Nadal są środki na projekty w PO Kapitał Ludzki
REKLAMA
Program Operacyjny Kapitał Ludzki (dalej: POKL) został podzielony na dwa komponenty: centralny i regionalny. Za realizację komponentu regionalnego odpowiedzialne są urzędy marszałkowskie.
REKLAMA
Na komponent regionalny POKL składają się cztery Priorytety, czyli:
1) VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich
2) VII Promocja integracji społecznej
3) VIII Regionalne kadry gospodarki
4) IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Czytaj także:
Jakie wydatki będą kwalifikowane w ramach Programu Kapitał Ludzki?>>
Planowane w ramach projektu koszty muszą być przedstawione w formie budżetu zadaniowego z uwzględnieniem wydatków bezpośrednich i pośrednich. Do tych pierwszych należą m.in. zarządzanie projektem, obsługa księgowa, rekrutacja uczestników projektu, promocja projektu, szkolenia, studia uzupełniające czy też upowszechnianie alternatywnych i elastycznych form zatrudnienia. Natomiast koszty pośrednie to te wydatki, które nie mogą zostać dokładnie przyporządkowane do konkretnego zadania realizowanego w ramach projektu, należą do nich np. opłaty administracyjne, opłaty za energię elektryczną czy wodę, amortyzacja sprzętu, usługi internetowe oraz sprzątanie pomieszczeń.
Dofinansowanie z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki>>
Z unijnego programu Kapitał Ludzki Polska może w latach 2007-2013 wykorzystać 9,7 mld euro. Pieniądze te mogą być przeznaczane np. na szkolenia pracowników, podwyższające konkurencyjność firmy albo dostosowujące ją do warunków rynkowych. Dofinansowanie mogą otrzymać też projekty wspierające samozatrudnienie i podnoszenie kwalifikacji.
Podnoszenie kwalifikacji kadry kierowniczej>>
Akademia Liderów Samorządowych to projekt systemowy o charakterze pilotażowym. Finansowany jest w ramach Priorytetu V Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL) – w 85% są to środki unijne, pozostała kwota to wkład własny beneficjenta, czyli środki budżetowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji
Program Kapitał Ludzki wspiera wzrost zatrudnienia>>
W ramach Programu Kapitał Ludzki wspierane będą instytucje rynku pracy - m.in. urzędy pracy, agencje zatrudnienia - tak by świadczone przez nie usługi na rzecz osób bezrobotnych miały jak najwyższą jakość. Pomoc uzyskają także sami bezrobotni. Działania o charakterze systemowym, związane z funkcjonowaniem instytucji rynku pracy, będą realizowane w ramach Priorytetu I Zatrudnienie i integracja społeczna. Natomiast działania ukierunkowane bezpośrednio na pomoc osobom bezrobotnym z Priorytetu VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich.
REKLAMA
REKLAMA