Pozasądowe dochodzenia roszczeń przez pacjentów
REKLAMA
REKLAMA
Stworzenie nowego pozasądowego modelu dochodzenia roszczeń przez pacjentów, którzy ucierpieli z powodu niepożądanych zdarzeń medycznych, zaproponował Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.
REKLAMA
Rzecznik Praw Pacjenta, który uczestniczył w konferencji "Pacjent i system – zasady działania opieki medycznej" w Warszawie ocenił, że obecny sposób postępowania w sytuacji, kiedy w wyniku leczenia doszło do niepożądanych zdarzeń medycznych, czyli np. zakażenia w szpitalu, bądź innych komplikacji, nie sprawdza się.
Jego zdaniem, konieczne jest stworzenie nowego, wiarygodnego modelu, który umożliwi pacjentowi dochodzenie adekwatnego do poniesionych szkód zadośćuczynienia w wyniku niezamierzonego lub nieoczekiwane zdarzenie w procesie leczenia.
Zobacz: Zdrowie
REKLAMA
Ponadto, w ocenie Chmielowca państwo powinno wspierać pacjenta w leczeniu po zaistnieniu niepożądanego zdarzenia medycznego. Według RPP, istnieje pilna potrzeba utworzenia systemu umożliwiającego monitorowanie i ocenę całego procesu terapii.
Bartłomiej Chmielowiec, odnosząc się do problemów związanych z realizacją praw pacjenta poinformował, że najwięcej zgłoszeń napływających do RPP dotyczy utrudnień dotyczących dostępu do lekarzy POZ. Na drugim miejscu pod względem liczby zgłoszeń znajdują się skargi związane z wystąpieniem niepożądanych zdarzeń medycznych. Na trzecim – brak dostępu do specjalistycznej opieki ambulatoryjnej, na czwartym – problemu z dostępem do rehabilitacji.
autor: Wojciech Kamiński
REKLAMA
REKLAMA