kończący szkołę podstawową przystąpią do sprawdzianów wiedzy w dniach 14-16 maja 2024. Przygotowaliśmy małą powtórkę z języka polskiego. 

Masz 18 lat i kochasz podróżować? Sprawdź, jak wygrać podróż po Europie

Do końca kwietnia można się zgłaszać do konkursu DiscoverEU i wygrać podróż po Europie. Jakie warunki trzeba spełnić? Jak się zgłosić?  

Kongresmeni USA: Charków na krawędzi upadku, sytuacja jest rozpaczliwa

Charków jest na krawędzi upadku, historia nas osądzi, czy będziemy Chamberlainem, czy Churchillem - powiedział 16 kwietnia 2024 r. szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul. Wezwał do przyjęcia ustaw o pomocy Ukrainie i Izraelowi mimo gróźb rewolty skrajnego skrzydła partii.

REKLAMA

ZNP interweniuje przeciwko zwolnieniom z pracy nauczycieli albo zmniejszeniu im liczby godzin

W roku szkolnym 2024/2025 w klasach pierwszych nie będzie przedmiotu HIT oraz edukacja obywatelska. Co z nauczycielami prowadzącymi te przedmioty. Niektórzy dla nich wrócili do pracy w szkole. Czy będą zwolnieni? Co ze zmniejszeniem liczby godzin nauczycieli, którzy nie zostaną zwolnieni?

Żmije pojawiły się w Tatrach. Co robić, gdy spotkamy je na szlaku?

Na tatrzańskich szlakach pojawiły się żmije zygzakowate. To efekt wyjątkowo ciepłego początku kwietnia. Jak się zachować, gdy natkniemy się na ten jadowity gatunek węża? 

Nowy wzór legitymacji nauczyciela [Rozporządzenie z 11 kwietnia 2024 r. Dziennik Ustaw poz. 565]

Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca 2024 r. nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

Rząd: Nowy wzór karty parkingowej dla osób niepełnosprawnych. Karty tylko terminowe

Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

REKLAMA

Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

REKLAMA