RAPORT - Karta Nauczyciela
REKLAMA
Zadania samorządu terytorialnego w działalności oświatowej>>
Jednym z najważniejszych zadań jednostki samorządu terytorialnego jako organu prowadzącego szkołę lub placówkę jest zapewnienie bezpieczeństwa i higienicznych warunków nauki. Za zajęcia przewidziane w planie według programów ramowych prowadzone w określonych limitach godzinowych szkoła publiczna nie ma prawa pobierać żadnych opłat. Środki na ten cel powinny być przewidziane w budżecie samorządu. Zadaniem własnym gminy jest udzielanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym. Na dofinansowanie świadczeń pomocy materialnej o charakterze socjalnym gmina otrzymuje dotację celową z budżetu państwa.
REKLAMA
USTAWA z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela
TK: Karta Nauczyciela zgodna z konstytucją>>
Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy Karty Nauczyciela dotyczące zasad zatrudniania nauczycieli w szkołach prowadzonych przez samorządy są zgodne z konstytucją.
Związki nie chcą likwidacji Karty Nauczyciela>>
Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" nie wyraża zgody na próbę likwidacji ustawy Karta Nauczyciela. Nie ma potrzeby dyskutować o zmianie Karty, to nie ona jest wadliwa, ale rozporządzenia do niej - uważa Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Karta za mało wymaga od nauczycieli>>
Eksperci uważają, że Karta Nauczyciela daje pedagogom zbyt wiele przywilejów, a za mało obowiązków. Zmniejsza ich motywację do podnoszenia kwalifikacji i nie pozwala doceniać najlepszych. Rząd, który dzisiaj spotyka się ze związkami zawodowymi nauczycieli, zapowiada zmiany.
Karta Nauczyciela - zmiana terminów>>
19 listopada 2009 r. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela (druk sejmowy nr 2436). Ustawa nowelizująca zmienia terminy dotyczące m.in. daty sporządzenia sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli.
Nowe zmiany w Karcie Nauczyciela>>
Od 16 grudnia 2009 r. po raz kolejny zmieniły się zasady dokonywania analizy wynagrodzeń nauczycieli. Zmiany dotyczą przede wszystkim terminów sporządzania analiz oraz charakteru dodatku uzupełniającego, określonych w art. 30a Karty Nauczyciela.
Czas pracy nauczycieli po nowelizacji>>
Od 1 września 2009 r. zajęcia dodatkowe będą realizowane przez nauczycieli w wymiarze 1 godziny, a od 1 września 2010 r. w wymiarze 2 godzin. Mają być prowadzone w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy, lecz nie będą dodatkowo opłacane.
REKLAMA
REKLAMA