REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur. Procedury na fałszywe alarmy bombowe

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur.

Zapewniam, że wszystkie służby są w pełnej gotowości i będziemy robić wszystko, aby egzaminy maturalne w naszym regionie przebiegły terminowo i bez zakłóceń – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

REKLAMA

Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur

Leniart spotkała się z dziennikarzami po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, na którym poruszane były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas egzaminów maturalnych.

Jak zapewniła wojewoda, wszystkie służby są gotowe, aby matury przebiegły w regionie bez problemów.

REKLAMA

"Mając na uwadze potrzebę bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia tego egzaminu maturalnego, odbyliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, aby wyczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół na ewentualne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu maturalnego" – dodała.

Obecna na konferencji podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch podała, że w regionie do egzaminu przystąpi ok. 19 tys. osób, w tym 16 tys. po raz pierwszy. "Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja br. w 265 szkołach ponadpodstawowych województwa. Potrwają do 23 maja br." – dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rauch podała, że najchętniej wybieranym przedmiotem rozszerzonym będzie na maturze język angielski, który wybrało 75 proc. osób.

Kurator podkreśliła, że tegoroczna matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule 2023. Natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu według wymagań, które zostały sformułowane w 2015 r.

Z kolei komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił, że priorytetem funkcjonariuszy będzie zapewnienia bezpieczeństwa maturzystom.

"Jednym z zagrożeń są zgłoszenia o podłożeniu ładunków wybuchowych w siedzibach szkół. W związku z tym zostały wypracowane odpowiednie procedury postępowania. W komendach policji będą powołani koordynatorzy, którzy będą w stałym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych" – dodał.

Dyrektorzy szkół mają też m.in. plombować sale lub całe budynki, aby zminimalizować ryzyko, że ktoś może dostać się do środka.

Komendant zaznaczył, że w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana większa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. "W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji" – powiedział nadinsp. Matusiak.

Policjant zapowiedział również ścisłą współpracę z innymi służbami, w tym m.in. ze Strażą Pożarną i strażą miejską.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA