REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz eksperta o maturze 2023 r. z języka angielskiego

Komentarz eksperta o maturze 2023 r. z języka angielskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek odbyła się matura 2023 r. z języka angielskiego. Przedstawiamy komentarz Aleksandry Snuzik.

Wbrew pierwszym opiniom maturzystów, które pojawiły się w sieci, uważam, że tegoroczna matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym nie należała do najłatwiejszych. Arkusz był obiektywnie trudniejszy od zeszłorocznego. Niemniej - mogło być trudniej: CKE nie zdecydowało się na zadania otwarte m.in. z gramatykalizacji czy w części poświęconej słuchaniu.

REKLAMA

Dlaczego trudniej niż w zeszłym roku?

Pojawiło się wiele zadań otwartych, z których można było uzyskać aż 22 punkty (czyli ok. 37% wszystkich punktów do zdobycia), analogicznie jak w przypadku arkusza diagnostycznego CKE z grudnia 2022 r. Dla porównania - na zeszłorocznej maturze było to jedynie 10 punktów (było tylko jedno zadanie otwarte - wypowiedź pisemna). Zadania otwarte są zdecydowanie trudniejsze niż zamknięte i jak pokazują sprawozdania CKE - charakteryzują się niższym stopniem wykonalności.

Co mogło sprawiać trudności?

Zakładam, że maturzyści nie byli zaskoczeni zadaniem nr 5 - wymagającym uzupełnienia tekstu z lukami na podstawie syntezy informacji z aż 4 tekstów, ponieważ pojawiło się ono m.in. na arkuszu diagnostycznym z grudnia 2022 r. Niemniej jednak nie należało ono do najłatwiejszych - bez dobrego zrozumienia materiałów i znajomości słownictwa trudno „zgarnąć” za nie maksymalną liczbę punktów.

Patrząc na ten i poprzednie arkusze oraz sprawozdania z wyników publikowane przez CKE przewiduję, że maturzyści otrzymają średnio najmniej punktów z części arkusza poświęconej znajomości środków językowych, mam na myśli głównie gramatykę i słownictwo. Moim zdaniem najniższą wykonalność zadań (procent zdających, którzy poprawnie rozwiązali zadanie) będą mieć zdania nr 10 (uzupełnianie luk) i nr 11 (tłumaczenie fragmentów zdań). Kłopotliwe mogło być też zadanie nr 6, a w szczególności 6.2 - dotyczące określenia głównej myśli tekstu.

Wykonanie zadania z wypowiedzią pisemną - ponownie był to e-mail do kolegi z Anglii - nie powinno sprawiać problemów przy odniesieniu się do 4 podpunktów z polecenia. Co ważne - CKE zostawiło dużo przestrzeni maturzystom, nie narzuciło np. jaki temat miał konkurs fotograficzny. Problematyczne mogło być jednak wykorzystanie w mailu poprawnych czasów gramatycznych - podpunkty dotyczą przeszłości, teraźniejszości i przeszłości.

Jakie będą wyniki?

Średni wynik z matury podstawowej w 2022 r. wyniósł 76%. Myślę, że w tym roku może on być nieco niższy (o kilka punktów procentowych). 

Jestem jednak przekonana, że jeśli maturzysta sumiennie przepracował typy zadań z arkusza diagnostycznego z grudnia 2022 r., to dziś nie miało go co zaskoczyć. I tu nasuwa się ważny wniosek - warto rozwiązywać również arkusze diagnostyczne CKE. Ten z grudnia 2022 r. był dobrym wskaźnikiem dla maturzystów - doskonale pokazał, czego mogą się spodziewać. 

***

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens (Główny Metodyk Tutlo4Kids & Tutlo4Teens)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA