REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MEiN o dostarczaniu przez rodziców do przedszkola kapci, nożyczek, kredek, plasteliny

Czy rodzice zapewniają kapcie, nożyczki, kredki, plastelinę dla dziecka w przedszkolu?
Czy rodzice zapewniają kapcie, nożyczki, kredki, plastelinę dla dziecka w przedszkolu?
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wymaganie od rodziców przedszkolaków dostarczenia do placówki tzw. wyprawki, czyli np. kredek, plasteliny, nożyczek, itd., lub pobieranie dodatkowych opłat na zakup wyprawki, jest niezgodne z prawem - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Rodzice przedszkolaków nie płacą za realizację zadań oświatowo-wychowawczych

"Dyrektor przedszkola nie ma upoważnienia prawnego, faktycznego do ustanawiania jakichkolwiek obowiązkowych opłat dla potrzeb realizacji zadań oświatowo-wychowawczych. Gwarantuje to Konstytucja RP i Prawo oświatowe" - wskazuje MEiN w komunikacie opublikowanym na stronie resortu.

REKLAMA

Przypomina, że - zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy Prawo oświatowe - organ prowadzący przedszkole odpowiada za jego działalność. Do zadań organu prowadzącego przedszkole należy:

 1. zapewnienie warunków działania przedszkola, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki;
 2. wykonywanie remontów obiektów przedszkolnych oraz zadań inwestycyjnych w tym zakresie;
 3. wyposażenie przedszkola w pomoce dydaktyczne i sprzęt niezbędny do pełnej realizacji programów nauczania, programów wychowawczo-profilaktycznych oraz
 4. wykonywania innych zadań statutowych.

Jakie są opłaty rodziców na rzecz przedszkola?

REKLAMA

Ponadto, zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, przedszkole nie może pobierać od rodziców innych opłat, niż ustalone przez organ prowadzący za korzystanie z wychowania przedszkolnego w czasie przekraczającym ustalony czas bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki nie krótszy, niż 5 godzin dziennie, nie więcej niż 1,14 zł za każdą następną godzinę oraz za wyżywienie.

Przedszkole nie może pobierać również opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego od dzieci, które w danym roku kalendarzowym kończą 6 lat. Dzieckiem 6-letnim jest dziecko, które rozpoczyna edukację przedszkolną od nowego roku szkolnego (od września), w roku (kalendarzowym), w którym kończy 6 lat (niezależnie od tego czy następuje to 1 stycznia, czy też 31 grudnia danego roku). Rodzice dziecka 6-letniego ponoszą tylko opłaty za wyżywienie.

"Wymaganie od rodziców, by zaopatrzyli dziecko w kapcie i chusteczki higieniczne jest uzasadnione, natomiast oczekiwanie, że dostarczą także np. nożyczki, kredki, plastelinę itd. nie znajduje podstawy prawnej. Zatem pobieranie dodatkowych opłat na zakup tzw. wyprawki lub żądanie zakupu wyprawki jest niezgodne z prawem" - informuje MEiN.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wskazuje, że w przypadku wątpliwości można zwrócić się również z prośbą o interwencję do kuratora oświaty lub do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Co to jest diagnoza dojrzałości szkolnej?

"Zarówno podstawa programowa wychowania przedszkolnego, jak i rozporządzenie w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych nie przewidują korzystania w edukacji przedszkolnej z książek, kart pracy czy kart obserwacji dziecka, np. w związku z przygotowaniem diagnozy dojrzałości szkolnej (informacji o gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej)" - czytamy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(18)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Katarzyna
  2022-09-06 11:32:39
  Tak tak, utrudniajmy dalej dzieciom i nauczycielom funkcjonowanie. Nie przeszkadza mi robię nie zakupów, by pomóc przedszkolu córki. Inaczej nic by te dzieci nie miały. A nauczyciele już raczej mają dość finansowania oświaty.
  3
 • Na
  2022-09-06 07:49:36
  To ja bardzo proszę o zakup kredek farbek plasteliny itp. samorzad nawet papieru do ksero nie zakupi, nie wspominając o tonerach, a dokumentacja mysi byc!
  1
 • Nauczyciel
  2022-09-07 05:46:56
  Bardzo dobrze. W przedszkolu nie będzie nic. Wtedy może rodzice zobaczą o co nauczyciele walczyli na strajku- bo nie tylko o swoje pensje. Mimo tego ciągle rodzice nas nauczycieli poniżają. Oczekiwania są ogromne, ale dziękuję słyszy się rzadko. Nauczyciel przedszkola uczy czasami wszystkiego. Nawet jedzenia samodzielnego. A Rodzic nazywa go opiekunem nie nauczycielem. Teraz wrócimy do kalkowania bo na ksero pieniędzy nie ma. Pan Czarnek czeka- rozmawiajcie.
  4
 • Iga
  2022-09-06 07:26:42
  Zawsze rodzice nosili do przedszkola wyprawke. I jak ja do niego chodzilam w latach 60-ych,i jak chodzilo moje dziecko na przelomie lat 1980/90 i teraz jak chodza wnuki.Przeciez to sie niesue dla wlasnego dziecka. Skad niby przedszkola maja na to brac?Do szkoly tez sie dzieciom kupuje wszystko.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ala
  2022-09-06 18:40:44
  Zawsze mogą patykiem po piasku rysować, po co karty pracy niech biegają po trawie będą zdrowsi.Nozyczkami moga wycinac w domu.Pojda do szkoły to się czytać naucza kiedys.MEN chce zniszczyć polska szkołę.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Nauczyciel
  2022-09-06 21:22:07
  Po co rodzic ma kupować. "Zaradny" dyrektor-mobber zmusi nauczyciela w awansie zawodowym do zakupu przyborów z własnej kieszeni.
  3
  pokażodpowiedzi (2)
 • Motylek
  2022-09-08 10:40:58
  Jestem nauczycielem klas 1-3. Dama kupuje papierksero, mam zapasowe nożyczki, klej, farby ... wszystko kupuje za własne pieniądze? Jestem głupia? Może. Ale nie mogę się doprosić tego od dzieci. Więc na co idzie 500+300? A tak poza tym dziecko nie musi mieć wszystkiego z górnej półki. Tańsze rzeczy też są dobrej jakości
  0
 • Zdegustowana
  2022-09-11 23:00:21
  Rozumiem, że rodzice mają wydatki, ale sorry, przecież dostają co miesiąc 500 plus, więc niech nie przesadzają...to jest wydatek ok. 100 zł rocznie...no ale jeśli wolicie żeby dzieci nie miały kredek, kolorowanek, ani plasteliny, a nosy wycieraly szarym papierem to oburzajcie się dalej i pozostawicie zakup pomocy w rękach samorządów !!!
  0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

Od 1 marca 2024 r. zmiana wysokości opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny

Jaka jest aktualna wysokość opłaty za wydanie duplikatu Karty Dużej Rodziny? Kiedy pobierana jest taka opłata?

REKLAMA

Infolinia dla żołnierzy i ich rodzin uruchomiona - wsparcie psychologiczne

29 lutego 2024 roku została uruchomiona bezpłatna i ogólnodostępna infolinia dla żołnierzy WP, pracowników resortu obrony narodowej oraz ich rodzin.

29 lutego - Światowy Dzień Chorób Rzadkich. Ile ich jest na świecie?

Dzień Chorób Rzadkich przypada na ostatni dzień lutego, data jest nieprzypadkowa. Na całym świecie 300 mln ludzi żyje z rzadkimi chorobami. 

Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

"Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotkał się z protestującymi rolnikami

Dziś w Warszawie miał miejsce "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotkał się z przedstawicielami protestujących rolników. Tematem rozmów jest m.in. kwestia napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy. Rolnicy sprzeciwiają się również unijnej polityce Zielonego Ładu.

REKLAMA

Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

REKLAMA