REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur. Procedury na fałszywe alarmy bombowe

Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur
Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wojewoda podkarpacki: służby gotowe, aby zapewnić bezpieczeństwa w czasie matur.

Zapewniam, że wszystkie służby są w pełnej gotowości i będziemy robić wszystko, aby egzaminy maturalne w naszym regionie przebiegły terminowo i bez zakłóceń – powiedziała w środę na konferencji prasowej w Rzeszowie wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

REKLAMA

Matura 2023 r. Bezpieczeństwo w czasie matur

Leniart spotkała się z dziennikarzami po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarzadzania Kryzysowego, na którym poruszane były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa podczas egzaminów maturalnych.

Jak zapewniła wojewoda, wszystkie służby są gotowe, aby matury przebiegły w regionie bez problemów.

REKLAMA

"Mając na uwadze potrzebę bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia tego egzaminu maturalnego, odbyliśmy posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego po to, aby wyczulić organy prowadzące i dyrektorów szkół na ewentualne zagrożenia, które mogłyby mieć wpływ na przebieg egzaminu maturalnego" – dodała.

Obecna na konferencji podkarpacki kurator oświaty Małgorzata Rauch podała, że w regionie do egzaminu przystąpi ok. 19 tys. osób, w tym 16 tys. po raz pierwszy. "Egzaminy maturalne rozpoczną się 4 maja br. w 265 szkołach ponadpodstawowych województwa. Potrwają do 23 maja br." – dodała.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rauch podała, że najchętniej wybieranym przedmiotem rozszerzonym będzie na maturze język angielski, który wybrało 75 proc. osób.

Kurator podkreśliła, że tegoroczna matura będzie przeprowadzana w dwóch formułach. Absolwenci 4-letniego liceum ogólnokształcącego przystąpią do egzaminu w formule 2023. Natomiast absolwenci 4-letniego technikum oraz absolwenci wszystkich typów szkół z lat ubiegłych przystąpią do egzaminu według wymagań, które zostały sformułowane w 2015 r.

Z kolei komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Dariusz Matusiak zapewnił, że priorytetem funkcjonariuszy będzie zapewnienia bezpieczeństwa maturzystom.

"Jednym z zagrożeń są zgłoszenia o podłożeniu ładunków wybuchowych w siedzibach szkół. W związku z tym zostały wypracowane odpowiednie procedury postępowania. W komendach policji będą powołani koordynatorzy, którzy będą w stałym kontakcie z dyrektorami placówek oświatowych" – dodał.

Dyrektorzy szkół mają też m.in. plombować sale lub całe budynki, aby zminimalizować ryzyko, że ktoś może dostać się do środka.

Komendant zaznaczył, że w czasie trwania egzaminów do służby zostanie delegowana większa liczba funkcjonariuszy z pionów patrolowych. "W gotowości będą też policjanci o specjalności minersko-pirotechnicznej po to, by przy ewentualnych zgłoszeniach skrócić czas reakcji" – powiedział nadinsp. Matusiak.

Policjant zapowiedział również ścisłą współpracę z innymi służbami, w tym m.in. ze Strażą Pożarną i strażą miejską.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Faktyczne usunięcie z listy lektur szkolnych „Pana Tadeusza"? [O zmianach w podstawie programowej proponowanych przez resort B. Nowackiej]

  W szkole podstawowej jest tylko fragment „Pana Tadeusza”, a w szkole średniej to nie jest lektura obowiązkowa.

  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  REKLAMA

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  REKLAMA

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  REKLAMA