REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Komentarz eksperta o maturze 2023 r. z języka angielskiego

Komentarz eksperta o maturze 2023 r. z języka angielskiego
Komentarz eksperta o maturze 2023 r. z języka angielskiego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W piątek odbyła się matura 2023 r. z języka angielskiego. Przedstawiamy komentarz Aleksandry Snuzik.

Wbrew pierwszym opiniom maturzystów, które pojawiły się w sieci, uważam, że tegoroczna matura z języka angielskiego na poziomie podstawowym nie należała do najłatwiejszych. Arkusz był obiektywnie trudniejszy od zeszłorocznego. Niemniej - mogło być trudniej: CKE nie zdecydowało się na zadania otwarte m.in. z gramatykalizacji czy w części poświęconej słuchaniu.

REKLAMA

Dlaczego trudniej niż w zeszłym roku?

Pojawiło się wiele zadań otwartych, z których można było uzyskać aż 22 punkty (czyli ok. 37% wszystkich punktów do zdobycia), analogicznie jak w przypadku arkusza diagnostycznego CKE z grudnia 2022 r. Dla porównania - na zeszłorocznej maturze było to jedynie 10 punktów (było tylko jedno zadanie otwarte - wypowiedź pisemna). Zadania otwarte są zdecydowanie trudniejsze niż zamknięte i jak pokazują sprawozdania CKE - charakteryzują się niższym stopniem wykonalności.

Co mogło sprawiać trudności?

Zakładam, że maturzyści nie byli zaskoczeni zadaniem nr 5 - wymagającym uzupełnienia tekstu z lukami na podstawie syntezy informacji z aż 4 tekstów, ponieważ pojawiło się ono m.in. na arkuszu diagnostycznym z grudnia 2022 r. Niemniej jednak nie należało ono do najłatwiejszych - bez dobrego zrozumienia materiałów i znajomości słownictwa trudno „zgarnąć” za nie maksymalną liczbę punktów.

Patrząc na ten i poprzednie arkusze oraz sprawozdania z wyników publikowane przez CKE przewiduję, że maturzyści otrzymają średnio najmniej punktów z części arkusza poświęconej znajomości środków językowych, mam na myśli głównie gramatykę i słownictwo. Moim zdaniem najniższą wykonalność zadań (procent zdających, którzy poprawnie rozwiązali zadanie) będą mieć zdania nr 10 (uzupełnianie luk) i nr 11 (tłumaczenie fragmentów zdań). Kłopotliwe mogło być też zadanie nr 6, a w szczególności 6.2 - dotyczące określenia głównej myśli tekstu.

Wykonanie zadania z wypowiedzią pisemną - ponownie był to e-mail do kolegi z Anglii - nie powinno sprawiać problemów przy odniesieniu się do 4 podpunktów z polecenia. Co ważne - CKE zostawiło dużo przestrzeni maturzystom, nie narzuciło np. jaki temat miał konkurs fotograficzny. Problematyczne mogło być jednak wykorzystanie w mailu poprawnych czasów gramatycznych - podpunkty dotyczą przeszłości, teraźniejszości i przeszłości.

Jakie będą wyniki?

Średni wynik z matury podstawowej w 2022 r. wyniósł 76%. Myślę, że w tym roku może on być nieco niższy (o kilka punktów procentowych). 

Jestem jednak przekonana, że jeśli maturzysta sumiennie przepracował typy zadań z arkusza diagnostycznego z grudnia 2022 r., to dziś nie miało go co zaskoczyć. I tu nasuwa się ważny wniosek - warto rozwiązywać również arkusze diagnostyczne CKE. Ten z grudnia 2022 r. był dobrym wskaźnikiem dla maturzystów - doskonale pokazał, czego mogą się spodziewać. 

***

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aleksandra Snuzik, Academic Manager Tutlo4Kids & Tutlo4Teens (Główny Metodyk Tutlo4Kids & Tutlo4Teens)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  33,5 mld euro na inwestycje w polskich regionach w latach 2021–2027. Trwa Europejski Kongres Samorządów (komunikat MFiPR)

  Samorządy mają do dyspozycji na lata 2021–2027 kwotę 33,5 mld euro, co jest olbrzymim wsparciem inwestycji w polskich regionach. Trwa spotkanie przedstawicieli samorządów z udziałem wiceministra Protasa.

  W powietrzu nad Rzymem krążą... narkotyki

  W powietrzu nad Wiecznym Miastem krąży już nie tylko smog. Eksperci włoskiego Komitetu Badań Naukowych stwierdzili duże stężenie kokainy i innych narkotyków. W ciągu dekady zawartość wzrosła aż o 60 procent!

  Jakie są zasady refundacji leków? Kto może wypisać receptę?

  Koszty leczenia bywają naprawdę wysokie. Wiedzą o tym zwłaszcza pacjenci cierpiący na choroby przewlekłe i wymagający stałego przyjmowania leków. Zmniejszenie kosztów kuracji, miedzy innymi poprzez refundację leków, to jedno z kluczowych zadań ministra zdrowia. Kiedy możliwa jest refundacja leków?

  Podwyżki dla strażaków PSP 2024 - przeciętnie więcej o 1472 zł miesięcznie. Nowa tabela grup uposażenia zasadniczego. Zmiany w tabelach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia strażaków PSP o 20%. Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie strażaka PSP wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1472 zł.

  REKLAMA

  Podwyżki w Policji 2024. Nowa tabela dodatku za stopień. [projekt rozporządzenia] Przeciętne miesięczne uposażenie (z nagrodą roczną) wzrasta o 1472 zł od 1 stycznia

  Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad otrzymywania i wysokości uposażenia zasadniczego policjantów, dodatków do uposażenia oraz ustalania wysługi lat, od której jest uzależniony wzrost uposażenia zasadniczego. Celem nowego rozporządzenia jest osiągnięcie oczekiwanego wzrostu uposażenia policjantów o 20% tj. o 1.359 zł od 1 stycznia 2024 r. w zakresie wzrostu uposażenia wraz z dodatkami o charakterze stałym, poprzez ustanowienie nowych stawek dodatku za stopień.  Wzrost kwoty bazowej o 20% w 2024 r. powoduje, że przeciętne miesięczne uposażenie policjanta wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1.472 zł.

  Wybory samorządowe. 4 marca 2024 r. ostatnim dniem na zgłaszanie list kandydatów na radnych

  W tegorocznych wyborach samorządowych komitety wyborcze mogą zgłaszać listy kandydatów na radnych tylko do godz. 16 w poniedziałek.

  Helikopter z odbiornikiem pasywnym szukają surowców krytycznych na Suwalszczyźnie. Co to są surowce krytyczne?

  Od 1 marca 2024 r. na terenie kilku gmin na Suwalszczyźnie rozpoczęły się poszukiwania złóż surowców krytycznych ze skał magmowych. Badania z wykorzystaniem helikoptera potrwają około dwóch tygodni – poinformował PAP Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy.

  Są już wypłaty podwyżek 30-33% dla nauczycieli - informuje Lublin, Kalisz, Rzeszów, Biała Podlaska, Brwinów, Hrubieszów. Samorządy nie czekały do końca kwietnia

  Rozpoczęła się długo wyczekiwana wypłata podwyżek dla nauczycieli. 1 marca wyższe wynagrodzenie otrzymali nauczyciele z Lublina i Koszalina. Również mniejsze gminy uruchamiają wyższe przelewy.

  REKLAMA

  Stopnie alarmowe na terenie całego kraju. Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia

  Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia wprowadzające stopnie alarmowe - 2. stopnia BRAVO i 2. stopnia BRAVO-CRP na terenie całego kraju oraz 2. stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej, mieszczącej się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

  Pobyt w szpitalu - jak się przygotować?

  Pobyt w szpitalu często wiąże się ze stresem. Czasem zmniejszyć go może odpowiednie przygotowanie i wiedza o tym, co jest potrzebne do przyjęcia do szpitala. Podpowiadamy w artykule. 

  REKLAMA