REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister Czarnek: Od 2024 r. wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Minister Czarnek: Od 2024 r. wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Minister Czarnek: Od 2024 r. wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Reporter

REKLAMA

REKLAMA

W styczniu 2023 r. chcę przedstawić projekt ustawy przywracający nauczycielom prawo do wcześniejszej emerytury. Musimy rozpocząć dyskusję na temat tego, kiedy i z jakimi odstępami czasowymi stopniowo przywracać ten przywilej – mówił w czwartek w Chojnicach minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w czwartek gościł we Wspólnocie Szkół Katolickich w Chojnicach. Podczas briefingu prasowego był pytany o rozbieżność między nim a prezesem ZNP Sławomirem Broniarzem co do podawanej liczby nauczycieli, którzy w związku z niżem demograficznym mogą stracić pracę. Broniarz miał wskazać na 20 tys. Minister w perspektywie kilkuletniej mówił o nawet 100 tys. osób.

REKLAMA

Ilu nauczycieli straci pracę w ciągu najbliższych lat?

Szef MEiN stanowczo podkreślił, że on o tym, że może dojść do zwolnienia nawet 100 tys. nauczycieli mówił, mając na uwadze czteroletnią perspektywę, a nie obecną sytuację. Wskazał, że od 2024 r. ubytek dzieci w szkołach, wynikający z niżu demograficznego, będzie postępował.

Niż demograficzny

W perspektywie czteroletniej w szkołach ubędzie ok. 400 tys. dzieci, może nawet pół miliona, jeśli wojna w Ukrainie się skończy i Ukraińcy uczniowie wrócą do kraju.

"W związku z tym przystępujemy, także z prezesem Broniarzem, do rozmowy jeszcze w tym miesiącu na temat przywrócenia przywileju, który został utracony przez nauczycieli w 2009 r., gdy Donald Tusk był prezesem Rady Ministrów, a pani Katarzyna Hall była ministrem edukacji. Wówczas nauczyciele utracili prawo do wcześniejszego przechodzenia na emeryturę po 20 latach pracy przy tablicy i po 30 latach pracy w ogóle. Jestem przekonany, że dzisiaj, na kilka lat przed tymi efektami negatywnymi zmniejszenia liczby uczniów, na co nie mam wpływu, musimy rozpocząć dyskusję na temat tego, kiedy i z jakimi odstępami czasowymi stopniowo przywracać ten przywilej, którego nauczyciele oczekują i którego chcą też związki zawodowe z ZNP i Solidarnością na czele" – powiedział minister edukacji i nauki.

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli

Zaznaczył, że jeszcze w styczniu chce przedstawić do dyskusji i analizy przywracający wcześniejsze emerytury projekt ustawy. "Chcemy dać nauczycielom spokój na kolejne lata" – mówił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Minister Czarnek jednocześnie dodał, że ten projekt "nie jest potrzebny już teraz", ponieważ 2023 r. jest jeszcze spokojny w kwestii ewentualnych zwolnień.

"On jest potrzebny stopniowo od 2024 r. I nad tym, jak te stopnie ustawić, będziemy się zastanawiać" – ocenił szef MEiN.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(5)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  • Nauczyciel 61
    2023-01-25 13:47:36
    Widać oderwanie od rzeczywistości i brak jakiejkolwiek wiedzy na temat tego co dzieje się w szkołach. Powrót do art. 88 KN już, a nie na "świętego nigdy" podwyżki przynajmniej na poziomie inflacji, kontrola w Gminach, jak rozdysponowane są pieniądze z subwencji, jakie dodatki motywacyjne są przyznawane, liczebność klas w SP nie więcej niż 15 uczniów, w szkołach średnich nie więcej niż 20
    0
  • Marta
    2023-02-15 19:06:29
    Taka, latka lecą a emerytur jak nie ma, tak nie ma.Niedługo pójdę na pomostówkę, bo już w nic nie wierzę.
    0
  • dyplomowany
    2023-02-12 15:43:13
    i tak w konia zrobia nauczycieli nie liczcie na wczesniejsze emeryrtury to mrzonki klamstwa
    0
  • Ja
    2023-03-02 15:00:17
    O ile pamiętam, to przed ostatnimi wyborami również obiecywano wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. I nic... Jaki stąd wniosek?
    0
  • nauczyciel od zawsz
    2023-04-28 08:30:01
    Cudownie, odejdą tylko Ci już i tak uprzywilejowani, którzy w porównaniu z rocznikami rozpoczynającymi pracę po 1.01.1999 mogą liczyć na świetne emerytury. Pozostali "gnić" w szkołach do 60! A potem mizerna emerytura nie przekraczająca 1500zł. Oto jak dziś skończy dzisiejszy młody polski nauczyciel - jako emeryt żebrak! Dlaczego wymagany jest 30 -letni okres pracy w ogóle. Ilu nauczycieli może pochwalić się pracą poza szkołą? Skąd wziąć te 10 lat? Skoro są brane te lata spoza szkoły pod uwagę, to dlaczego wcześniejszą emeryturę dostaną tylko wybrańcy, którzy pracę zaczynali w szkole. A ten co zaczął w innym miejscu, to co? Zostaje na lodzie... Znów dzielicie nauczycieli na lepszych i gorszych. A Ci sprzed 1999 to już tylko mają tyrać, pod rządami nieudaczników i mobberów, bo dziś mało kto porządny decyduje się za te śmieszne pieniądze na stanowisko dyrektora. Co z nauczycielami szkół specjalnych, MOS-ów, gdzie co drugie stopień wycieńczenia po pracy z trudną młodzieżą jest w pewnym wieku nie do zniesienia? Czy Wy zdajecie sobie sprawę, jak wielu z tych nauczycieli po 50 ma depresję, nerwicę i zniszczony kręgosłup od dźwigania? Nie pozostaje nic innego jak emigracja! Ten kraj to dno!
    0
QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak stosować rozporządzenie o pracach domowych? Co jest jasne? Co budzi wątpliwości? [min B. Nowacka, 1 kwietnia 2024 r.]

Wątpliwości dotyczą trzech definicji wykorzystanych w rozporządzeniu - nauczyciela i uczniowie nie mają wskazówek jak je rozumieć i stosować.

Rozbijanie garnka na plecach i chłostanie rózgą. Znasz te stare kaszubskie zwyczaje wielkanocne?

Jak kiedyś obchodzono Wielkanoc na Kaszubach? Czym był tzw. Płaczëbóg? Co jadano na świąteczne śniadanie? 

Znasz te wielkanocne zwyczaje z Górnego Śląska? Jeden z nich jest na krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego

Jakie zwyczaje wielkanocne panują na Górnym Śląsku? Niektóre z nich znane są tylko w jednej miejscowości. Słyszeliście o paleniu żuru, kulaniu jaj czy bramie z wydmuszek? 

Dentysta na NFZ 2024 – jakie zabiegi? Jeszcze w tym roku więcej świadczeń gwarantowanych! [projekt rozporządzenia]

Chyba większość osób leczy w Polsce zęby prywatnie, ale trzeba wiedzieć, że można to zrobić również w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, czyli – jak to się mówi potocznie „na NFZ”. Lista takich refundowanych świadczeń stomatologicznych jest całkiem długa. Trzeba tylko znaleźć dentystę (stomatologa), który ma podpisaną umowę z NFZ na udzielanie świadczeń stomatologicznych. Przedstawiamy listę świadczeń gwarantowanych (refundowanych przez NFZ) z zakresu leczenia stomatologicznego obowiązujących teraz, a także informujemy o projekcie rozporządzenia, które ma wydłużyć listę tych świadczeń - najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Bilety na EURO 2024 dla kibiców z Polski - sprzedaż od 28 marca. Gdzie można kupić? Jakie ceny?

W dniu 28 marca 2024 r. o godzinie 14.00 rozpocznie się sprzedaż biletów dla kibiców reprezentacji Polski na turniej finałowy piłkarskich mistrzostw Europy Euro 2024. Sprzedaż potrwa do 8 kwietnia i prowadzona jest wyłącznie przez UEFA. Będzie dostępna na portalu euro2024.com.

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024

Rusza program "Aktywna Szkoła" 2024 - informuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Wnioski samorządy przygotują we współpracy ze szkołami. Program ma na celu aktywizację społeczności wokół obiektów sportowych, które były dotychczas niedostępne.

Rząd: Dyplom MBA z Collegium Humanum nie pozwoli zasiąść w radzie nadzorczej spółki Skarbu Państwa

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało 27 marca 2024 r., że w procesie opiniowania kandydatów do rad nadzorczych dyplomy MBA uzyskane w Collegium Humanum nie będą uznawane przez Radę ds. spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych.

Prof. Szukalski: Łódź i Poznań już są na etapie demograficznego zjazdu

Prof. Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego w rozmowie z PAP o kondycji polskich miast i ich przyszłości demograficznej. 

REKLAMA

Wielkanoc 2024. Ile wolnego mają uczniowie na święta? Kiedy kolejne dni wolne?

Wolne na święta. Wielkanocna przerwa w nauce zacznie się już od czwartku 28 marca. Uczniowie do zajęć wrócą 3 kwietnia. Kiedy będą następne dni wolne? 

MEN: Powstał zespół ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad powołaniem ogólnopolskiego rzecznika praw ucznia

W Ministerstwie Edukacji Narodowej powołano zespół ekspercki ds. praw i obowiązków ucznia. Zespół będzie pracował nad zmianami ustawowymi dotyczącymi praw ucznia, a także powołania rzecznika praw ucznia.

REKLAMA