reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Wiadomości > Pozasądowe dochodzenia roszczeń przez pacjentów

Pozasądowe dochodzenia roszczeń przez pacjentów

Zdaniem Rzecznika Praw Pacjenta istnieje pilna potrzeba utworzenia systemu umożliwiającego monitorowanie i ocenę całego procesu terapii.

Stworzenie nowego pozasądowego modelu dochodzenia roszczeń przez pacjentów, którzy ucierpieli z powodu niepożądanych zdarzeń medycznych, zaproponował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik Praw Pacjenta, który uczestniczył w konferencji "Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej" w Warszawie ocenił, że obecny sposób postępowania w sytuacji, kiedy w wyniku leczenia doszło do niepożądanych zdarzeń medycznych, czyli np. zakażenia w szpitalu, bądź innych komplikacji, nie sprawdza się.

Jego zdaniem, konieczne jest stworzenie nowego, wiarygodnego modelu, który umożliwi pacjentowi dochodzenie adekwatnego do poniesionych szkód zadośćuczynienia w wyniku niezamierzonego lub nieoczekiwane zdarzenie w procesie leczenia.

Zobacz: Zdrowie

Ponadto, w ocenie Chmielowca państwo powinno wspierać pacjenta w leczeniu po zaistnieniu niepożądanego zdarzenia medycznego. Według RPP, istnieje pilna potrzeba utworzenia systemu umożliwiającego monitorowanie i ocenę całego procesu terapii.

Bartłomiej Chmielowiec, odnosząc się do problemów związanych z realizacją praw pacjenta poinformował, że najwięcej zgłoszeń napływających do RPP dotyczy utrudnień dotyczących dostępu do lekarzy POZ. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znajdują się skargi związane z wystąpieniem niepożądanych zdarzeń medycznych. Na trzecim – brak dostępu do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, na czwartym – problemu z dostępem do rehabilitacji.

autor: Wojciech Kamiński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Pozasądowe dochodzenia roszczeń przez pacjentów./ fot. Fotolia
Pozasądowe dochodzenia roszczeń przez pacjentów./ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-file sp. z o.o.

Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama