Nowy rząd powinien uporządkować finanse publiczne
REKLAMA
Pod koniec września 2011 r. strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (dalej: KWRiST) przedłożyła stronie rządowej stanowisko w sprawie finansów jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST). Będzie ono najprawdopodobniej punktem wyjścia w dyskusji na temat sytuacji finansów samorządowych i pomysłów na jej poprawę z nowym rządem.
REKLAMA
Spór o ograniczenie deficytu
REKLAMA
Dyskusja na temat rosnącego zadłużenia gmin, powiatów i województw oraz konieczności ograniczenia deficytu sektora samorządowego toczy się już od początku 2011 r. Drastyczne propozycje w tym zakresie padły m.in. ze strony Ministerstwa Finansów (dalej: MF). Resort chciał, aby deficyt JST został ograniczony w kolejnych czterech latach do 4%, 3%, 2% i 1% dochodów sektora samorządowego.
Swoją propozycję strona samorządowa KWRiST przedstawiła rządowi 29 czerwca 2011 r. Przede wszystkim przypomniano w niej, że funkcjonujący obecnie system planowania i liczenia zadłużenia JST jest wystarczający dla ograniczenia deficytu sektora. Jednak ze względu na sytuację finansów publicznych samorządowcy zgodzili się na pewne ustępstwa. Zgodzono się m.in., aby deficyt sektora nie mógł przekroczyć 0,6% produktu krajowego brutto (dalej: PKB), przy zastrzeżeniu, że w 2012 roku nie mógłby przekroczyć 10 mld zł (czyli 1% PKB).
Czytaj także:
MF: samorządy przewidują deficyt w 2012 r. nieco wyższy niż 1 mld zł>>
Samorządy przewidują, że przyszłoroczny deficyt tego sektora będzie nieco wyższy niż 1 mld zł, co oznacza, że proponowane przez MF obniżenie deficytu samorządów nie zagraża ich inwestycjom - informuje resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.
Premier: rząd i samorządy porozumiały się ws. ograniczenia deficytu>>
Rząd i samorządy porozumiały się w sprawie ograniczenia deficytu, co da oszczędność rzędu 0,4 pkt proc. PKB - powiedział premier Donald Tusk na środowym posiedzeniu komisji wspólnej rządu i samorządu.
Ministerstwo Finansów pogrążyło samorządy>>
Nowe przepisy w sprawie zasad obliczania długu publicznego spowodowały, że z dnia na dzień prawie 100 samorządów i związków samorządowych jest zagrożonych przekroczeniem dopuszczalnego poziomu zadłużenia. Jednostki te muszą wdrożyć programy ostrożnościowe.
Klasyfikacja tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego>>
Ustawa o finansach publicznych nałożyła na Ministra Finansów obowiązek określenia szczegółowego sposobu klasyfikacji tytułów dłużnych zaliczanych do państwowego długu publicznego, w tym do długu Skarbu Państwa, przy uwzględnieniu podstawowych kategorii przedmiotowych i podmiotowych zadłużenia oraz okresów ich zapadalności.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA