Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur. Procedury na fałszywe alarmy bombowe
REKLAMA
REKLAMA
Zapewniam, że wszystkie służby są w pełnej gotowości i będziemy robić wszystko, aby egzaminy maturalne w naszym regionie przebiegły terminowo i bez zakłóceń – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.
REKLAMA
Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur
Leniart spotkała się z dziennikarzami po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, na którym poruszane były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas egzaminów maturalnych.
Jak zapewniła wojewoda, wszystkie służby są gotowe, aby matury przebiegły w regionie bez problemów.
REKLAMA
"Mając na uwadze potrzebę bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia tego egzaminu maturalnego, odbyliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, aby wyczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół na ewentualne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu maturalnego" – dodała.
Obecna na konferencji podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch podała, że w regionie do egzaminu przystąpi ok. 19 tys. osób, w tym 16 tys. po raz pierwszy. "Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja br. w 265 szkołach ponadpodstawowych województwa. Potrwają do 23 maja br." – dodała.
Rauch podała, że najchętniej wybieranym przedmiotem rozszerzonym będzie na maturze język angielski, który wybrało 75 proc. osób.
Kurator podkreśliła, że tegoroczna matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule 2023. Natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu według wymagań, które zostały sformułowane w 2015 r.
Z kolei komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił, że priorytetem funkcjonariuszy będzie zapewnienia bezpieczeństwa maturzystom.
"Jednym z zagrożeń są zgłoszenia o podłożeniu ładunków wybuchowych w siedzibach szkół. W związku z tym zostały wypracowane odpowiednie procedury postępowania. W komendach policji będą powołani koordynatorzy, którzy będą w stałym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych" – dodał.
Dyrektorzy szkół mają też m.in. plombować sale lub całe budynki, aby zminimalizować ryzyko, że ktoś może dostać się do środka.
Komendant zaznaczył, że w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana większa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. "W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji" – powiedział nadinsp. Matusiak.
Policjant zapowiedział również ścisłą współpracę z innymi służbami, w tym m.in. ze Strażą Pożarną i strażą miejską.
REKLAMA
REKLAMA