Gminy świadczą bezpłatną pomoc prawną konsumentom
REKLAMA
Ochrona konkurencji i konsumentów zakłada funkcjonowanie całego systemu ochronnego, którego podstawowym celem jest przeciwdziałanie praktykom ograniczającym konkurencję oraz naruszającym zbiorowe interesy konsumentów, a także antykonkurencyjnym koncentracjom przedsiębiorców i ich związków, jeżeli praktyki te wywołują lub mogą wywoływać skutki na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
REKLAMA
Ochrona konsumentów koncentruje się na wyrównaniu szans i wsparciu prawnym osób, które same nie mają odpowiedniej wiedzy w zakresie ich praw jako konsumentów. Rzecznik podejmuje działania i występuje wyłącznie w imieniu konsumentów niezależnie od ich sytuacji dochodowej. Instytucji rzecznika nie należy zatem utożsamiać z systemem bezpłatnej pomocy prawnej dla osób ubogich.
Czytaj także:
Bezdomni mają swoich rzeczników>>
Bezdomność to duży problem społeczny, który dotyka przede wszystkim większe miasta. Walka z tym zjawiskiem jest trudna, dlatego samorządy i organizacje pozarządowe podejmują nowe inicjatywy, mające przeciwdziałać bezdomności. Jednym z takich pomysłów jest instytucja Rzecznika Osoby Bezdomnej.
Świąteczne promocje pełne zakazanych klauzul>>
Ukryte ceny i pozorne gratisy to najczęstsze sposoby na zwiększenie świątecznych obrotów. Kupowanie produktów na raty 0 proc. wiąże się z dodatkowymi opłatami, które są ukrywane. Towary po przecenie powinny wskazywać przekreśloną dotychczasową cenę oraz cenę obniżoną.
Jakie zasady powinna przyjąć gmina, aby nie naruszać zasad konkurencji>>
Jak formułować treść przepisów w aktach prawa miejscowego, aby nie naruszać przepisów prawa ochrony konkurencji i konsumentów, a tym samym nie wykorzystywać swojej pozycji dominującej na rynku lokalnych usług?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.