Zmiany dotyczące wysokości progów już od 1 stycznia 2018 r. - zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
Procedura legislacyjna na celu wydanie:
REKLAMA
- rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie kwot wartości zamówień oraz konkursów, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (upoważnienie ustawowe art. 11 ust. 8 ustawy Pzp);
- rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie średniego kursu złotego w stosunku do euro stanowiącego podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych (upoważnienie ustawowe art. 35 ust. 3 ustawy Pzp);
- rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie określenia kwot wartości umów koncesji, od których uzależniony jest obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej (upoważnienie ustawowe art. 18 ust. 2 ustawy o umowie koncesji na roboty budowlane lub usługi).
Konieczność wydania nowych rozporządzeń wynika z projektowanych zmian w prawie Unii Europejskiej w zakresie wysokości kwot progowych oraz ich równowartości w złotych.
REKLAMA
W porównaniu z dotychczasowym stanem prawnym kwoty wartości zamówień oraz konkursów, a także koncesji, od których jest uzależniony obowiązek przekazywania ogłoszeń Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej ‒ ulegną podwyższeniu. Podwyższeniu ulegną nie tylko kwoty euro, ale także ich równowartości w złotych z uwagi na wzrost średniego kursu złotego w stosunku do euro.
Zmiany dotyczące wysokości progów oraz nowy średni kurs złotego w stosunku do euro będą obowiązywały z dniem 1 stycznia 2018 r., z uwzględnieniem odpowiednich regulacji intertemporalnych zawartych w ww. rozporządzeniach.
REKLAMA
REKLAMA