reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > GSIA > Gminy świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom

Gminy świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom

Istotne znaczenie dla rozwoju systemu ochrony praw konsumenta miało wejście w życie ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów. Ustawa ta określiła zasady funkcjonowania całego systemu ochrony konkurencji i konsumentów, za które na poziomie gminy odpowiedzialnymi uczyniła rzeczników konsumenta.

Ochrona konkurencji i konsumentów zakłada funkcjonowanie całego systemu ochronnego, którego podstawowym celem jest przeciwdziałanie praktykom ograniczającym konkurencję oraz naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, a także antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków, jeżeli praktyki te wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Ochrona konsumentów koncentruje się na wyrównaniu szans i wsparciu prawnym osób, które same nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie ich praw jako konsumentów. Rzecznik podejmuje działania i występuje wyłącznie w imieniu konsumentów niezależnie od ich sytuacji dochodowej. Instytucji rzecznika nie należy zatem utożsamiać z systemem bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich.

Czytaj także:

Bezdomni mają swoich rzeczników>>

Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej.

Świąteczne promocje pełne zakazanych klauzul>>

Ukryte ceny i pozorne gratisy to najczęstsze sposoby na zwiększenie świątecznych obrotów. Kupowanie produktów na raty 0 proc. wiąże się z dodatkowymi opłatami, które są ukrywane. Towary po przecenie powinny wskazywać przekreśloną dotychczasową cenę oraz cenę obniżoną.

Jakie zasady powinna przyjąć gmina, aby nie naruszać zasad konkurencji>>

Jak formułować treść przepisów w aktach prawa miejscowego, aby nie naruszać przepisów prawa ochrony konkurencji i konsumentów, a tym samym nie wykorzystywać swojej pozycji dominującej na rynku lokalnych usług?

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Plan kont – program dla księgowych jednostek budżetowych199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Chajec, Don-Siemion & Żyto Kancelaria Prawna

Kancelaria Chajec, Don-Siemion & Żyto jest zespołem wykwalifikowanych specjalistów z różnych dziedzin prawa i biznesu, charakteryzujących się praktycznym, pro-biznesowym podejściem i umiejętnością sprawnego działania, współpracujących ze sobą w biurach w Warszawie, Krakowie i Łodzi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama