REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zdrowie publiczne w Polsce 2018

Zdrowie publiczne w Polsce 2018./ fot. Fotolia
Zdrowie publiczne w Polsce 2018./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dzięki ustawie o zdrowiu publicznym Polska dołączyła do grona państw posiadających wyraźną podstawę prawną do realizacji międzysektorowej polityki na rzecz zdrowia. Jest to początek porządkowania systemu zdrowia publicznego, który jednocześnie musi na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

W tym roku Światowy Dzień Zdrowia zbiega się z 70. rocznicą powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”, które w pełni wyraża ideę działalności tej organizacji. Powstała ona po to, aby wspierać kraje w dążeniach do zapewnienia jak najlepszego zdrowia ich obywateli. Światowy Dzień Zdrowia jest okazją do dyskusji na temat sposobów osiągnięcia tego celu.

REKLAMA

Od początku istnienia Światowej Organizacji Zdrowia wizja „Zdrowie dla wszystkich” nakreślała kierunki jej działań. Podczas tego jubileuszu WHO wzywa do zapewnienia każdemu dostępu do opieki zdrowotnej na niezbędnym poziomie – niezależnie od miejsca i zasobności portfela.

Zdrowie publiczne w Polsce

W Polsce do działań ograniczających nierówności w zdrowiu przywiązuje się coraz więcej wagi. Świadczy o tym przyjęcie ustawy o zdrowiu publicznym oraz Narodowego Programu Zdrowia 2016-2020.

REKLAMA

Dzięki ustawie o zdrowiu publicznym Polska dołączyła do grona państw posiadających wyraźną podstawę prawną do realizacji międzysektorowej polityki na rzecz zdrowia. Jest to początek porządkowania systemu zdrowia publicznego, który jednocześnie musi na bieżąco dostosowywać się do zmieniających się potrzeb i uwarunkowań zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych.

Do zmian sytuacji zdrowotnej populacji przyczynia się wiele czynników nieobjętych zakresem działania ministra zdrowia. Czynniki środowiskowe – zarówno społeczno-ekonomiczne, jak i te w miejscu pracy, nauki, zamieszkania i rekreacji – determinują bardzo istotnie poziom ryzyka powstania wielu chorób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zdrowie

REKLAMA

Świadomość wyzwań demograficznych i epidemiologicznych wpłynęła na to, jaki kształt przyjął cel strategiczny  NPZ. Uwzględnia on ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, przejawiających się różnym poziomem zdrowia w grupach społecznych o różnym statusie społeczno-ekonomicznym (uwarunkowanych również miejscem zamieszkania). Są to szczególnie istotne zmienne z punktu widzenia realizacji wielu interwencji zdrowia publicznego: nie można realizować programów w sposób, który pogłębiałby te nierówności – przykładowo poprzez koncentrowanie się na dostępności do świadczeń profilaktycznych dla mieszkańców dużych miast, czy konstruowaniu inicjatyw wykluczających swoim charakterem udział grup zagrożonych marginalizacją społeczną.

Realizacja tego celu jest możliwa nie tylko dzięki NPZ, lecz także poprzez realizację ustawy o zdrowiu publicznym jako całości, która wprowadza zasadę współpracy przy realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego. Każdy z podmiotów publicznych, podejmujących zadania mające wpływ na zdrowie obywateli, powinien współpracować w tym zakresie m.in. z organizacjami pozarządowymi – których znaczenie dla zdrowia publicznego jest bardzo istotne.

Przyjęte w Polsce mechanizmy stanowią realizację postulatów WHO. Podkreślają one, że każdy ma do odegrania pewną rolę we wsparciu dialogu ku polepszeniu osiągania i utrzymania powszechnej opieki zdrowotnej w kraju.

70 lat lepszego zdrowia dla wszystkich, wszędzie - prezentacja  Pobierz plik:PDF70 lat lepszego zdrowia dla wszystkich, wszędzie - prezentacja

Rozmiar :1.94MB

Źródło: Ministerstwo Zdrowia

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  REKLAMA

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA